ספרד הדהימה את רוסיה: 4-1 במשחק הראשון בבית ד'

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
10 ביוני 2008

יורו 2008 מוציא את הטוב שבנבחרות האירופאיות, או לפחות ברובן. אם אמש השתעממו הצופים בתיקו מאופס בין צרפת ורומניה, הרי שלאחר מכן חזו בהצגה מופלאה של כדורגל בין הולנד לרוסיה, והנה היום נבחרת ספרד הדהימה את נבחרת רוסיה, אשר נחלה תבוסה כואבת במיוחד 4-1 בסיבוב הראשון של שלב הבתים. ספרד מצידה הפכה במחי 90 דקות לאחת המועמדות המבטיחות לתואר אלופת אירופה, בפעם השנייה בלבד בתולדותיה ואחרי הישגים מועטים בלבד בעשורים האחרונים.

מחצית ראשונה - רוסיה לא מצליחה להתמודד עם וייה וטורס[עריכה]

כמו רוב המשחקים עד כה ביורו, גם זה נפתח במתקפות מהירות כבר בדקות הראשונות. שתי הנבחרות תקפו מהר מכפי שחוליות ההגנה יכלו להגיב, ובטרם חלפו להן 3 דקות כל נבחרת כבר רשמה לזכותה בעיטה חופשית לאחר שהתקפה נעצרה רק בעבירה, ולאחר חמש דקות כבר נוספו עוד כמה בעיטות חופשיות לכל אחת מהנבחרות, עד אשר תנועת הכדור במשחק כמעט ולא הייתה חופשית מרוב מצבים נייחים.

אך ההגנות התעשתו לבסוף, אם כי לרעת הרוסים. סימן לבאות ניתן כבר בדקה השמינית, כאשר פרננדו טורס מוצא עצמו למול השער הרוסי ובמיקום טוב להבקיע, אך בועט חלש מדי. דקה לאחר מכן מי שיהיה כוכב הערב בסיום 90 הדקות דויד וייה מדאיג לראשונה את ההגנה הרוסית לאחר שקלט מסירת עומק מוצלחת, אך כמו טורס לפניו - בעט לא טוב והכדור יצא החוצה. בעוד שספרד המשיכה במגמה זו, המשחק הרוסי היה הססני יותר, ורק בדקה ה-17 נרשמה הזדמנות של ממש לרוסים, כשאלכסנדר אניוקוב הפתיע ההגנה הספרדית מאגף ימין, מסר היטב סרגיי סמאק אך זה לא מצליח לבעוט לכיוון השער.

מהצד השני וייה המשיך לאותת כי הוא הסכנה האמיתית בנבחרת הספרדית, אך הרוסים כשלו בהגנה עליו. התקפות בלתי פוסקות מצידו היו צריכות לגרום לרוסים לשמור על עירנות רבה יותר, במיוחד לאחר נסיון נוסף בדקה ה-18 ממנו נצלו הרוסים רק בזכות הצלה מוצלחת של שוערם. הרוסים כשלו ללמוד הלקח והאיום מומש בדקה ה-20 - טורס מהתל בהגנה הרוסית, עובר את המגן דניס קולודין ומוסר לוייה שלא מתקשה מול שער ריק - 1-0 לספרדים.

הרוסים עוד ניסו לשוב למשחק, אך הספרדים השתלטו עליו בחזרה במהרה. נסיונות נוספים של וייה וטורס נבלמים היטב על ידי השור ואיגור אקינפייב, אשר הביט בחוליית ההגנה שלו בחוסר אונים, לאחר שאלו כשלו שוב ושוב בעצירת ההתקפה הספרדית. ככל הנראה כבר הרגיש את אשר עומד לקרות, ובדקה ה-44 וייה מצליח להכניעו ומבקיע בשנית, הפעם לאחר מסירה מצוינת מאנדרס אינייסטה. הנבחרת ירדו להפסקת המחצית בתוצאה 2-0.

מחצית שנייה - הספרדים עושים חילופים הגנתיים, ועדיין מגדילים הפער[עריכה]

פברגאס (ארכיון) - נכנס כדי לעזור בהגנה, חתם המשחק בגול

הנבחרת הרוסית עלתה למחצית השנייה ולמולה פער שנדמה כי בלתי ניתן לגישור. הרוסים מאז ומתמיד התקשו למול הנבחרת הספרדית, והמאמן חוס הידינק, אולי בהכירו את היסטוריית המשחקים בין הנבחרות, ניסה את מזלו בחילוף עם פתיחת המחצית והכניס את ולדימיר ביסטרוב לאגף ימין במקום דימיטרי סייצ'ב, שלא הרשים מספיק. קשה להגיד כי החילוף שינה משמעותית את המשחק, אך הרוסים כן הצליחו להגיע למצבים טובים יותר מול השער הספרדי, וחמש דקות מפתיחת המחצית ביסטרוב כבר רשם לזכותו נסיון יפה, גם אם לא מוצלח, להבקיע את ההגנה הספרדית.

