המלכה מתה, תחי המלכה? פורטוגל הפייבוריטית לשעבר הפסידה 3-2 לגרמניה, שמצטיירת כפייבוריטית החדשה לזכייה בגביע

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
19 ביוני 2008

שתי נבחרות שונות למדי נפגשו ברבע הגמר הראשון של יורו 2008. נבחרת גרמניה נשמעה מבטיחה למדי לפני שהתחיל הטורניר, וגם אחרי המשחק הראשון, אך תצוגת נפל למול נבחרת קרואטיה ומשחק לא הגנתי למדי נגד נבחרת אוסטריה גרמו לאוהדים לשנות את הערכתם ולשקול מחדש. נבחרת פורטוגל לעומתה סומנה עוד הרבה לפני תחילת הטורניר, וגם לכל אורכו, כפייבוריטית הברורה ביותר לזכות בגמר. עתה היוצרות התהפכו ללא היכר - פורטוגל לא הצליחה לחזור מפיגור למול הנבחרת הגרמנית שהציגה משחק מרשים ביותר - האם גרמניה היא הפייבוריטית החדשה?

מחצית ראשונה - גרמניה כובשת, פורטוגל תופסת נמנום של 20 דקות[עריכה]

להמן (ארכיון) - היה השוער הראשון להתאמץ, וגם זה רק בדקה ה-15
קלוזה (ארכיון)

השחקנים עלו למגרש מטולא ומאכזב למדי. המגרש באצטדיון בבאזל הוחלף לאחר השטפון במשחק בין שווייץ לטורקיה, אם כי השיפור לאו דווקא לטובה. הדשא, שתצורתו הזכירה יותר פרקט של מגרש כדורסל, לא היה מתאים למעמד - רבע הגמר הראשון ביורו ומפגש בין שתיים מהנבחרות החזקות ביותר בטורניר.

אבל העניין עבר מהר למשחק עצמו. יואכים לב לא היה לצדי המגרש לאחר שהורחק בשריקה מעוררת מחלוקת במשחק הקודם, אך חניכיו הסתדרו היטב גם בלעדיו. המשחק התמקד במרכז המגרש ושני הצדדים הרבו בפאולים ועבירות מיותרות למדי בשלב כה מוקדם והסתכנו בכרטיסים שיכלו לקלקל את המשך הדרך לנבחרותיהם. הנסיון האמיתי הראשון לכבוש שער היה של הגרמנים, עם בעיטה חופשית שאפתנית באופן מגוחך, כמעט ממחצית המגרש, ניסתה להחדיר הכדור פנימה, אבל החומה הפורטוגלית לא התקשתה יותר מדי. דקה לאחר מכן שווינשטייגר התחיל להראות את אשר היה לו להציע עם מסירת עקב מוצלחת להילצספרגר, שבזבז ההזדמנות.

הפורטוגלים הצליחו לחדור ההגנה הגרמנית לראשונה רק בדקה ה-15 כששוער גרמניה יינס להמן היה השוער הראשון להתאמץ במשחק עם נסיון לכיבוש של סימאו. המשחק המשיך להתנדנד מצד לצד, פעם עם מתקפה מוצלחת לפורטוגלים ופעם עם אחת לגרמנים, אך עדיין נותר בעיקרו במרכז השדה. ההתקפה הפורטוגלית הצליחה לחדור טוב יותר את ההגנה הגרמנית אך עדיין הייתה חסרת ארגון, כאילו דווקא הפורטוגלים הם אלו שמשחקים ללא מאמנם.

לבסוף הם באו על עונשם על ידי גרמניה, או אולי נכון יותר לומר על ידי שווינשטייגר, שבמו רגליו הביא לגרמניה יתרון כפול בתוך 4 דקות. שווינשטייגר היה הראשון להבקיע בדקה ה-22 אחרי שהחלוץ הגרמני לם לא מתקשה להפטר מז'וז'ה בוסינגווה ולמסור לעמיתו לנבחרת שהבקיע בקלילות פנימה. 4 דקות לאחר מכן ושווינשטייגר שוב מעורב במהלך שהוביל לגול, הפעם מבעיטה חופשית שמצאה את מירוסלב קלוזה חופשי לגמרי ושוב פורטוגל נענשת - 2-0.

זה לא מאוחר מדי עבור פורטוגל, אך מישהו שכח לספר זאת לשחקנים. אחרי הגולים של גרמניה נבחרת פורטוגל כמו כבתה לחלוטין, וגרמניה שמחה לתת לה להשאר. המשחק הפך משעמם למדי ושוב התמקד במרכז המגרש, ללא כל נסיון של ממש משתי הנבחרות להבקיע. כלומר, היו לעיתים כמה חדירות, ואף אחת חצי מסוכנת מצד פורטוגל, אך לא משהו רציני מספיק. האוהדים עקבו אחרי הכדור משל היו במשחק טניס כאשר המסירות הניעו אותו מצד לצד מבלי שאף שחקן שובר את יריבו.

