גרמניה ברבע הגמר עם 1:0 על אוסטריה, שלא יכלה להגנה הגרמנית

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
16 ביוני 2008

נבחרת גרמניה נתנה הופעה ארוכה וטובה במונדיאל 2006 אותו אירחה. אמנם לא הגיעה לגמר והסתפקה בקרב על המקום השלישי, אך השחקנים הגרמנים ידעו שאחרי הופעה שכזו לא ניתן לוותר על היורו כבר בשלב הבתים. הגרמנים עלו ביודעם שנצחון או תיקו ככל הנראה יבטיח להם את הכרטיס לרבע הגמר. למולה ניצבה נבחרת אוסטריה, שהיה זה מפתיע ששמרה על סיכוי להעפיל לרבע הגמר בסיבוב השלישי. הנבחרת, המדורגת במקום הנמוך ביותר מבין כל הנבחרת ביורו 2008, הפתיעה לטובה במהלך הטורניר, אך הגרמנים לא התרשמו והפגינו משחק מקצועי ודקדקני, גם אם לא מרגש במיוחד, בדרך לרבע הגמר.

מחצית ראשונה - הגרמנים קרים, המאמנים מתחממים[עריכה]

גרמניה שמרה על קרירות וצלילות דעת בפתיחת המשחק. בעוד האוסטרים שמרו הרכב סדור אך שבלוני למדי, הרי שהרגמנים הפגינו יצירתיות הן בהגנה והן בקישור, מנטרלים איומים קלילים כרציניים מהנבחרת האוסטרית. בדקה ה-14 מתקפה מתפרצת של אוסטריה נוטרלה בקלות בעזרת כניסה מהירה של הגרמנים להגנה, שאף הצליחו להקדים את החוד האוסטרי, שניסה לפצות על כך במסירות ארוכות ומהירות שרק היו לו לרועץ עקב בזבוז הזמן שנגרם כשניסו להשתלט על הכדור. ההתקפה נשברה במהירות, וגם הקרן הבודדת, הראשונה לאוסטריה עד כה, שיצאה מכך לא איימה באמת על השער הגרמני.

האוסטרים הגיעו להזדמנות מרשימה יותר בדקה ה-17, כשהאוסטרים פורצים לרחבה ומפתיעים באופן נדיר את ההגנה הגרמנית. אך אלו לא מתרגשים, משתלטים על העמדה, על הכדור ועל הבודד בחוד. הגרמנים המשיכו לא להתרגש כשהארניק העביר מסירת רוחב לאזור השער בדקה ה-18, וגם לא כשקורקמז הקפיץ הכדור בקלילות למגרש - חוליית ההגנה הגרמנית הייתה בכל המקומות הנכונים. טעות בודדת ארעה בדקה ה-19 כשהופר מצא עצמו לבד ברחבה, מעבר לקו ההגנה הגרמני ועם הכדור מול להמן, אך הוא עצמו היה כה מופתע עד שלהמן הספיק לרוץ לקדמת הרחבה ולהשתלט על הכדור.

האוסטרים השתפרו פלאות במרכז השדה וזכו ליותר ויותר התקפות, כשהגרמנים נאלצים לסגת אחורה. זה, כאמור, לא עזר להם מספיק מול ההגנה הגרמנית המקצועית, שפעם אחר פעם מנעו משחקני החוד להגיע להזדמנויות ראויות לשמן מול שערו של להמן. לאוסטרים עדיין הייתה חסרה איזושהי תעוזה במשחק ההתקפה שלהם כדי לנצל את המומנטום ההתקפי. זה נשבר בדקה ה-23 כשפודלוסקי ובאלאק שעטו אל עבר הרחבה הגרמנית והכריחו את השוער האוסטרי למתוח את ידיו רחב כדי להטות הכדור החוצה. המשחק חזר למרכז המגרש עם יתרון קל לגרמנים, שעתה שוב היה זה תורם ללחוץ על השער האוסטרי. עם זאת, גם בצד הגרמני, על אף היצירתיות, עדיין היה חסר דבר מה כדי להפוך התקפה לכיבוש.

