בייג'ינג: שיא עולם כפול במשחה 4X100 מטר חופשי

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

11 באוגוסט 2008

איימון סאליבן האוסטרלי (כובע צהוב) ומייקל פלפס האמריקאי (כובע שחור) מתכוננים לזנק בתחילת המשחה.

משחה השליחים 4X100 מטר חופשי הוא אחד מהמשחים הפופולריים ביותר במשחקים האולימפיים. המשחה הוא מירוץ שליחים אותו שוחים ארבעה שחיינים אחד אחרי השני בסגנון חופשי. במוקדמות המשחה באולימפיאדת בייג'ינג שנערכו בערב ה-10 באוגוסט ניצחה הנבחרת האמריקאית והעמידה את שיא העולם על 3:12.23 דקות. במוקדמות שחו האמריקאים עם שלושה שחיינים מחליפים שלא שחו בגמר. כשנשאל השחיין הצרפתי אלן ברנאר שהחזיק בשיא העולמי ב-100 מטר חופשי מה הוא חושב על הנבחרת האמריקאית, הוא אמר "האמריקאים? אנחנו הולכים לרסק אותם, בשביל זה באנו לפה".

למחרת, בסופה של הצגת בוקר מוצלחת בה נשברו שני שיאי עולם, נערך מקצה הגמר. על הרביעייה האמריקאית הופעל לחץ רב לנצח במשחה, לאחר שבאולימפיאדת אתונה העפילה רק למקום השלישי. בנוסף, ניצחון במשחה היה קריטי לשחיין האמריקאי מייקל פלפס שהציב לעצמו יעד לזכות בשמונה מדליות זהב באולימפיאדה אחת.

פלפס פתח את המקצה מטעם האמריקאים, במסלול לידו שחה האוסטרלי איימון סאליבן, שיאן העולם ב-50 מטר חופשי. סאליבן ניצח את פלפס ב-100 מטרים הראשונים תוך כדי שבירת שיא העולם של ברנאר וקבע 47.24 שניות. פלפס הגיע אחריו וקבע שיא אמריקאי לאומי חדש, ואת התוצאה השלישית בטיבה בהיסטוריה עד אז (47.51 שניות). לאחר מכן התפתח קרב צמוד בין הנבחרת הצרפתית לנבחרת האמריקאית. עבור הנבחרת האמריקאית שחו גארט וובר-גייל היהודי וקלן ג'ונס האפרו-אמריקאי. כשהגיע תורו של השחיין הרביעי לקפוץ למים היו הצרפתים ביתרון של 59 מאיות השנייה על האמריקאים. ברנאר היה השחיין הרביעי של הצרפתים, בעוד השחיין הרביעי של האמריקאים היה היהודי ג'ייסון ליזאק. ברנאר הוביל בגוף שלם את 75 המטרים הראשונים של ה-100 הרביעי, כאשר ליזאק החל לצמצם את הפער. בעשרת המטרים האחרונים התקדם ליזאק והגיע לברנאר ונראה היה ששניהם נגעו בקיר ביחד. לוח התוצאות הראה שהאמריקאים ניצחו את המשחה כשהצרפתים אחריהם בהפרש של 8 מאיות השנייה. למקום השלישי הגיעו האוסטרלים. האמריקאים שיפרו את השיא העולמי ב-3.99 שניות והעמידו אותו על 3:08.24.

כל חמשת הקבוצות שהגיעו ראשונות במקצה קבעו תוצאה טובה מהשיא העולמי הקודם שנקבע רק חצי יום קודם לכן. ב-100 המטרים האחרונים קבע ליזאק תוצאה של 46.06 שניות, התוצאה הטובה ביותר בהיסטוריה במקצה, אך היא אינה נחשבת לשיא עולם מכיוון ששיא לא יכול להיקבע בזינוק שליחים, שהוא מהיר יותר מזינוק רגיל. שיא העולם שנקבע טוב יותר משיא העולם המקביל בבריכות קצרות, הישג שנחשב חסר תקדים.

בסך הכל נקבעו במשחה שני שיאי עולם, שהם גם שיאים אולימפיים, חמשת שיאי היבשות (אסיה, אירופה, אוקיאניה, אפריקה ואמריקה) ושמונה שיאים לאומיים של כל שמונה המדינות שהשתתפו בגמר.

קישורים חיצוניים[עריכה]