לדלג לתוכן

בדקה ה-90 - פתיחת שנת הלימודים כמעט ללא שביתות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

1 בספטמבר 2007
היה זה שבוע מתיש עבור גורמי משרד האוצר ומשרד החינוך. איומי שביתה צצו ועלו בכל רחבי הארץ על ידי גופים שונים, החל בארגוני מורים וכלה במועצות מקומיות. אבל לבסוף, עם בוקר ה-1 בספטמבר, היום הראשון לשנת הלימודים תשס"ח, התברר כי על אף כל האיומים כמעט וכל בתי הספר בישראל יפתחו את שנת הלימודים כסדרה, מורים יקבלו את תלמידיהם בכיתות וההורים יוכלו לרוות מעט נחת לאחר חופשת הקיץ הארוכה. תהליך זה החל כבר היום עם פתיחת שנת הלימודים במגזר הערבי המוסלמי.

איומי השביתה האחרונים החלו מתקפלים בזה אחר זה. ארגון המורים העל יסודיים, אשר איים בשביתה על רקע תנאי ההעסקה של המורים, נענה להוראת בית הדין לענייני עבודה מוקדם יותר השבוע בפסיקתו שעל הארגון ומשרד האוצר לחזור למשא ומתן וכי הלימודים לא יושבתו עד ל-6 בספטמבר לכל הפחות. עוד באותו היום הודיעו חברי וועד ההורים של שדרות כי גם הם מסירים את איומם לשבות לאחר שהתרצו כי ננקטו מעשים של ממש למען בטחון ילדיהם בבתי הספר בעיר מפני הקסאמים.

האיום הגדול האחרון אשר נמוג היה זה של המגזר הערבי. ראשי מועצות מקומיות וארגונים ערבים ישראלים שונים הכריזו כי בכוונתם להשבית את הלימודים בבתי הספר במגזר למשך שלושה ימים החל בתחילת שנת הלימודים כמחאה על חלוקת התקציב במשרד החינוך. לטענתם, המגזר הערבי הוזנח בשנים האחרונות מבחינה תקציבית והמדובר בגזענות. לאחר דיונים ארוכים הסכימו הגורמים לבטל השביתה בתמורה לשורת הבטחות תקציביות ולאפשר לתלמידים לגשת ליומם הראשון בבתי הספר.

קצת שביתות, הרבה אבטחה[עריכה]

עם זאת, כאמור, ההצלחה לא הייתה מלאה ובמספר מועט של בתי ספר כן הוכרזה שביתה. כך למשל, בסכנין ובטייבה השביתו וועדי ההורים את הלימודים למשך יום אחד במחאה על ליקויים בטיחותיים וחוסר בכיתות. שביתות דומות צפויות בכתריסר מועצות מקומיות אחרות או במוקדים ספורים אחרים.

מעבר להיבט השביתות תעמוד פתיחת שנת הלימודים הקרובה גם בסימן האבטחה הרבה. משטרת ישראל הודיעה כי תקים חפ"ק מיוחד במסגרת מבצע בן שלושה ימים בו יתוגברו כוחות האבטחה בבתי הספר והשוטרים יתודרכו באופן מיוחד לשים לב לפשיעה במוסדות. עיקר הדגש הוא בעבירות אלימות בין בני נוער, קרי התלמידים עצמם. בין השאר דווח כי מאבטחים אף יחפשו בתיקיהם של התלמידים במידה ויתעורר חשד לנסיון הברחת כלי נשק לתוך בית הספר.

מקורות[עריכה]