לדלג לתוכן

ארדה נתן פתח לתקווה וניהאט השלים עם צמד בדקות הסיום - טורקיה ברבע הגמר עם 3:2 על צ'כיה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

15 ביוני 2008
לעומת המשחק האחר בבית א', הרי שהמפגש בין נבחרת טורקיה ונבחרת צ'כיה היה על כל הקופה. שתי הנבחרות היו זקוקות לנצחון כדי לעלות לרבע הגמר, ותיקו היה משאיר אותן לדו קרב פנדלים מותח. הצ'כים עלו נכונים לקרב וגם הטורקים עלו בהרכב מלא להנאתם הרבה של הצופים הטורקים שראו את נבחרתם הופכת פיגור 2:0 לנצחון 3:2 מרשים.

מחצית ראשונה - הצ'כים שולטים

[עריכה]

משחק זה עמד להלהיב את הקהל - 22 שחקנים נחושים עלו למגרש הדשא במטרה להעלות את נבחרתם לרבע הגמר, ויודעים כי בשביל זה צריך להבקיע שערים. צ'כיה ניסתה לקבוע עובדות בשטח כבר בשניות הראשונות של המשחק וסיכנה את השער הטורקי בבעיטה ארוכה למדי של מארק מטיובסקי. היא אמנם לא הגיעה למסגרת, אבל היא הייתה רק אות לבאות, שכן ההתקפה הצ'כית לא הרפתה. כעבור שתי דקות בעיטה חופשית מצאה את ראשו של סיונקו ששוב הציג את ההגנה הטורקית לא מוכנה, אך נגח החוצה מזווית לא נוחה.

הטורקים נעשו נואשים במקצת והרבו בפאולים, אשר רק תרמו ליצירת מצבים נייחים לצ'כים ולכרטיס צהוב למחמט טופל. בדקה השביעית השער הטורקי שוב עמד בפני סכנה ממשית עם קרן של פלאסיל, וכעבור 4 דקות קולר נכנס לתמונה והיה הצ'כי התורן לפספס את המטרה. הצ'כים שלטו במגרש לכל אורכו והטורקים ניגפו בפניהם ואך מזל עמד בינם ובין פיגור מוקדם.

רק בדקה ה-17 הצליחו הטורקים לדחוף מספיק קדימה כדי לתת נסיון ראשון אל עבר השער הצ'כי, גם אם לא מציאותי במיוחד הישר ממרכז השדה ולא קרוב דיו לשער. הצ'כים, כמעין מובן מאליו, הענישו מייד במתקפה משלהם והפעם גם באמת אתגרו את וולקן הטורקי כדי לשמור על שערו. בסופו של דבר, כפי שגם חוליית ההגנה הטורקית הבינה, זה הפך להיות עניין של זמן עד שהצ'כים יעלו ליתרון, והטורקים מיהרו לרדת להגנה מפחד זה.

בדקה ה-34 זה לא עזר, כשזדנק גריגרה פרץ מימין, הגביה לרחבה ומצא שם את יאן קולר, שהביא לצ'כיה את אשר היה שלה עוד מתחילת המשחק - גול ראשון ויתרון 1-0. הטורקים הגיבו במאמצים מחודשים להבקיע את השער הצ'כי, אך לשווא. אמנם שליטתם על הכדור השתפרה פלאים, וכך גם הדחיפה להתקפה משהרגישו את גבם כנגד הקיר, אך הם לא הצליחו להגיע למצבים טובים דיים מול חוליית ההגנה הצ'כית ופטר צ'ך ששמר על הסף. הנבחרות ירדו להפסקת המחצית כשטורקיה בפיגור 1-0 ובמרחק שנות אור מרבע הגמר.