עם התקרבות הפסקת המחצית הגבירו הנבחרות את הקצב והכדור עבר במהירות מצד מגרש אחד לשני. גאריקס ניצל הרחקה לא טובה של הרחקה מהרחבה הגרמנית ולאחר מכן ניסה להוביל התקפה מחודשת - אך הגרמנים הצליחו להדפו פעמים. האוסטרים חזרו לשליטה מלאה במרכז השדה בזמן שהגרמנים העדיפו לנסות ולהתכונן למתפרצות. אבל 5 דקות לפני סיום המחצית ההפתעה האמיתית הייתה של השופט גונזלס שהרחיק את שני המאמנים שהחלו לריב בקולניות בצדי המגרש. שתי הנבחרות עצרו לרגע את המשחק והביטו בתדהמה בשופט אשר עמד למול עשרות אלפי אוהדים שלרגע התאחדו בשריקות הבוז שלהם, לא מבינים את אשר ארע.

מייד עם התחדשות המשחק בדקה ה-41 האוסטרים ניצלו את ההלם כדי לצאת למתפרצת אשר נבלמה בספק עבירה שהרתיחה שוב את הספסל האוסטרי, הפעם ללא מורחקים. הגרמנים מיהרו להתאשת ועלו להתקפה בניהולו של פריץ. הגרמנים התקשו מעט לעבור את האמצע ולחדור הרחבה, ובקרב בין חוליות הקישור העבירות החלו להיות ברוטליות יותר ויותר, אך השופט לא הוציא כרטיסים ואף מיעט בשריקת עבירות. המתקפות המשיכו משני עברי המגרש והקצב רק הלך וגבר ככל שנקפו הדקות, וכן בשתי דקות זמן הפציעות שהתווספו על ידי השופט. על אף מאמצים כנים, הרי שההגנות עמדו מוכנות וסירבו לוותר.

מחצית שנייה - באלאק מבקיע, האוסטרים לא מצליחים להשוות[עריכה]

עם פתיחת המחצית השנייה, בטרם עברו להן 40 שניות, האוסטרים יצאו להתקפה ראשונה והשתחלו דרך מרכז השדה הגרמני. ההגנה לא התבלבלה, ניטרלה האיום והחזירה הכדור להתקפה. הגרמנים המשיכו בקרירות ובהתקפות מתודיות אל עבר הרחבה האוסטרית. בדקה ה-48, ללא הכנה מיוחדת, זה הגיע - מיכאל באלאק בבעיטה חופשית ממרחק מה מדייק הישר לפינה הימנית העליונה של השער ולא מותיר לשוער האוסטרי כל סיכוי. גרמניה מתחילה לחגוג עלייה לרבע הגמר עם יתרון 1-0, כאשר גם תיקו יכול להספיק. האוסטרים ידעו כי חסרים להם שני שערים כדי לקחת מהגרמנים את המקום השני, אך חוליית ההגנה הגרמנית המשיכה לעבוד כמכונה משומנת.

מנגד גרמניה המשיכה לתקוף, מעודדת מקריאות השמחה של האוהדים ביציעי האצטדיון - רוצה להבטיח סופית את העלייה ולהתחיל ההכנות למול נבחרת פורטוגל. פודולסקי שחרר בעיטה חזקה בדקה ה-54 אך החטיא המטרה. לאחר מכן גרמניה, באופן כמעט בלתי אפשרי, רק הגבירה את הלחץ והאוסטרים הסיגו הכדור לאחור תחת נסיונות חוזרים של הגרמנים לגנוב מהם הכדור בירכתי מחצית המגרש שלהם. גם מרכז השדה נטה שוב לטובת הגרמנים, והדבר סייע להם להרחיק כדורים מההתקפה האוסטרית ולהביאם לכיוון השער.