וכך בין מסירות של שחקני הגנה לבלמים בצד אחד למסירות לשחקני הגנה ובלמים מצד שני, המשחק התעורר בבת אחת. הפורטוגלים שטפו את המגרש בדקה ה-40 בהתקפה מתפרצת עם כריסטיאנו רונאלדו בצד אחד ונונו גומש מצד שני. כריסטיאנו קיבל הכדור בפאתי הרחבה ולהמן זינק לעברו, מצליח אך בקושי להדוף את הבעיטה החזקה. הכדור נהדף הישר לרגלי גומש שכמעט מבלי לעצור משחרר בעיטה חזקה וקצרה לשער - להמן רחוק מדי ומצלדר מצליח רק לשנות את הזווית בה יכנס הכדור לשער. הקהל המנומנם מתעורר לחיים כשפורטוגל מציגה לפתע את אותו כדורגל נהדר שהפגינה בתחילת הטורניר.

אמנם לא היה שינוי משמעותי מדי - הגרמנים המשיכו לנסות וזכו לעליונות מסויימת על פני הפורטוגולים, אבל ניכרה איזושהי התעוררות לפתע בשחקני ההתקפה. לפתע עוד שער כבר לא היה מותרות, אלא אולי הכרחי. מנגד הפורטוגלים, שלפרקים נראה כי כבר ויתרו - חזרו להתקיף. עד תוספת הזמן הפורטוגלים כבר סיכנו פעמיים נוספות את השער הגרמני ואיימו להשוות, אך לא הצליחו להשחיל הכדור לתוך הרשת. לאחר דקה אחת של תוספת זמן שרק השופט להפסקת המחצית כשפורטוגל סוף כל סוף עולה על מומנטום חיובי, והקבוצות ירדו לחדרי ההלבשה ביתרון 2-1 לגרמניה.

מחצית שנייה - פורטוגל מתעוררת ורודפת עד הסוף המר[עריכה]

מיכאל באלאק (ארכיון - במדי צ'לסי)

למחצית השנייה עלתה פורטוגל אחרת, כאילו סקולארי השמיע לשחקנים תריסר שעונים מעוררים במהלך המחצית ולא הוסיף. ההגנה דינמית יותר, אבל חשוב מזה - התקפה מאורגנת ראשונה כבר לאחר 30 שניות. הגרמנים הגיבו במהירות והתעוררו גם הם. אמנם הם לא הצליחו להכיל באופן מוחלט את ההתקפה הפורטוגלית, אבל הצליחו לבלום אותם על סף רחבת השער של להמן, אם כי במחיר שני צהובים בתוך 4 דקות. השאלה האמיתית שנעורה בלב אוהדי גרמניה היא האם הם יצליחו להתגבר על ההגנה הפורטוגלית המחודשת. לקהל הפורטוגלי דווקא לא היה ספק ביכולתם של שחקני החוד שלו, והחריש את האצטדיון בשריקות בוז על משחק העבירות של גרמניה.

כחמש דקות לאחר פתיחת המחצית המשחק התייצב שוב במרכז המגרש. אם כי, בניגוד למחצית הראשונה, המאבקים הוכרעו מהר יותר והכדורים הועברו מהר יותר להתקפה. ובכל זאת, על אף תכונה רבה בשתי הנבחרות הן נשארו באותה רמה זו מול זו. היו כאמור איומים - מיכאל באלאק חדר כמעט לבדו לתוך הרחבה הפורטוגלית ומהצד השני היה זה רק מזלם של הגרמנים שעמד להם מנגד למול קרן מסוכנת. בסופו של דבר, ההתפתחויות היו משולות לגשם שהחל לרדת סביב הדקה ה-53 - מאיימות קלות לנוכח מקרי העבר, אבל כרגע טרם מהוות איום של ממש על גורל המשחק.

בדקה ה-61, במהלך שהחל שוב בבעיטה חופשית של שווינשטייגר, ההגנה הפורטוגלית הייתה נותרה עם המכנסיים למטה ולא מוכנה בעליל. באלאק ושני שחקנים גרמנים נוספים הסתננו לתוך הרחבה, השוער ריקארדו יצא באופן לא חכם ולא שקול ליירט הכדור אך באלאק היה זה שהצליח להגיע אליו ראשון, לנגוח בחוזקה אל עבר השער ולקבוע 3-1. גרמניה החזירה לעצמה הייתרון המבטיח, ופורטוגל חזרה לרדוף אחריה.

המשחק עבר במהירות ממרכז המגרש לפאתי הרחבה הגרמנית, אך כריסטיאנו רונאלדו וחבריו לא הצליחו למצוא פרצה מסבך הרגליים הגרמני שעמדו איתנים על קו הרחבה. ההתקפה הפורטוגלית כמו נסוגה לברירת המחדל שלה - כדורים לכריסטיאנו רונאלדו ותפילה עזה שיצליח איכשהו להבקיע. עם סגנון התקפה שכזה יכלה גרמניה להתמודד בקלות, ועל אף שמרכז השדה הגרמני נסוג מעט - הפורטוגלים נראו רחוקים שנות אור מגול מצמק שיחזיר להם התקווה.

