לדלג לתוכן

בריטניה: פוטר נמכר ב-15 ספרים לשנייה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

21 ביולי 2007

נהירה המונית לחנות ספרים בקליפורניה, בציפייה ליציאת הספר השביעי
דוכן ספרי "הארי פוטר" השביעי בחנות ספרים גדולה בישראל, שעות ספורות לאחר תחילת המכירות

היום בשעה 2:01 לפנות בוקר (שעון ישראל) נפתחו שערי חנויות ברחבי העולם ורבבות מעריצים נהרו לשים ידיהם על הספר האחרון בסדרת "הארי פוטר". המעריצים חטפו הספרים מהמדפים במהירות עצומה, ורשת חנויות הספרים WH Smith הבריטית דיווחה כי לפי חישובים - הספרים נמכרו ב-400 חנויותיה בקצב של 15 לשניה. בסך הכל נמכרו עד היום כ-325 מליון ספרים מסדרת הארי פוטר, בחנויות ברחבי העולם.

הספר שוחרר בו זמנית ב-93 מדינות, זאת בנוסף למליוני הזמנות אשר בוצעו דרך חברות אינטרנט והוצאות ספרים מקומיות. אתר המכירות הגדול אמזון לבדו דיווח על כ-2.2 מליון הזמנות מראש לספר השביעי. למעריצים הממתינים חיכו אטרקציות נוספות, כמו תחרויות היתוליות בנושאי הספר, בהם זכו אלו ש"הטילו קסמים" מקוריים במיוחד או שהתחפשו היטב לאחת הדמויות. בעלי חנויות בבריטניה השוו את האירוע לטירוף המעריצים בשיאה של תקופת הביטלמניה.

רולינג הקריאה בלונדון בשידור חי לעולם[עריכה]

500 מעריצים מאושרים זכו לשמוע את הקטעים הראשונים של הספר מאת המחברת עצמה, ג'יי קיי רולינג, אשר הקריאה קטעים נבחרים ממנו עם שחרורו במוזיאון הבריטי לטבע בלונדון. ההקראה שודרה בשידור חי לכל רחבי העולם, כמו גם לישראל, אם כי חלק המעריצים הישראלים אשר ציפו להקראה התאכזבו קשות כאשר האורות כבו עקב הפסקת חשמל.

עם זאת, לא היה מדובר בהפתעה גדולה. אנשי החנויות השונות התכוננו מבעוד מועד להיסטריה הרבה ולביקוש הגדול. באוסטרליה דיווח כתב ה-CNN כי התור לפני מספר חנויות החל להתבסס כבר לפני שלושה ימים ואנשים חנו מחוץ לחנות בתקווה להיות הראשונים. בעת קניית הספר מעריצים רבים התיישבו לקרואו כבר בחנויות ואחדים הצהירו כי יוותרו על שנת הלילה למען השלמת הספר.

ביקורות אשר התפרסמו לספר מדברות שבחים רבים בעדו. מבקרים רבים הריעו לרולינג על העלילה המותחת. מבקרים אחרים העירו כי זהו הספר הבוגר והאפל ביותר בסדרה, ומבקר אחד הגדיל לעשות והשווה את הספר לספריו של ג'. ר. ר. טולקין. עלילת הספר זלגה לתקשורת מספר ימים לפני כן וביקורות התפרסמו מעט לפני שחרור הספר, עליהן זעמה רולינג.

מקורות[עריכה]