לדלג לתוכן

אחרי וינוגרד: ביקורת מפנים ומחוץ על אולמרט

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

31 בינואר 2008
היה זה צפוי - יום לאחר הגשת הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד התרבתה הביקורת כנגד ראש הממשלה אהוד אולמרט. הביקורת כנגד אולמרט הגיעה הן ממפלגתו והן מהאופוזיציה, וכן מגורמים אזרחיים שונים אשר ממשיכים במחאתם. יחד עימו נשואות עתה עיניים רבות לעבר שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק, אשר הבטיח בעבר כי לאחר הגשת ממצאי הוועדה יתפטר מהממשלה ויפעל להקדמת הבחירות.

מליאה מיוחדת של הכנסת תתכנס ביום שני בשבוע הבא לדון בממצאי הדו"ח. הדיון יערך בעקבות שותפות מפתיעה מעט בין חברי הכנסת גדעון סער, יו"ר הליכוד, וזהבה גלאון, יו"ר מר"צ, אשר החתימו זה מכבר עשרות ח"כים על הדרישה לקיימו. עם זאת, לא נראה כי תתקיים הצבעת אי אמון באותו מועד בעקבות הדו"ח, על אף שהסיעות הערביות מתכננות להעלות הצעה כזו בנושא מהומות אוקטובר.

נתניהו תוקף: אולמרט אינו כשיר ואינו ראוי[עריכה]

באופן לא מפתיע, הביקורת החריפה ביותר הגיעה מצידו של יו"ר האופוזיציה וראש הליכוד, חבר הכנסת בנימין נתניהו. בנאומו היום במסיבת עיתונאים במטה הליכוד בתל אביב תקף נתניהו את אולמרט וכינה אותו "אינו כשיר ואינו ראוי להנהיג". נתניהו התייחס לכך שהדו"ח מבקר בעיקר את המערכת הצבאית, ומותח ביקורת קטנה מהצפוי על הדרג המדיני, ואמר כי האחראים על תפקוד הצבא הם השרים בממשלה וראש הממשלה עצמו, ולכן הביקורת למעשה מופנית כלפיו.

נתניהו המשיך בנאומו ופנה לברק, בדרישה שזה יקיים דבריו מקמפיין הבחירות שלו לראשות מפלגת העבודה ויפרוש מהקואליציה, מהלך אשר יוביל באורח בלתי נמנע להקדמת הבחירות. נתניהו היה בטוח למדי בכשלונו הצפוי של אולמרט בבחירות שכאלה, ואמר כי "מי היה מפקיר את עצמו בידי רופא שכשל בניתוח? מי היה עולה על אוטובוס שנהגו עשה תאונה קטלנית זה מכבר?". לאחר הנאום סירב נתניהו לענות לשאלות העיתונאים.

קדימה: מצד אחד קריאות לאחדות ומנגד ביקורת[עריכה]

אך נתניהו לא היה היחיד אשר הגיב לדו"ח. בישיבה מיוחדת של שרי קדימה בבסיס הקריה אשר בתל אביב דנו השרים בדו"ח. רבים הביעו קריאות לאחדות, בהם השר מאיר שטרית, אשר קרא לחבריו למפלגה להתאחד מאחורי ראש הממשלה. לדבריו הצטרפה גם שרת החוץ ציפי לבני. אחרים ביקרו את מחאת האופוזיציה, בהם רוני בר-און ויו"ר הקואליציה, חבר הכנסת אלי אפללו, אשר הגדיל לעשות ובירך על המוגמר באומרו כי עתה, מהשתפרסמו ממצאי הוועדה, "זה מבטיח את שלמות הקואליציה. עכשיו אפשר להתחיל לעבוד".

אך לא בטוח לגמרי כי אפללו צודק, והעיניים עדיין נשואות לאהוד ברק ולהחלטתו. ברק נפגש היום עם נציגים מיוזמי "מכתב המ"פים", אשר קרא לאולמרט להתפטר. השניים, מילואימניקים אשר שירתו במלחמת לבנון השנייה אמרו לברק כי אינם תולים בו אחריות למלחמה, אך מבקשים שיקח אחריות כדי להביא לבחירות. לדבריהם הוא "חלק מהפיתרון ולא חלק מהבעיה". ברק שיבח את החיילים וכינם "מלח הארץ" ו"טובי בנינו", אך אמר כי עדיין לא החליט האם יפרוש.

בעוד שברק מתלבט, הרי שלאולמרט דאגות גם מבית. חבר הכנסת אביגדור יצחקי, אשר היה לקול הביקורת הרם ביותר כנגד אולמרט בתוך מפלגתו שלו הודיע היום כי יפרוש מהכנסת ומהחיים הפוליטים בכלל. יצחקי קרא לא אחת לאולמרט להתפטר מתפקידו בעקבות ממצאי הדו"ח, והגיב בחריפות עוד אמש לאחר פרסום הממצאים. אחרים במפלגה הסתפקו בביקורת מרומזת יותר, ובהם שרת החוץ ציפי לבני, אשר אמרה בישיבה לחבריה השרים כי "בואו לא נשלה עצמנו. האחריות לא הוסרה מאיתנו, להיפך." לבני קראה ליישום המלצות הדו"ח בדרג המדיני ובצה"ל עצמו. קריאות דומות נשמעו מצד סגנה מגלי והבה ושר התחבורה שאול מופז.

מקורות[עריכה]