לדלג לתוכן

בולגריה ורומניה מצורפות רישמית לאיחוד האירופי

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

1 בינואר 2007

דגל בולגריה
דגל רומניה

המדינות הקומוניסטיות לשעבר בולגריה ורומניה עכשיו חלק מהאיחוד האירופי, רגע היסטורי שגרר אלפי אנשים לחגיגות ברחובות למרות האזהרות של מנהיגים מסוימים על הרפורמות הכואבות הבאות.

שניה לאחר חצות שוחררו מאות בלונים, שעליהם מתנוססת הכתובת "ברוכה הבאה אירופה", אל השמים בבירת בולגריה על ידי 30,000 אנשים.

צירוף שתי המדינות החדשות לאיחוד האירופי, העלה את מספר המדינות החברות בו ל-27 ואת האוכלוסיה שלו לכמעט חצי מיליארד.

בהודעת וידאו שנשלחה לשתי הבירות, אמר ג'וס מנואל דוראו ברוסו, נשיא הנציבות האירופית: "בקבלת שתי חברות נוספות במשפחה, אנחנו יודעים שהתרבות שלנו, הירושה שלנו, תהיה עשירה יותר, הקשרים ההדדיים שלנו והכלכלה שלנו יקבלו האצה."

בינתיים סלובניה, שהצטרפה לאיחוד האירופי עוד בשנת 2004, הפכה בחצות למדינה הקומיניסטית לשעבר שמאמצת את מטבע האיחוד האירופי, האירו.

שרת החוץ הבריטית, מרגרט באקט, בירכה את "ההישג הגדול" של רומניה ובולגריה, ואמרה ששתי המדינות יביאו "את התרומות היחודיות שלהם" לאיחוד האירופי. אך העיתונות המקומית בבריטניה הביאה חששות שמא פושעים מבולגריה ורומניה יוכלו לנצל את המעבר החופשי בין מדינות האיחוד בכדי להגיע לבריטניה.

הדרך של בולגריה ורומניה לאיחוד האירופי הייתה ארוכה, עם קריאות חוזרות ונשנות מבריסל לשתי המדינות לנקוט אמצעים חמורים כנגד השחיתויות והפשעים המאורגנים בכדי להבטיח כלכלת שוק תקינה.

להחלטה יש השפעות גדולות על המועמדות להצטרפות מאיזור מדינות הבלקן, כמו קרואטיה, שנמצאת בראש הטור וצפויה להצטרף לאיחוד האירופי ב-2010.

מקורות

[עריכה]