לדלג לתוכן

ביקורת על פרידמן בקרב שרי קדימה; האם נשיאי בג"ץ בדימוס ינסו לגשר בינו לבייניש?

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

5 באוגוסט 2007
הסכסוך המתמשך בין שר המשפטים דניאל פרידמן ובית המשפט העליון, ובעיקר עם נשיאתו דורית בינייש, מסרב לעזוב הכותרות. היום (ראשון) זכה פרידמן למקלחת צוננים בעת ישיבת שרי מפלגת קדימה על רקע ההתבטאויות והריב התקשורתי בינו לבין השופטת. ראש למבקרים הייתה שרת החוץ ציפי לבני ואליה הצטרף שר הקליטה יעקב אדרי, אם כי בנימה מתונה בהרבה.

לבני הטיחה בפרידמן האשמות עקב אופן ההתבטאויות וניהול המשבר מול בית המשפט העליון. בין השאר אמרה לבני כי פרידמן "מחזק את ירידת אמון הציבור במערכת המשפט." עוד טענה כי כל הנושא פוגע גם בהליך הדמוקרטי עצמו. כאמור, שר הקליטה אדרי הצטרף במידת מה לביקורת וביקש לרמוז לפרידמן כי יתכן ועמדתו לא מובהרת דיה, ועל כן הסכסוך המתרחב.

עיקר הסכסוך המתמשך בין שר המשפטים לנשיאת בית המשפט העליון הוא על אופי בחירת השופטים. השר פרידמן מבקש להוציא הדבר לידי וועדות חיצוניות, במקום שהמועמדים יזכו לאישור נשיא בית המשפט העליון כיום. לטענת השופטת בייניש בכך מבקש למעשה פרידמן לכנס תחת משרד המשפטים את סמכות בחירת השופטים, וכי יש בכך פגיעה בעקרון הפרדת הרשויות.

שר המשפטים השיב ללבני בביקורת עליה ועל תפקודה כשרת המשפטים בעבר. לטענתו של פרידמן, לבני לא גיבשה "דפוס עבודה מתפקד", בכך שלא פעלה כשם שהוא עתה פועל למינוי השופטים במסגרת וועדה מיוחדת. בנוסף אמר על עצם הסכסוך כי מקורו בהדלפות אינטרסנטיות לתקשורת על ידי גופי בית המשפט עצמם, ואף צוטט ב-Ynet "זו הדרך של מערכת המשפט לבלום יוזמות ענייניות".

בתוך כך נודע כי נשיאי בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק ומאיר שמגר ביקשו להפגש עם שר המשפטים. על פי הדיווחים מבקשים השופטים בדימוס להגיב על נסיונות הרפורמה אותם מנסה פרידמן להנחיל. שר המשפטים הסכים לפגישה והשלושה צפויים להתכנס במהלך השבוע הקרוב. יתכן והנשיאים יצליחו לגשר על הפער שנוצר בין שר המשפטים ונשיאות בית המשפט העליון.

מקורות

[עריכה]