גם בספרד שינו עמדות ובחילוף הגנתי הוכנס ססק פברגאס, כוכבה של ארסנל, במקום טורס שהצטיין עד כה. קצב המשחק התמתן מעט, אך הספרדים חזרו להוות הגורם המשמעותי יותר על כר הדשא, גם אם הפעם מבחינה הגנתית יותר ממקום. בטרם עבר זמן רב וייה חזר לסכן את השער הרוסי במתקפות מתפרצות מזדמנות.

בדקה ה-70, לאחר שלא הצליח לשחזר את המתקפה מתחילת המחצית, הוחלף ביסטרוב ובמקומו נכנס רומן אדאמוב, אך במקום להביא ליתרון לרוסים - 5 דקות לאחר מכן היתרון הספרדי צמח ל-3-0. פבראגס מילא היטב את מקומו של טורס, מסר כדור נהדר לווייה שמצידו עבר את המגן והיתל בשוער הרוסי שלא יכול היה לעמוד בפרץ. וייה חוגג שלושער והמשחק נראה כסגור.

אף על פי כן, הרוסים לא ויתרו והמשיכו לתקוף את השער הספרדי. רומן פבליוצ'נקו וקונסטנטין זיריאנוב אתגרו את ההגנה הספרדית, עד אשר לבסוף, בדקה ה-86, בעיטת קרן של השני מצאה את ראשו של הראשון - שער ראשון לרוסיה במשחק, אך מאוחר מדי מכדי לשנות משהו. אולי כדי להדגיש הנקודה הצליחו הספרדים להבקיע שער רביעי וחותם בתוספת הזמן, הפעם עם מסירה של וייה לצ'אבי, שניסה להפתיע את אקינפייב עם כדור גבוה, שהרחיק הישר לרגליו של פבראגס. השחקן, שהוכנס בכלל בתור גורם ממתן וחיזוק להגנה - לא היסס, כבש וקבע את תוצאת המשחק 4-1.

הספרדים הפכו לפתי למועמדים רציניים לתואר, לאחר שהפגינו משחק מעולה והתקפה חסרת מעצורים. הרוסים, לעומת זאת, יצטרכו לנסות את מזלם מול שתי הנבחרות האחרות בבית, החלשות מספרד. ביום שבת היא צפויה לשחק מול יוון ההגנתית, ובסיבוב השלישי מול נבחרת שבדיה. רוסיה תצטרך ככל הנראה לנצח את שתיהן כדי לעלות לרבע הגמר, משימה לא פשוטה כלל וכלל.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

Current sport.svg

הרכב ספרד במחזור 1 בשלב הבתים:

בשער: איקר קסיאס
בהגנה: קרלוס מרצ'נה, קרלוס פויול, חואן קאפדבילה וסרחיו ראמוס.
בקישור: אנדרס אינייסטה (הוחלף בדקה 63 - סאנטי קאזורלה), צ'אבי, מרקוס סנה ודויד סילבה (הוחלף בדקה77 - צ'אבי אלונזו).
בחוד: דויד וייה ופרננדו טורס (הוחלף בדקה54 - ססק פברגאס).


Current sport.svg

הרכב רוסיה במחזור 1 בשלב הבתים:

בשער: איגור אקינפייב
בהגנה: אלכסנדר אניוקוב, רומן שירקוב, דניס קולודין ורומן שירקוב.
בקישור: דימיטרי סייצ'ב (הוחלף בדקה 46 - ולדימיר ביסטרוב - הוחלף בדקה 70 - רומן אדאמוב), קונסטנטין זיריאנוב, סרגיי סמאק, איגור שמשוב (הוחלף בדקה 58 - דימטרי טורבינסקי) ודיניאר ביליאלטדינוב.
בחוד: רומן פבליוצ'נקו


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. ספרד 3 1 1 0 0 4 1 +3
2. שבדיה 0 0 0 0 0 0 0 0
3. יוון 0 0 0 0 0 0 0 0
4. רוסיה 0 1 0 0 1 1 4 -3

קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!


מקורות[עריכה]