לדלג לתוכן

גוגל תעביר פרטים מזהים על גולשי יוטיוב

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

4 ביולי 2008
יוטיוב, אתר שיתוף הוידאו הפופולרי בבעלות גוגל, קיבל בשבוע שעבר צו משופט המורה להעביר את פרטיהם המזהים של כל הגולשים אשר צפו בסרטוני וידאו באתר - www.youtube.com.

ויאקום, שבבעלותה מספר רשתות טלוויזיה אמריקאות דוגמת MTV, הגישה בשנה שעברה תביעת-ענק על-סך מיליארד דולר נגד יוטיוב, בטוענה כי יוטיוב לא עשתה מספיק על-מנת למנוע הצגת תוכן מפר זכויות יוצרים בלמעלה מ-160,000 סרטונים ללא היתר, שנצפו מיליארד וחצי פעמים. ויאקום טוענת כי משום שלטענתה התכנים מפרי זכויות היוצרים היו פופולריים יותר מאלה שאינם מפרי זכויות יוצרים, הרי שעל יוטיוב (וחברת האם - גוגל) לספק את כל המידע על-מנת לחזק את תיק התביעה. השופט הפדרלי לואיס ל. סטנטון ניאות לקבל את הבקשה והוציא צו המאלץ את גוגל ואתר יוטיוב להעביר את מלוא המידע לוויאקום.

גוגל גרסה מנגד כי צו זה מעורר מספר קשיים מבחינת זכות הגולשים לפרטיות, אך סטנטון אמר כי טענות אלה אינן אלא בגדר ספקולציה. קרן החזית האלקטרונית, קבוצת-לחץ עצמאית שמקום מושבה בסן-פראנסיסקו, מסרה בתגובה כי הפסיקה הינה "פגיעה בזכות לפרטיות, ותאפשר לוויאקום לדעת מה בדיוק צפיתם מעל-גבי יוטיוב", כך מסר עורך-הדין קורט אופסול מטעם קבוצת-הלחץ.

ויאקום אף הגדילה ודרשה את הקוד בו נעשה שימוש לחיפוש מילות-מפתח לכל סרטון וידאו, כמו-גם גישה למאגר נתוני הפרסום של גוגל על-מנת לבחון האם גוגל קיבלה הכנסות מפרסומות בעמודי הסרטונים מפרי זכויות היוצרים, אך בקשות אלה נדחו על-ידי השופט, בקובעו כי הקוד ונתוני הפרסום הינם מידע עסקי יקר ערך.

הועלו חששות לפיהם גוגל מפרה את חוק זכויות היוצרים האמריקאי המאפשר לספק שירותי וידאו ליהנות מחסינות מפני תביעה במידה והוא מסיר את התכנים מפרי זכויות היוצרים ברגע היוודע לו דבר היותם שכאלה.

מקורות[עריכה]