בית המשפט העליון של ארצות הברית: איסור נשיאת נשק נוגד את החוקה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

26 ביוני 2008

בניין בית המשפט העליון של ארצות הברית
סקאליה

32 שנה בדיוק לאחר שבמועצת העיר של מחוז קולומביה (למעשה, עיר הבירה וושינגטון) אושרו תקנות המגבילות את נשיאת הנשק בתחום המחוז (1), נפסק בבית המשפט כי איסור זה נוגד את התיקון השני לחוקה.

בפסיקה שהוכרעה היום (יום ה') על חודו של קול, השופט אנטונין סקאליה ציין בעמדת הרוב (של חמישה שופטים מן ההרכב) כי "התיקון השני לחוקה מגן על זכותו של הפרט להחזיק ברשותו כלי נשק בלי קשר לשירותו במיליציה, וכן להשתמש בו למטרות חוקיות, כמו הגנה עצמית בתחומי הבית". את דעת המיעוט של ארבעת השופטים הנותרים הציג השופט ג'ון פול סטיבנס.

פסיקה היסטורית זו (2) היא הפסיקה הרביעית של בית המשפט העליון של ארה"ב שעוסקת באופן ישיר בתיקון השני לחוקה בהקשר של הזכות לנשיאת כלי נשק, ולמעשה מדובר בדיון משפטי הראשון (3) מסוגו מזה 70 שנה (הפסיקה הקודמת-ארצות הברית נ' מילר (4), פורסמה ב-1939). פסיקה זו היא למעשה פסק הדין הראשון שמבטל חוק על בסיס התיקון השני לחוקה.(5)

הדרך למשפט זה נסללה עם הגשת תביעה מצד דיק אנתוני הלר כנגד מחוז קולומביה, בשל דחיית בקשתו לקבל רישיון לנשק לאחזקה בבית. יש לציין שהלר, כשוטר שעבד במתחם של מערכת המשפט, הורשה לשאת אקדח בשעת משמרת.
בפברואר 2003 הלר נמנה על שישה אזרחים שתבעו את מחוז קולומביה. ששת האזרחים נבחרו על ידי עורכי הדין כמיצג של מגוון הדמויות הנמנות על אוכלוסיית נושאי הנשק-אחד מהם היה טום פאלמר, שהותקף ככל הנראה על רקע היותו הומוסקסואל מוצהר וחייו ניצלו בשל הנשק שנשא עימו.
לאחר דחיית התביעה בבית משפט מחוזי והגשת ערעור, הוחלט בבית משפט לערעורים כי מבין כל התובעים רק המקרה של הלר יעמוד לבחינה. ב-9 במרץ 2007 הוכרזו מספר חלקים בחוק כנוגדים את החוקה, על ידי הרכב של שלושה שופטים בבית משפט לערעורים. ב-20 בנובמבר 2007 נשמעו טענות התובעים והנתבעים בבית המשפט העליון של ארצות הברית.
יצויין שמעמד מועצת העיר של מחוז קולומביה אינו כשל מועצות אחרות, והיא למעשה נתונה למרות הקונגרס-זאת בשל היותה עיר הבירה של ארצות הברית (6). מסיבה זו נדרשה פנייה לערכאות משפטיות גבוהות לשם שינוי חוק עירוני לכאורה.

האיסור שהוטל ב-1976 אסר על אזרחים לרכוש אקדחים, כלי נשק אוטומטיים, או כלי נשק חצי אוטומטיים בעלי קיבולת גבוהה של תחמושת (כשהיוצאים מן הכלל הם שוטרים ובעלי נשק שקיבלו רישיון נשק טרם קביעת התקנה). התקנה גם הגדירה את אופן אחזקת הנשק בבית-מרוקן מתחמושת וכשחלקיו מופרדים או כאשר על הנשק מורכב מנעול הדק או התקן דומה. תנאי החזקה אלו למעשה פגעו בזכותם של האזרחים להשתמש בנשק להגנה עצמית בביתם. מדיניות זו נחשבה למחמירה ביותר מכל המדינות בארה"ב.
כאמור, החלטת בית המשפט העליון נגעה לפגיעה של איסור רכישת הנשק ואופן נשיאת הנשק בבית ומחוץ לו בזכות האזרחים להחזיק נשק ולהשתמש בו להגנה עצמית. מסיבה זו נותרו על כנן מגבלות אחרות כמו איסור אחזקת נשק בידי עבריינים או חולי נפש וכן הגבלת נשיאה מוסלקת.

ראש העיר וושינגטון, אדריאן פנטי, הביע את אכזבתו מהחלטת בית המשפט, אך ציין כי חשוב לכבד את סמכות בית המשפט ולפעול ליישום ההחלטה במהירות. פנטי הודיע שיורה למשטרת המחוז להתארגן תוך 21 ימים כדי לאפשר רישום אקדחים של תושבי העיר.

מקורות[עריכה]

  • ערכי ויקיפדיה האנגלית וכתבת ויקיחדשות.