לדלג לתוכן

בג"ץ לפרקליטות: בטוחים שלא הרמתם רף הראיות עבור קצב?

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

30 באוקטובר 2007

משה קצב

לאחר שבועות ארוכים בהם עיקר העיסוק היה בהצהרות העותרים והפרקליטות, שב היום הרכב בית המשפט העליון לדון בפרשת קצב. ההרכב התייחב לנושאים השונים שהועלו בהצהרות ובתגובות העותרים והפרקליטות אלו לאלו. נראה כי מוקד הדיון סבב סביב אותה שאלה מכרעת - האם פרקליטות המדינה הרימה הרף הראייתי עבור הנשיא לשעבר משה קצב. לטענת העותרים, כך היה - היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז יצר, לדבריהם, רף גבוה מדי בהכרעתו האם להגיש כתב אישום לגבי כל העבירות אשר יוחסו לקצב, בהן אף סעיפי אונס.

שופטי ההרכב המיוחד, בראשות נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית בייניש, חזרו, הקשו וחידדו השאלה בדבר נושא זה. לבסוף נאלץ נציג הפרקליטות, עו"ד שי ניצן, להודות למול השופטת אילה פרוקצ'יה כי כן, יתכן שבאופן לא מודע הוגבה הרף, אך עמד על דעתו כי באופן מושכל נצמדו בפרקליטות המדינה להליכים הרגילים בקביעת כתב האישום לקצב. בייניש אף היא הקשתה וטענה כי כתב האישום היה צריך להיות סופי, או לכל הפחות איתן, עוד לפני השימוע, אשר לדברי הפרקליטות היה בעל משמעות בהחלטה לגשת להסדר טיעון בפרשה.

נושא נוסף אשר עלה על פרק היום עסק בשאלת החסיון של הראיות אשר הציג היועץ המשפטי לממשלה בתשובתו לבג"ץ לפני מספר שבועות. לטענת העותרים מזוז הציג ראיות חלקיות או לא מלאות והשמיט ראיות אשר תמכו בעדותן של חלק מהמתלוננות. לזאת ענה עו"ד שי ניצן כי הראיות מלאות הן וכי עדויותיה של אחת המתלוננות היו סותרות או נסתרו על ידי חברותיה בעדויותן שלהן. עוד נטען בימים האחרונים על ידי הפרקליטות כי חלק מהראיות אף מצביעות על רומן בין אחת המתלוננות לקצב, דבר נוסף אשר הקשה לדבריהם על האפשרות להעמיד לדין את קצב בדבר העבירות עליהן התלוננה.

ראו גם

[עריכה]

מקורות

[עריכה]