מחצית שנייה - הטורקים תוקפים ותוקפים ותוקפים - ומנצחים

[עריכה]

סנטורק שלא עשה את אשר היה מצופה ממנו לא עלה חזרה למחצית השנייה, כמו גם הנבחרת הטורקית התבוסתנית. במקומה עלתה נבחרת החלטית יותר שמיהרה לתקוף את שערו של צ'ך כבר עם פתיחת המחצית. ניהאט הספיק לאיים שלוש פעמים על השער הצ'כי וההגנה הצ'כית הבחינה בשינוי הדרמטי שחל ביריבה שלהם על הכרטיס הנותר לרבע הגמר. בדקות אלו היה זה בעיקר פטר צ'ך אשר הציל את הצ'כים פעם אחר פעם משער שיוויון, בזמן שהקישור הצ'כי נכנע פעם אחר פעם לטורקים שאטו על הכדור במרכז השדה, בקושי נותנים לו לעזוב את מחצית המגרש הצ'כי.

על אף הנסיונות הרבים טורקיה לא הצליחה להביא לשינוי שיתבטא בתוצאת המשחק. קאזים מחליף את טופאי בנסיון לעבות את ההתקפה הטורקית ולהשיג את הפרצה המיוחלת, אך מייד לאחר מכן אלו דווקא הצ'כים שחוזרים להתקפה, כשיאן קולר בדקה ה-61 פורץ את כל קווי ההגנה הטורקית עד לרחבה, שם בעיטה חסרת מזל הניפה הכדור הרחק מהשער. דקה לאחר מכן הצ'כים מתקנים עם מתקפת בזק נוספת והכדור שוב עובר את ההגנה הטורקית בדרכו ליאן קולר. הפעם האילן המיתמר הצ'כי לא הצליח להגיע לכדור, אבל למזלו פלסיל היה לצידו, השתלט על הכדור ללא טרחה מרובה והדפו לתוך השער.

2-0 לצ'כיה, אך הטורקים לא מוותרים. קאזים התחיל במתקפה מחודשת של הטורקים אל עבר מחצית המגרש הצ'כית, במצבים בהם נבחרות רבות אחרות כבר היו מוותרות. אמנם התקפה ראשונה זו לא הייתה אתגר של ממש לצ'ך המנוסה, אך היא הייתה רק סימן לבאות, ואכן זמן קצר לאחר מכן, בדקה ה-68, צ'ך כבר צריך להתאמץ מעט יותר כדי לעצור נגיחה חזקה של סאנלי.

הצ'כים יוצאים שוב להתקפה, שבתחילה נראית יותר כנסיון להרחיק הכדור מרגלי הטורקים מאשר לסגור את המשחק ביתרון בלתי ניתן לגישור, אך בדקה ה-71 פולאק כמעט ועושה זאת. סיונקו שוב מגביה לרחבה ופולאק בועט הכדור בחוזק רב אל עבר שערו של וולקן, שמזנק לעברו. וולקן מפספס הכדור, אך זה פוגע למזלו בקורה וחוזר לפולאק, שמנסה לנצל ההזדמנות השנייה עם נגיחה לשער שמגיעה אל וולקן, שמיהר לקום מהזינוק כדי להגן על הסיכויים של הטורקים.

בדקה ה-75 - לפתע לטורקיה יש עתיד. ארדה, בן 21 וללא כל נסיון במעמדים כה מותחים בנבחרת, הוא היחיד שמצליח להגיע להגבהה הטורקית לתוך רחבה צ'כית עמוסת שחקנים. ארדה מבקיע את שערו הראשון בטורניר ולפתע הטורקים רואים את האור בקצה המנהרה. הצ'כים מתכנסים להגנה הרמטית על שערו של צ'ך ואף מביאים את מיכאל קאדלץ מהספסל במקום פלאסיל ההתקפי. הם כבר ויתרו על הרעיון של גול שלישי ועתה כל הנבחרת הצ'כית מתרכזת בנסיון לשמר את היתרון שהפך לפתע לשברירי למדי.

