לדלג לתוכן

בזבוז של הזדמנות: פולין יכלה לזכות בניצחון, אך פנדל בזמן הפציעות נתן לאוסטריה שער, נקודה ותיקו 1-1

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

12 ביוני 2008
שתי הנבחרות החלשות בבית ב' של יורו 2008 נפגשו למשחק בו נבחרת פולין הייתה אמורה לנצח, ונבחרת אוסטריה בעיקר לנסות להפריע, ולקוות להפתיע. במקום זאת קיבלנו שתי נבחרות שהצדיקו את המעמד הפחות לו זכו בטרם תחילת הטורניר, על אף יתרון מסוים לפולין. יתרון זה היה יכול לתת לה הזדמנות של ממש מול קרואטיה במשחק הבא, אך שטות בדקות הסיום השאירה אותה וחצי תאוותה בידה עם תיקו 1-1.

מחצית ראשונה - האוסטרים תוקפים ומפספסים[עריכה]

פתיחה מהירה ולא אופיינית לשתי הנבחרות החלשות יחסית הלהיבה את הקהל באצטדיון, שעתיד לארח בעוד כשלושה שבועות את גמר היורו. בדקה ה-6 איבנשיץ' האוסטרי כבר הרטיט לבבות עם בעיטה חזקה אך לא מכוונת מספיק לעבר השער הפולני. אך הפתיחה עתידה הייתה להעלם במהירות, ובמקומה רק טעם רע של החמצות והזדמנויות שלא מוצו עד תום. איבנשיץ' ניסה את מזלו מרחוק מדי בבעיטה חופשית חסרת כשרון ומרטין הארניק, לבד מול השוער הפולני המופתע, כבר היה צריך להבקיע - אך בצורה בלתי מוסברת פספס לגמרי את השער.

רצף אירועים זה עתיד לחזור על עצמו לאורך כל המשחק, שהפך יותר ויותר לקומדיה עצובה של טעויות. האוסטרים הגיעו שוב ושוב להזדמנויות טובות אך פספסו את כולן בבעיטות רשלניות או מסירות לא מדויקות. הפולנים, מנגד, כמעט ולא הורגשו בשלב זה באף צד של המגרש. דבר זה עתיד היה להשתנות במפתיע בדקה ה-30, כאשר סגאנובסקי הפולני בתוך הרחבה ספק בועט אל עבר השער ספק מנסה מסירה ערמומית, אך העיקר התוצאה - הכדור מוצא את גריירו וזה מבקיע 1-0 לפולנים.

מרגע זה מימשו הפולנים את יתרונים האיכותי על האוסטרים, והמומנטום עבר באופן גלוי למדי אליהם. יאצק קרצינואק ודודק התחילו לבלוט יותר במשחק ההתקפה הפולני והאוסטרים כמו שכחו כיצד להניע הכדור ביעילות לחוד, והתקפותיהם נגמרו עוד יותר מהר ממקודם. המחצית הסתיימה ביתרון 1-0 לפולנים.

מחצית שנייה - אף אחת מהנבחרות לא מנסה לנצח, ולבסוף חולקות בתיקו[עריכה]

המחצית השנייה נפתחה עם נסיונות מחודשים של האוסטרים, אך אלו פסקו עד מהרה והיתרון חזר לרגלי הפולנים בכל חלקי המגרש. המצב הדרדר עד כדי כך עד שבשלב מסוים נאלצו הצופים, בעיקר האוסטרים שבהם באצטדיון הווינאי, לתהות האם אוסטריה באמת מנסה לנצח במשחק. ההתקפות לא היו סדורות דיין, הסתיימו לרוב בבלאגן שלא הועיל במאום לנבחרת האוסטרית, ולרוב הסתיים בקלות יתרה למדי בידי השוער או ברגלי הבלמים.

אולי דווקא כן עזר, שכן ככל שהתקדמה המחצית השנייה וההתקפה האוסטרית הוכיחה שאיננה יכולה לשחזר את ההופעה המרשימה יחסית ממשחקה הראשון - כך נעשו הפולנים זחוחים יותר, והתקפותיהם איבדו משהו מקסמן גם כן. לפתע דודק לא ניסה לחדור ההגנה האוסטרית בכל הכוח, ובעיטות ממרחק כה רב ולגובה כה לא סביר היו יותר ויותר נפוצות. נראה שהשער השני במשחק היה רחוק למדי, אולי אפילו רחוק מדי, ורמת המשחק הלכה והדרדרה.

