לדלג לתוכן

בג"ץ לממשלה: כיצד תמנעו אסון הומינטרי בעזה?

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

7 בנובמבר 2007
לפני מספר שבועות החליטה הממשלה לאמץ את הצעתו של שר הבטחון אהוד ברק להכריז על רצועת עזה, הנמצאת תחת שליטתו של ארגון הטרור החמאס, כ"יישות עויינת", ולפיכך פתחה הדלת לנקיטת שורת צעדי חרם וסנקציות כלכליות כלפי הרצועה. בין המטרות של ההכרזה הייתה פתיחת האפשרות לעצור הזרמת החשמל והדלק לרצועה בעקבות ירי רקטות הקסאם אל עבר שטח ישראל. לאחר שזה התגבר בשבועות האחרונים אכן החליטה הממשלה לעשות כן, אך מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה עצר בעדה באומרו כי לא ניתן לעשות זאת מבחינה חוקית.

הבעיה היא, כפי שהציגו מספר עותרים לבית המשפט העליון, הומינטרית - הפסקת החשמל והדלק לעזה תגרור פגיעה באזרחים חפים מפשע, אשר לא עשו דבר לפגוע בישראל, זאת לצד הפגיעה המכוונת בארגוני הטרור ברצועה. העותרים מסבירים כי לא ניתן שהממשלה תנקוט צעדים שכאלו, כמעין "ענישה קולקטיבית", וכי הדבר לא חוקי. עם זאת, לטענת הממשלה לא מדובר בצעד לא הומניטרי וכי ניתן למנוע פגיעה באזרחים. בית המשפט העליון לא השתכנע מטענת הממשלה ודרש ממנה להציג בימים הקרובים את הנתונים עליהם מסתמכת הקביעה, וכמו כן התוכניות להבטחת אי הפגיעה באזרחים. עד אותה העת, קבע בית המשפט העליון, לא יהיה ניתן לממש האיום.

סנקציות אחרות כבר מופעלות בעזה, וברובן מדובר בכאלו שהיו כבר בפועל, ללא קשר ישיר או בלעדי להחלטת הממשלה. מספר גופים עסקיים הפסיקו זה מכבר את פעילותם בעזה בעקבות המצב הבטחוני וחוסר כדאיות כלכלית, בהם כל הבנקים הישראלים אשר עד כה עזרו ועבדו לצד אלו שברצועה.

מקורות

[עריכה]