לדלג לתוכן

ברק מחה על תופעת ההשתמטות בכנס לזכרו של זאב שיף

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

30 ביולי 2007
שר הבטחון אהוד ברק נאם היום בכנס לזכר העיתונאי הבטחוני זאב שיף ומתח דברי ביקורת חריפים כנגד ההשתמטות משירות החובה בצה"ל. בין השאר טען ברק כי "צה"ל הופך בהדרגה להיות צבא של חצי העם" וכי "חייל לא צריך להרגיש שהוא פראייר. חייל לא צריך לפחד לרוץ קדימה כי הוא חש שהעורף פרוץ".

ברק הגדיל לטעון כי, לדעתו, העיתונאי המנוח היה לבטח מסכים איתו. דבריו החלו בהרהור "מה היה שיף חושב על תופעת ההשתמטות מצה"ל, על הדה-לגיטימציה שזוכו השירות הצבאי מצד גורמים בחברה הישראלית..." בהאשימו מרצי האוניברסיטאות אשר לדבריו לא מאפשרים לסטודנטים הנקראים למילואים להבחן במועדי ב' וכן אייקוני תרבות אשר מעלים ההשתמטות על נס. מסקנת ברק, כאמור, הייתה כי סביר להניח ששיף היה מסכים עימו ומרגיש "שהגיע הזמן לחזור אל הימים בהם לשרת היה זכות וכבוד; להשתמט היה כמו לצאת עם אות קין".

דברי שר הבטחון ברק באים לאור נתונים מעוררי דאגה בקרב הצמרת הבטחונית בישראל שהציג אגף משאבי אנוש (אמ"ש) של צה"ל. לפי הנתונים, אחוז האזרחים החייבים בגיוס, אך מוצאים דרך להתחמק ממנו, הגביה שחקים בשנים האחרונות, והגיע לכרבע מהצעירים היהודים החייבים בגיוס. בדבריו ציין ברק כי הוא מרוצה ממאמציהם של הרמטכ"ל גבי אשכנזי וראש אמ"ש האלוף אלעזר שטרן להפחית התופעה.

מקורות

[עריכה]