מסמך פנימי של משרד בטחון הפנים האמריקאי מתריע: אל-קאעידה וחיזבאללה עלולים לתקוף את ארצות-הברית בתוך 3 שנים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
15 בנובמבר 2007

בדיווח בלעדי, ויקיחדשות שמה ידיה על מסמכים באמצעות Wikileaks ("ויקיהדלפות") המזהירים כי אל-קאעידה, חיזבאללה ו/או קבוצה יעודית אחרת מתכננים להתקיף את ארצות-הברית גופא בתוך כשלוש שנים, זאת על-פי מסמך בן עשרים ושבעה עמודים בתפוצה פנימית של המשרד האמריקאי לבטחון פנים (DHS) העוסק באיום הנשקף מאל-קאעידה. המסמך אף מפרט את איומי אל-קאעידה על חלקים אחרים בעולם, לרבות עיראק, אפגניסטן, אפריקה ופקיסטן. אליבא דוויקיהדלפות, דווח זה התפרסם ב-22 באוקטובר, 2007.

אל-קאעידה נחושה לתקוף את ארצות-הברית בבטנה הרכה וארצות-הברית תתמודד עם איומי טרור עיקשים ומתפתחים במהלך שלוש השנים הבאות. מזימות אל-קאעידה לפגיעה בארצות-הברית תתמשכנה כפי הנראה להתמקד ביעדים תשתיתיים, כלכליים ופוליטיים מרכזיים. חיזבאללה עלול אף הוא לנסות לתקוף את ארצות הברית ומגזרים לא-מוסלמיים, קבוצות יעודיות עשויות אף הן לערוך התקפות", מצהיר הדיווח האומר אף כי מטרות סבירות כוללות את שירותי תחבורת ההמונים ומגזר התעופה.

ההתקפות לכאורה יביאו ל"אבידות בהמונים, מחזות שמד, זעזועים כלכליים משמעותיים וחרדות בקרב אוכלוסיית ארצות-הברית" באמצעות "מטעני-נפץ מאולתרים, המובלים באמצעות רכב או אדם. קיומם של תאים רדיקליים המקיימים את עצמם מעלה את האפשרות כי ארצות-הברית אינה חסינה בפני מה שאנו מכנים המגזר הרדיקלי האלים במערב", מוסיף המסמך.

בתי-עסק ברחבי ארצות-הברית דיווחו לרשויות אכיפת החוק כי לקוחות הרוכשים טלפונים סלולריים "ביקרו מספר רב של חנויות ורכשו מאות ואף אלפי טלפונים, בניסיון להסתיר את זהותם, ותוארו כבעלי חזות מזרחית שעשו שימוש בכרטיסי-מתנה או במזומנים."

המשרד לבטחון הפנים וה-FBI העריכו כי רוב הבריות המעורבות ברכישות אלה ניצלו את מחיריהם הנמוכים בארצות-הברית על מנת למכרם ברווח מעבר לים. המשרד לבטחון הפנים וה-FBI אף קבעו כי למקצת הרוכשים הייתה זיקה לרשתות טרור. המניע הנחדש היה גיוס-כספים." חלק מפעילויות אלה תועדו למן שנת 2006 ואילך.

באשר לעיראק, אל-קאעידה "מחויבת לסלק את כוחות ארצות-הברית והקואליציה ולהפוך את עיראק למדינה איסלאמית הנשלטת בידי חוקי השריעה. באפריקה היא "שאפה להתמזג עם קבוצות שונות על מנת לקדם את סדר-היום שלה ופרסמה הצהרות תכונות בנוגע לחשיבותן של סודאן וסומליה כחזיתות של הג'יהאד הגלובלי. ואפגניסטן היא בעבורם "מקלט-בטוח לשעבר ורכיב-מפתח באסטרטגיה שלהם לקידום הג'יהאד הגלובלי."

הדו"ח אף מכריז כי המשרד לבטחון הפנים האמריקאי חקר טענה "רצינית" לפיה סכר פורט-דק יהיה קורבן "להתקפה על-ידי מטען-נפץ מאולתר (IED) בינואר 2008." המשרד אף חקר טענה לפיה "10,000 ליברות של אמוניום ניטראט נגנבו לכאורה מנהג משאית", אך המשרד לבטחון הפנים קובע כי בשני המקרים הטענות "נמצאו כחסרות-זיקה לענייני-טרור."

הדו"ח מוסיף ואומר כי המשרד לבטחון הפנים האמריקאי "נעדר מידע ודאי המצביע על תכנון למתקפה נגד מגזר המזון והחקלאות", אך גם קובע כי הוא ימשיך לחקור את היתכנותו של איום מסוג זה.

לסיכום הדיווח, המשרד האמריקאי לבטחון פנים מצהיר כי אין כל מידע עדכני המצביע על מתקפה בלתי-נמנעת על ארצות-הברית.

"ישנה התגברות מעניינית של תקריות; אך אין כל קשר טרוריסטי מוברר" ואין כל "דפוסים הניתנים להבחנה או אופנות חדשות עד כה המעלים את סיכויי היתכנותה של פעילות טרום-מבצעית."

מקורות[עריכה]