לדלג לתוכן

אלברדעי: אין "ראיות חד-משמעיות" לפיתוח נשק גרעיני באיראן

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

29 באוקטובר 2007

מוחמד אל-בראדעי, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אמר ביום ראשון כי הוא לא ראה כל "ראיות חד-משמעיות" המצביעות על כך שאיראן שוקדת על תוכנית לפיתוח נשק גרעיני.

אלברדעי דן בתכנית הגרעין האיראנית בראיון עם וולף בליצר מסי.אן.אן ביום ראשון. כאשר נשאל "האם אתה מאמין כי ישנה תכנית חשאית לנשק גרעיני הנמצאת בעיצומה בזה הרגע באיראן?, השיב אלברדעי, "לא ראינו כל ראיה חד-משמעית שתצביע על כך... אנו חושדים שלאיראן אולי ישנה כוונה, אך אינני סבור ששמעתי מישהו אומר שאיראן עובדת כיום באופן פעיל על תכנית לנשק גרעיני. ואם ישנו בנמצא מידע שכזה, אשמח מאוד לקבלו."

המתיחות בין ארצות-הברית ואיראן עלתה למדרגות חדשות באחרונה, כאשר נשיא ארצות-הברית ג'ורג' ו. בוש הזהיר מהפוטנציאל של "מלחמת עולם שלישית" פן תפתח איראן נשק גרעיני. ביום שלישי, הטילה ארצות-הברית סנקציות חדשות על איראן בניסיון נוסף להפעיל עליה לחץ על מנת שתחדול מהעשרת אוראניום.

אלברדעי המליץ על פתיחת משא-ומתן עם איראן מוקדם ככל האפשר, על מנת לפתור את המחלוקת בדרכי שלום. "ככל שנקדים לפתוח במגעים, כך נקדים לאמץ את המודל הצפון-קוריאני וכך ייטב לכול", אמר.

בתוך כך, פרסם לפני ימים מספר הכתב המדיני של חדשות 10 צ'יקו מנשה דיווח, לפיו בישראל מעריכים כי מסיבות שונות האמריקאים יימנעו מתקיפת איראן, ובכיר במערך המודיעין הישראלי מעריך כי "הסיכויים למנוע מאיראן יכולת גרעינית קלושים, וסביר שנצטרך לחיות עם איראן גרעינית."

מקורות

[עריכה]