לדלג לתוכן

גם השנה - סכסוך בעכו בנוגע להשמעת קול המואזין ברמדאן

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

24 בספטמבר 2007
משטרת עכו אוסרת על הפעלת רמקולים במסגד של שכונת וולפסון בעכו לשם השמעת קול המואזין המבשר מדי יום על תום צום רמדאן. זוהי השנה השנייה שבה מתעורר סכסוך בעניין זה בשכונה ש-90% מתושביה מוסלמים, אך מתגוררות בה כ-50 משפחות יהודיות דתיות, ויש בה ישיבת הסדר. התושבים טוענים כי יתר מסגדי העיר מרוחקים מהשכונה, ולפיכך הם אינם יכולים לשמוע את קולות המואזין המגיעים מהם. קריאת המואזין לתפילת הערב (אל-מע'רב) מבשרת על סיום צום רמדאן המתקיים בשעות האור, ועל ההתכנסות לארוחת האפטאר החגיגית.

מבט לעבר עכו העתיקה מנמל עכו. גם השנה החגים בצל הסכסוך בין יהודים לערבים

חילוקי דעות בין ראש העירייה למפקד המשטרה[עריכה]

לפי דיווח של פאטמה נאסר באתר "מחסום", לפני תחילת חודש רמדאן, המקביל השנה לחודש תשרי בלוח העברי, פנו תושבי השכונה לרשויות וביקשו לאפשר להם להשמיע את קריאת המואזין לתפילת הערב במהלך החודש. התושבים הציעו להימנע מהשמעת קריאת המואזין בשבתות ובחגים היהודיים. המשטרה סירבה לבקשה ואף הבהירה כי מי שיפר את האיסור ייעצר וייקנס. חבר הכנסת עבאס זכּוּר מרשימת רע"ם-תע"ל וחבר התנועה האסלאמית, פנה בעניין זה לראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, ולמפקד משטרת עכו, סגן ניצב משה כהן. ראש העירייה הביע את תמיכתו בבקשה, אך טען כי העניין נמצא בסמכותה הבלעדית של המשטרה. סגן ניצב כהן סירב לבקשה בהתייחסו לתגרה שפרצה בשנה שעברה בין תלמידי ישיבת ההסדר "רוח צפונית" לבין תושבי השכונה במהלך תהלוכת ערב שמחת תורה, תגרה שבה ירה אחד התלמידים מנשקו האישי. סגן ניצב כהן אמר כי לא יתיר שימוש ברמקולים ולא יתיר החזקת נשק לאף אחד מתושבי השכונה. עיתון "הארץ" דיווח בעקבות התגרה בשנה שעברה כי סגן ניצב כהן הביע כעס על תלמידי ישיבת ההסדר על שקיימו את התהלוכה בלא רישיון.

האשמות הדדיות[עריכה]

שכונת וולפסון היא מן השכונות החדשות של עכו והיא הוקמה באמצע שנות השישים כשכונה יהודית, אולם כיום 90% מתושביה הם ערבים מוסלמים. לפני כ-10 שנים התיישבו בה 50 משפחות יהודיות דתיות והוקמה בה ישיבת ההסדר "רוח צפונית", שבה לומדים 120 תלמידים. מדיווח של מירון רפופורט ב"הארץ" לפני כשנה עולה כי התושבים היהודים אינם מסתירים את רצונם לשנות את ציביונה של השכונה, כך שיהיו בה פחות סממנים "מוסלמיים" ויותר סממנים "יהודיים". התושבים היהודים מתלוננים על התגרויות של תושבי השכונה הערביים. התושבים הערבים מצדם טוענים כי אין להם התנגדות להגעתה של אוכלוסייה יהודית מבוססת לשכונה, אולם יש לסגור את ישיבת ההסדר שכן תלמידיה מטרידים את התושבים המוסלמים ואף משתמשים בנשק לשם כך.

אל-ג'זירה: הכיבוש הישראלי[עריכה]

דיווח על הסכסוך בשכונת וולפסון בעכו הופיע גם באתר אל-ג'זירה נט הפועל מדוחא, בירת קטר. הדיווח הוכתר בכותרת: "הכיבוש הישראלי אוסר על קריאת המואזין בעכו במהלך רמדאן", זאת על-אף שהאתר אינו מתייחס בדרך כלל לערים ישראליות בתוך הקו הירוק כאל "כבושות".

מקורות[עריכה]