לדלג לתוכן

בוש עוזב את ישראל; סיכם: יש לסיים הכיבוש

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

11 בינואר 2008
לאחר ביקור בן שלושה ימים עוזב נשיא ארצות הברית ג'ורג' וו. בוש את ישראל. בוש, אשר ממשיך במסע הביקורים שלו במזרח התיכון, נפרד היום מצמרת השלטון הישראלית בנמל התעופה בן גוריון בדרכו לביקור בכווית. הנשיא הבטיח, כפי שכבר נרמז קודם לכן, כי ישוב לישראל לקראת חגיגות ה-60 במדינה באביב. משעזב את ירושלים הורגשה הקלה בתנאים דמויי ה"מצור" שוהטלו על התושבים מטעמים בטחוניים והכבישים נפתחו.

בסיכום ביקורו בישראל התייחס בוש לנושא העיקרי בו עסק - הסכם בין ישראל לרשות הפלסטינית. בוש, לאורך כל הביקור, התבטא באומרו כי הפתרון יבוא רק דרך שתי מדינות, זאת בסייג כי על הפלסטינים לטפל בבעיית הטרור. עם זאת, היום הוסיף בוש כי הגבולות אשר צריכים להקבע עבור המדינות הן לפי קווי הפסקת האש מ-49, תוך "התאמה למציאות בשטח", וזאת כדי לשמור על רצף טריטוריאלי עבור המדינה הפלסטינית. עוד נשא בוש דברים ואמר כי "יש לסיים את הכיבוש של 67".

בוש ביד ושם: היה צריך להפציץ את אושוויץ[עריכה]

ביומו האחרון בישראל ביקר בוש במוזיאון יד ושם ונלוו אליו הנהלת המוזיאון וכן נשיא ישראל שמעון פרס, אשר אף חלק עם עמיתו האמריקאי את סיפורה של משפחתו בשואה. בוש ביקר ב"יד לילד", המוזיאון המוקדש לילדים אשר נספו בשואה, וקיבל העתקי ציורים שצוירו על ידי קורבנות השואה כמתנה. בסוף הביקור שיבח בוש את המוזיאון ואת חשיבותו כאנדרטה לשואה. עוד הוסיף ואמר כי כי היה צריך להפציץ את מחנה ההשמדה אושוויץ במהלך מלחמת העולם השנייה כדי לעצור את רצח היהודים שבו.

אחרי הביקור ביד ושם עבר בוש לביקורים באתרים נוצרים בצפון ישראל, בהם "הר האושר" בו נשא ישו את "דרשת ההר". עוד ביקר הנשיא האמריקאי בכפר נחום, בכנסייתו ובעתיקות אשר בו.

מקורות[עריכה]