עם זאת, על אף שהפולנים הפכו יותר ויותר דומים לאוסטרים במשחקם הלא סדור, עדיין החזיקו באמצע המחצית ביתרון איכותי ברור ובולט למדי למולם. על כל מתקפה אוסטרית היו כשלוש-ארבע פולניות, שהיו נהדפים למרכז השדה, משתלטים חזרה על הכדור ומייד חוזרים להתקפה, אך לעולם ללא הועיל.

בדקה ה-68 עצר הקהל את נשימתו כשבעיטה חופשית אדירה של יאצק קרצינואק ממרחק רב למדי עלתה מעל החומה האוסטרית וכמעט הפתיעה את השוער מאקו. סנטימטרים ספורים הבדילו בין הכדור למשקוף השער כשזה הלך החוצה, לאחר שהשוער הצליח במתיחה אדירה של ידיו להסית אותו ממסלולו הבטוח. בדקה ה-75 בעיטה ממצב דומה, גם אם רחוק יותר, לזכות האוסטרים אולי הדגישה לכל מי שעוד היה לו ספק את ההבדלים בין הנבחרות, כאשר איביצ'ה ואסטיץ' בעט אותה כה גבוה, עד שהמצלמה לא יכלה כלל לעקוב אחריו. האוסטרים המשיכו להתקיף, אין ספק, אך חוליית ההגנה הפולנית לא אותגרה במיוחד, ורק מחדלים נדירים מצידם נתנו תקוות שווא ומיראז' לאוסטרים.

טעות אדירה של הפולנים בתוספת הזמן נתנה כדור עונשין יקר מפז לאוסטרים לאחר עבירה מיותרת לחלוטין של מרסין וסילבסקי בתוך הרחבה כאשר ניסה למנוע מפרודל האוסטרי לעלות להגבהה על ידי משיכה חזקה בחולצתו, ממש למול עיני השופט שלא התבלבל יותר מדי והורה על פנדל. וכך היה שדקה לפני סיום המשחק ניצבו השחקנים כוססים ציפורניים וצופים בשחקנה של אוסטריה ואסטיץ' מבקיע את העונשין ללא מאמץ יתר ופולין מאבדת יתרון לקראת הסיבוב השלישי, בזמן שאוסטריה זוכה לטיפת כבוד ולתקווה נואשת לקראת רבע הגמר. מאמץ אחרון של הפולנים לא סייע בדבר - תיקו 1-1, והיתרון הפולני בוזבז לשווא.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

הרכב אוסטריה במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: יורגן מאקו
בהגנה: עמנואל פוגטאץ, מרטין שטרנצל, סבסטיאן פרוידל, רונאלד גרקאליו ורנה האפהאוזר (הוחלף בדקה 75 - יורגן סמואל).
בקישור: אומיט קורקמז, אנדראס איוונשיץ' (הוחלף בדקה 64 - איביצ'ה ואסטיץ') וכריסטוף לייטגב.
בחוד: רולנד לינץ (הוחלף בדקה 64 - רומן קיינאסט) ומרטין הארניק.


הרכב פולין במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: ארתור בורוק
בהגנה: מרסין וסילבסקי, מאריוס יופ (הוחלף בדקה 46 - פאוול גולנסקי), יאצק באק ומיכאל זבלקוב.
בקישור: דאריוש דודקה, מאריוש לבאנדובסקי ויאצק קרצינואק.
בחוד: מארק סגאנובסקי (הוחלף בדקה 83 - וויצ'ק לובוזדנסקי), אוסביו סמולארק ורוג'ר גריירו (הוחלף בדקה 85 - רפאל מורבסקי)


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. קרואטיה 6 2 2 0 0 3 1 +2
2. גרמניה 3 2 1 1 0 3 2 +1
3. אוסטריה 1 2 0 1 1 1 2 -1
4. פולין 1 2 0 1 1 1 3 -2

קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!

מקורות[עריכה]