המתקפות הבודדות של האוסטרים נבלמו בטרם יכלו להטריד את להמן, שבוודאי החל להשתעמם בשער הגרמני בעודו מביט בגב חוליית ההגנה שמפרקת במומחיות אדירה את ההתקפה האוסטרית. למזלו, האוסטרים שחררו מפעם לפעם כדורים לא סבירים ממרחקים גדולים כדי לתת לו דבר מה לעשות כשלא ניסה לעקוב מהמרחק בהתקפה הגרמנית מחפשת פרצות שוב ושוב בהגנה האוסטרית.

בדקה ה-67 קינאס התקרב פעמיים בתוך דקה להבקיע גול ראשון במשחק עבור אוסטריה, אך בפעם הראשונה ההגנה הגרמנית שוב שללה ממנו הזכות, ובפעם השיינה הרי שהייתה זו כבר אשמתו המלאה עם כדור שהלך החוצה מבלי להטריח את להמן אף למתוח איבריו. נסיונות נוספים במצבים נייחים בדקה ה-72 ובקרן בדקה ה-73 בוזבזו גם כן ולא הקשו יתר על המידה על הגרמנים. אמנם בדקות אלו שוב היו אלה האוסטרים שהרבו לתקוף, אך עדיין נראו כנבחרת שעומדת להפסיד במשחק, ולא כזו שעומדת כל רגע להשוות. האוהדים אמנם לא נטשו את הנבחרת והמשיכו לעודד גם כשאחרים כבר היו תולשים שיער מפדחתויהם, אך הדבר לא עזר. ההתקפה האוסטרית לא יכלה להגנה הגרמנית המעולה.

המשחק המשיך בקצב זה ובמסגרת זו ככל שנפקו הדקות. הנבחרת האוסטרית לא חסרה רצון, אלא יכולת למול שחקני הגנה קרי מזג שלא נתנו לאף התקפה להתפתח לאיום של ממש. כשאיוונשיץ' כבר עבר את ההגנה באופן נדיר בדקה ה-80 - הכדור הלך גבוה מדי ומהר מדי. לבסוף הרי היה זה מאוחר מדי בשביל אוסטריה, שפשוט נאלצה להכנע למול הגנה גרמנית טובה יותר. גרמניה עלתה לרבע הגמר שם מצפה לה פורטוגל הקשה יותר לפיצוח.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

Current sport.svg

הרכב גרמניה במחזור 3 בשלב הבתים:

בשער: יינס להמן
בהגנה: ארנה פרידריך, פר מטסקאר, כריסטוף מצלדר ופיליפ לם.
בקישור: קלמס פריץ (הוחלף בדקה 93 - טים בורובסקי), טורסטן פרינגס, מיכאל באלאק ולוקאס פודולסקי (הוחלף בדקה 83 - אוליבר נויוויל).
בחוד: מריו גומז (הוחלף בדקה 60 - תומאס הילצספרגר) ומירוסלב קלוזה.


Current sport.svg

הרכב אוסטריה במחזור 3 בשלב הבתים:

בשער: יורגן מצ'ו
בהגנה: עמנואל פוגטאץ, מרטין היידן (הוחלף בדקה 55 - כריסטוף לייטגב), מרטין שטרנצל, גיורגי גאריקס ורנה האפהאוזר (הוחלף בדקה 63 - יורגן סמואל).
בקישור: כריסיטאן פוכס, אומיט קורקמז, אנדראס איוונשיץ' ומרטין הארניק (הוחלף בדקה 67 - רומן קיינאסט).
בחוד: ארווין הופר


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. קרואטיה 9 3 3 0 0 4 1 +3
2. גרמניה 6 3 2 1 0 4 2 +2
3. אוסטריה 1 3 0 1 2 1 3 -2
4. פולין 1 3 0 1 2 1 4 -3

מקורות[עריכה]