לדלג לתוכן

"תמונה שצייר רמברנדט" נמכרה ב-2.2 מיליון פאונד במכירה-פומבית באנגליה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

28 באוקטובר 2007

העיירה הציורית צ'ירצ'סטר.

בשעת אחר-צהריים מנומנמת בעיירה הציורית צ'ירצ'סטר במערב אנגליה ביום שישי האחרון, נמכרה בבית המכירות-הפומביות המקומי "Moore Allen & Innocent" תמונה, החשודה ככזו של הצייר ההולנדי רמברנדט, בסכום של 2.2 מיליון לירות שטרלינג. זאת לאחר שתחילה הוערך שווי התמונה בסכומים הנעים בין 1000 ל-1500 פאונד. זוהי התמורה הגבוהה ביותר ששולמה עד כה בעבור יצירותיו של רמברנדט בבתי מכירות פומביות כפריים בכל תולדות המכירות הפומביות בבריטניה.

ההצעות נפתחו בסכום של 4500 ליש"ט וזינקו קדימה עד-מהרה, עד שכשהגיעו למיליון ליש"ט ההצעות עלו בקפיצות של 100,000. ברם, לכשהאמיר המחיר ל-1.8 ליש"ט, ההעלאות פחתו ל-50,000 בכל פעם, ובנקודה זו קצב המכירה הואט משמעותית, כל 8 המציעים הטלפוניים נטשו את המכירה והמערכה הופקרה לידיהם של 2 משתתפים שנותרו באולם המכירה.

כאשר הפטיש הלם בפעם השלישית והאחרונה ליוו אותו תשואות הנוכחים באולם, צוות בית המכירות נראה המום למדי ונותר אילם, והאולם התרוקן עד-מהרה מאנשים שאצו רצו לבשר לחבריהם על החדשות החמות שפקדו את העיירה. בהתחשב בעובדה שהבעלים המקוריים של התמונה החזיקו אותה בחווילה המשפחתית במשך דורות, בחושבם כי היא אינה אלא העתק שנעשה בידי אחד מתלמידי רמברנדט, הרי שתוצאות המכירה מדהימות. רוכש התמונה נותר באלמוניותו אפילו בפני בעלי בית המכירות, ברם, מובטח כי בעל התמונה שמימדיה 9.5 על 6.5 אינטשים וזכתה לשם "רמברנדט הצעיר כדמוקרטס הפילוסוף הגועה בצחוק" ימהר לוודא את זהותו האמיתית של יוצרה. אם זהו אמנם רמברנדט, או-אז ירוויח הרוכש כסף רב משום שערכה יקפוץ לאיזור ה-8-10 מיליוני ליש"ט.

מקורות

[עריכה]