טורקיה מבחינה בחולשה ומזנקת לטרף. פעם אחר פעם החוד הטורקי ואף שחקני מרכז השדה מנצלים כל חצי פרצה ורבע פרצה בהגנה הצ'כית כדי לחדור, לתקוף ולבעוט. שלוש פעמים הם היו קרובים לכבוש את שער השיוויון, בטרם הגיע ניהאט בדקה ה-87, לאחר טעות קריטית של צ'ך שפשוט מותיר הכדור לרגליו צמוד לקו השער. ניהאט מגלגל מעדנות את הכדור והטורקים מממשים את הפוטנציאל שהפגינו במשך כל המחצית.

הטורקים יכלו לסגת מעט אחורה ולחכות להארכה, אך הנבחרת ההתקפית ששלטה עתה בכל המגרש הייתה שיכורה משערו של ניהאט שהציבם בפתח רבע הגמר והמשיכה להתקיף את ההגנה הצ'כית ללא רחם וללא הרף. ניהאט הבקיע את הגול המנצח של המשחק בדקה ה-89, שתי דקות בלבד לאחר שער השיוויון, מביס את צ'ך עם כדור גבוה שהולך מעליו ולתוך הרשת. הקהל הטורקי משתגע ומרעיד את אמות הספים כשטורקיה משלימה המהפך ומריחה את רבע הגמר מרחק דקות ספורות בלבד.

המשחק התחדש במהירות כשהצ'כים מחפשים להציל את נפשם ואת גורל הקמפיין שלהם. בדקה ה-90 הנחילו מכה כואבת לטורקים כאשר השופט מוציא כרטיס אדום לשוער וולקן לאחר שזה, בנסיונו למנוע מיאן קולר לחדור לרחבה, מבצע עבירה גסה ששולחת את החלוץ הצ'כי לקרקע. הטורקים מיצו כבר את מכסת החילופים למשחק ונאלצים לשלוח את אחד משחקני השדה לשער, אבל על אף 5 דקות של זמן פציעות הצ'כים לא מצליחים לאיים על השער הטורקי.

טורקיה יוצאת לחגוג העפלה דרמטית שלבטח תזכר זמן רב בזכרון הקולקטיבי של האוהדים הטורקים. צ'כיה נפרדה מהיורו בהדחה כואבת במיוחד לאחר שהיו כה קרובים להעפיל לרבע הגמר. הנבחרת הקרואטית, שסיימה בראשות בית ב', תפגוש את טורקיה ברבע הגמר השני, אך רק לאחר משחקה מחר נגד נבחרת פולין.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית

[עריכה]

הרכב טורקיה במחזור 3 בשלב הבתים:

בשער: וולקן דמירל
בהגנה: הקאן בלטה, סרבט, אמרה (הוחלף בדקה 63 - אמרה אסיק) וחאמיט אלטינטופ.
בקישור: טונצ'אי סנלי, ארדה טוראן, מחמט אורליו ומחמט טופל (הוחלף בדקה 57 - קאזים קאזים).
בחוד: סמי שנטורק (הוחלף בדקה 46 - סברי) וניהאט.


הרכב צ'כיה במחזור 3 בשלב הבתים:

בשער: פטר צ'ך
בהגנה: זדנק גריגרה, תומאס אויפאלושי, דויד רוזנהאל ומארק יאנקולובסקי.
בקישור: ליבור שיונקו (הוחלף בדקה 84 - סטניסלב ולצ'ק), מארק מטיובסקי (הוחלף בדקה 39 - דויד יארולים), תומאס גלאשק, יאן פולק וירוסלאב פלסיל (הוחלף בדקה 80 - מיכאל דאדלץ).
בחוד: יאן קולר


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. פורטוגל 6 3 2 0 1 5 3 2
2. טורקיה 6 3 2 0 1 5 5 0
3. צ'כיה 3 3 1 0 2 4 6 2-
4. שווייץ 3 3 1 0 2 3 3 0

קראו גם

[עריכה]
  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!

מקורות

[עריכה]