לדלג לתוכן

ג'סי ג'קסון גידף את אובמה, והתנצל

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

12 ביולי 2008

ג'סי ג'קסון, בשנת 1983

ביום ראשון, ה-6 ביולי, ג'סי ג'קסון - הפוליטיקאי, השר והמועמד לשעבר למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות-הברית - שהה באולפן טלוויזיה לקראת ראיון בשידור חי. בעת שהמשדר עבר לפרסומות, היטה ג'קסון את גופו לעבר חברו לפאנל בתוכנית והפטיר מספר מלים. הגם שהערוץ היה בפרסומות באותה העת, מצלמות הטלוויזיה נותרו פועלות ומקליטות.

צילום הוידאו שהוקלט מראה את ג'קסון מספר לחברו כי הוא מתרשם שהמועמד המוביל למועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, ברק אובמה, "מדבר מלמעלה אל השחורים."

לאחר מכן הוסיף ג'קסון ודבריו נשמעים מפורשות בהקלטה, כי "אני רוצה לחתוך את הביצים שלו ולשולפן" בעוד ידו הימנית מחווה תנועת שיסוף, ואחר חזר והוסיף "ברק.. הוא מדבר מלמעלה אל השחורים."

בשעות הערביים של יום רביעי עלה שוב ג'קסון לשידור והודיע כי הוא התנצל על הערותיו. הוא סיפר כי התקשר למטה הקמפיין של אובמה על-מנת להתנצל "על כל נזק או פגיעה ששיחת המיקרופון הלוהטת הזו אולי עוללה."

"תמיכתי במסע-הבחירות של הסנאטור אובמה היא נרחבת, עמוקה ואינה נתונה לוויכוח," אמר ג'קסון.

ביל ברטון, דובר מטעם מטה אובמה, מסר שברק אובמה "יוסיף לדבר בפומבי על המחויבויות שלנו לעצמנו ולזולת, והוא כמובן מקבל את התנצלותו של הכומר ג'קסון."

"הערותיו היו שילוב של אגו אישי ומחלוקת אידאולוגית," העריך קלארנס פייג' מהשיקגו טריביון שסיקר את ג'קסון ופועלו במשך שנים ארוכות. רבים, ובהם פייג', העלו השערות ולפיהן הערתו של ג'קסון היוותה מעין תגובת-בטן לנאום שנשא אובמה ביום האב.

"כל הדיוט יכול להביא ילד לעולם. זה לא הופך אותך לאבא," נאם אובמה ב-15 ביוני. "זה האומץ לגדל את הילד שעושה אותך לאב."

מקורות

[עריכה]