אכזבה לשווייץ במשחק הפתיחה - 1-0 לצ'כיה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

7 ביוני 2008
הקהל השוויצרי כבר היה מוכן להתחיל בחגיגות, שהרי לא כל יום נבחרת שווייץ בכדורגל, לרוב נבחרת צנועה יחסית, פותחת את טורניר היורו. אבל תקוות לחוד ומציאות לחוד - נבחרת צ'כיה, עם חוליית הגנה מוכשרת במיוחד וגול בודד של המחליף סברקוש בדקה ה-71 קבעו את תוצאת המשחק הראשון בטורניר - 1-0 לצ'כיה, וכבר עכשיו שווייץ בסימן שאלה גדול לקראת רבע הגמר.

מחצית ראשונה - פריי מאיים, ונפצע[עריכה]

פריי (ארכיון) - ירד בדמעות

טקס הפתיחה של הטורניר הסתיים בזיקוקין די נור מרהיבים, אך בטרם הקהל הספיק למחוא לו כפיים הנה עלו כבר שתי הנבחרות המככבות של הערב - צ'כיה ושווייץ. שתי הנבחרות, המתאפיינות בעיקר בחוליות הגנה מצויינות, הן לא בדיוק הפייבורטיות לזכיה ביורו, אך שתיהן עדיין מעדיפות לחלום על האפשרות להעפיל לרבע הגמר.

הצ'כים פתחו עם הכדור ועם מתקפות מהירות אל עבר השער השוויצרי, בו עמד דייגו בנאליו הבלתי מנוסה. בנאליו זכה לגיבוי מלא מחוליית ההגנה שלו בדקות הפתיחה אשר הצליחו להסית את מתקפות הצ'כים, שמצדם זכו לעונש כאשר השווייצרים ניצלו הקצב המהיר למספר התקפות משלהם. העמידה בשער של שני השוערים, שהצטיינו, מנעה מהנעת הכדור המהירה וההתקפות הלוחצות להתממש ליתרון אמיתי עבור אחת הנבחרות, ואלו התחרו בעיקר במי תוכל לאיים יותר על שער יריבתה.

אם נתייחס רק למחצית הראשונה, הרי שניתן לומר ששווייץ זכתה בתחרות זו, כאשר אלכסנדר פריי, חלוצה הבודד של שווייץ, אתגר את השוער הצ'כי פטר צ'ך מספר פעמים, ורק יכולתו הטובה של צ'ך עמדה לו לשמור על שערו נקי מכדורים. הדבר בא רק להדגיש את המפלה האדירה שנפלה על שווייץ בדקה ה-43 - כאשר תיקול קשה הפיל אותו על כר הדשא. פריי נפצע קשות, ובעוד דמעות יורדות על לחייו ירד לחדר ההלבשה.

מחצית שנייה - צ'כיה עולה ליתרון, שווייץ לא מוותרת[עריכה]

צ'ך (ארכיון) - גם טעות נדירה מצדו לא עזרה

שוייץ לא נתנה לאובדן פריי להשפיע עליה רבות והמשיכה לנסות ולחדור את ההגנה הצ'כית ולאתגר את צ'ך - אך לשווא. בעיטות קרן וממצבים נייחים הלכו הישר לידיו של צ'ך, אשר הקפיד לעמוד במקום הנכון ובזמן הנכון בכל מתקפה. השווייצרים, אולי בתמיכת הקהל המקומי, הצליחו להפגין עליונות מסוימת על צ'כיה, בעיקר במרכז השדה, אך לא הצליחו להביא הדבר לידי מימוש. לבסוף, היו אלה דווקא הם שנכנעו לצ'כים, בדקה ה-71. קרן של צ'כיה לתוך רחבת שווייץ לא הורחקה היטב, ו-וצ'לב סברקוש, אשר החליף את כוכבה של צ'כיה יאן קולר במהלך המחצית השנייה, התחמק ממלכודת נבדל והבקיע במפתיע לשערו של בנאליו. 1-0 לצ'כיה, ושווייץ החלה במרדף נואש להשוות מול צ'ך. השוער הצ'כי שוב עמד בפרץ, וגם כאשר עשה טעות לבסוף, והדף בעיטה הישר לרגלי הקאן יאקין, שהחליף את פריי, אך הכדור הלך למשקוף.

גם בעיטת הקרן האחרונה, לאחר שהשופט הוסיף 3 דקות עבור זמן פציעות, לא עזרה לשווייץ. שלוש הגבהות נבעטו לעבר הרחבה הצ'כית, אך פעם אחר פעם אלו הצליחו לבעוט אותן בחזרה החוצה. ההזדמנות האמיתית האחרונה של שווייץ הייתה בדמות בעיטה חופשית, קרוב לרחבת השער, כאשר כמעט כל השחקנים משתי הנבחרות התרכזו בה - אך גם זאת לשווא. שווייץ ירדה לבסוף מנוצחת, וכל שנותר לה לקוות הוא למשחק הבא, ביום רביעי נגד נבחרת טורקיה, אך גם זה צפוי להיות קשה, בייחוד כאשר מצבו של פריי עדיין לא ברור.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

הרכב שווייץ במחזור 1 בשלב הבתים:

בשער: דייגו בנאליו
בהגנה: לודוביק מניין, פיליפ סנדרוס, פטריק מולר וסטפן ליכשטיינר
בקישור: ואלון בהרמי, גוקהאן אינלר, נלסון פרננדז וטרנקילו בארנטה
בחוד: מרקו סטרלר ואלכסנדר פריי (הוחלף בדקה 46 - הקאן יאקין)


הרכב צ'כיה במחזור 1 בשלב הבתים:

בשער: פטר צ'ך
בהגנה: זדנק גריגרה, תומאס אויפלושי, מארק ינקלובסקי ודויד רוזנהאל.
בקישור: תומאס גלאסק, יאן פולק, דויד יארולים, ליבור סיונקו ויארוסלב פלאסיל.
בחוד: יאן קולר (הוחלף בדקה 57 - וצ'לב סברקוש)


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. צ'כיה 3 1 1 0 0 1 0 +1
2. טורקיה 0 0 0 0 0 0 0 0
3. פורטוגל 0 0 0 0 0 0 0 0
4. שווייץ 0 1 0 0 1 0 1 -1

קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!

מקורות[עריכה]