בדקה ה-82 לפורטוגלים כבר לא נותר מה להפסיד. סקולארי הנחה את שחקניו לעלות להתקפה כשברור שאם לא יבקיעו שער - אין זה משנה אם הגרמנים יגדילו את הפער. אך במה הדבר יכול לעזור כאשר הגבהה יפהפייה לרחבה בדקה ה-82 לא מוצאת לא את נאני ולא את רונאלדו, והכדור יוצא החוצה מבלי שפורטוגל תוכל לנצלו. גרמניה אכן נלחצה מהר להגן על השער של להמן, אך משחק ההתקפה של פורטוגל שכה הרשים בשלב הבתים היה כצל חיוור. ההגנה הגרמנית מנעה מהכדור להגיע פנימה להזדמנויות נוחות ופורטוגל נותרה מיואשת רחוק מדי מפרצופו של להמן, עליו הלך וגבר החיוך.

הגרמנים החלו לבזבז זמן כשיכלו, וכך להמן ניצל עבירה עליו בדקה ה-85 כדי לסחוט דקה וחצי משעון המשחק, אך כשסוף כל סוף בעט בחזרה למגרש הדשא - ההתקפה הפורטוגלית חזרה קדימה. נאני שבר שמאלה והגביה כדור לרחבה, שם פושטיגה הסתנן מבלי שאנשי ההגנה יבחינו כי הוא נמצא בעמדה נהדרת למול להמן. נגיחה מדויקת ולפתע החיוך נעלם קלות מפניו של להמן - פורטוגל מצמקת ל-3-2 שלוש דקות לסיום המשחק, ועוד יש זמן פציעות.

פורטוגל רצתה את התיקו, בזמן שגרמניה רצתה להבטיח הנצחון, אך לא הייתה מוכנה להסתכן בספיגת שער נוסף. 9 שחקנים גרמנים עמדו עתה בהגנה למול 7 שחקני התקפה פורטוגלים, כאשר גם אלו שנותרו מעט מאחור לא התרחקו יתר על מידה. אמנם שער נוסף יקבור את הנבחרת הפורטוגלית, אך חשוב יותר היה להשוות התוצאה. כשהגרמנים הצליחו להשתלט על הכדור הם שמרו עליו בקנאות והניעו אותו במתודיות אל עבר השער הפורטוגלי, שם פספסו בדקה ה-90, עם תחילת זמן הפציעות.

הפורטוגלים השיבו במשחק היתולים מול הרחבה הגרמנית, וחוליית ההגנה חששה לצאת ולנסות לחטוף מהם הכדור. נסיון אחר נסיון בוזבז או נעצר, והפורטוגלים התפתו שוב ושוב לבעיטות מיותרות מרחוק, שלא יכלו להביא שער כל עוד להמן היה דרוך בעמדתו. 3 דקות לסיום תוספת הזמן כל שחקני השדה, בתוספת שוער גרמני אחד, תפסו את אותם מטרים רבועים שסביב הרחבה הגרמנית. נאני ורונאלדו המשיכו לאיים לכבוש את השלישי ולמשוך המשחק להארכה, אבל קשה להבקיע מתוך מרכז ההגנה הגרמנית, שמיהרו להרחיק ולבעוט לירכתי המגרש.

בדקה האחרונה ההזדמנות האחרונה של הפורטוגלים מוצתה בהרחקה מהירה שאיכשהו עוד הפכה למתפרצת של גרמניה למול השער הפורטוגלי, אותה עצר ריקארדו במיומנות. כשביקש להחזיר הכדור למתקפה שרק השופט לסיום המשחק המותח וגרמניה חגגה נצחון על הפייבוריטית לזכייה. פורטוגל ירדה בפנים נפולות, מביטה בשחקנים הגרמנים חוגגים למול הקהל שנשאר לשאוג את שביעות רצונו מהופעתם המצויינת.

הרכבי הנבחרות[עריכה]

Current sport.svg

הרכב פורטוגל ברבע הגמר:

בשער: ריקארדו
בהגנה: ז'וזה בוסינגווה, פאולו פריירה, פפה וריקארדו קראבליו
בקישור: פטיט (הוחלף בדקה 73 - הלדר פוסטיגה), ז'ואאו מוטיניו (הוחלף בדקה 31 - ראול מיירלש), סימאו, דקו וכריסטיאנו רונאלדו.
בחוד: נונו גומש (הוחלף בדקה 67 - נאני)


Current sport.svg

הרכב גרמניה ברבע הגמר:

בשער: יינס להמן
בהגנה: ארנה פרידריך, פר מטסקאר, פיליפ לם וכריסטוף מצלדר.
בקישור: בסטיאן שווינשטייגר (הוחלף בדקה ה-83 - קלמס פריץ), סימון רולפס, מיכאל באלאק ותומאס הילצספרגר (הוחלף בדקה 73 - טים בורובסקי).
בחוד: מירוסלב קלוזה (הוחלף בדקה 89 - מרסל יאנסן) ולוקאס פודולסקי.


קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בויקיחדשות בעברית!

מקורות[עריכה]