גרמניה נתקלה במשוכה גבוהה מדי בדרך לרבע הגמר: 2-1 לקרואטיה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

12 ביוני 2008
במהלך הטורנירים האחרונים נבחרת גרמניה הלכה וביססה את מעמדה כ"לוזרית". זמן רב שלא הבקיעה שערים או זכתה בנצחונות. הייתה זו תקוותם של רבים כי המאמן יואכים לאב יצעיד את הנבחרת, שבאופן מסורתי לא שיחקה התקפי במיוחד, להישג מרשים ביורו 2008 עם בשורה התקפית חדשה. זה עבד במשחק הקודם נגד נבחרת פולין, כשפודולסקי נתן לגרמניה את הנצחון. אבל נגד קרואטיה - משהו השתבש בתוכניות הגרמנים, ורבע הגמר כבר איננו כה בטוח.

מחצית ראשונה - הגרמנים בעמדת נחיתות[עריכה]

המשחק בין שתי המנצחות של הסיבוב הקודם בבית ב' התחיל דווקא באופן הססני למדי. המשחק נותר בעיקר במרכז השדה עד לדקה ה-9, עת נסיונות קלים משני הצדדים נראו יותר כמו ניסוי כלים וחימום מאשר התקפות של ממש. זו באה רק בדקה ה-14, כאשר הקרואטים הניעו הכדור היטב ברחבה, אך עצרו את עצמם בפאול מיותר על להמן. בדקות אלו התחיל להתברר היתרון הקרואטי, אשר התקפותיהם הגיעו עמוק יותר לצד הגרמני של המגרש וסיכנו יותר את השער.

המאמצים נשאו פרי לבסוף דווקא לאחר ההתקפה המוצלחת ביותר עד כה של הגרמנים - בדקה ה-22 גומז כבר מצליח לכבוש, אך מנבדל ברור אותו מסמן השופט. הבעיטה הקרואטית למרכז השדה הובילה להתקפה מוצלחת של קרואטיה. הגבהה אמיצה למדי של דניאל פראניץ' הישר לעומק ההגנה הגרמנית מצאה את סרנה, אשר הצליח לחמוק מהמגנים הגרמנים מספיק קרוב כדי להבקיע מטווח קרוב 1-0 לקרואטים בדקה ה-24.

הגרמנים הגיבו במהירות, נחושים שלא לוותר על מעמדם בראשות הבית לקרואטים, נחושים להבטיח את העלייה לרבע הגמר. נסיון טוב של גומז לנגוח בכדור אל עבר השער, שתי דקות ליתרון הקרואטי, פספס את המטרה, ואחריו באלאק בבעיטה חופשית לא הצליח לאתגר את השוער הקרואטי. קלוזה וגומז ניסו שוב לחדור את ההגנה הקרואטית כמה דקות מאוחר יותר, אך השוער במקומו עומד. נראה כי הגרמנים מאבדים ביטחון מעט, ואילו הקרואטים רק מתגברים אותו. מזל ופעולת הגנה טובה של יאנסן שמרו בינתיים על הגרמנים בפיגור מינימלי, אך בנחיתות בולטת למדי מול הקרואטים היצירתיים יותר.

לקראת סוף המחצית זכו האוהדים לאפשרות קלה להשוואה: התקפה גרמנית של מצלדר הובילה רק לפספוס נוסף, בזמן שדקה לאחר מכן להמן נאלץ להדוף אך בקושי כדור מצוין של קניצ'אר. הנבחרות ירדו למחצית ביתרון 1-0 לקרואטיה.

מחצית שנייה - הגרמנים נכנסים נחושים ויוצאים מובסים[עריכה]

הגרמנים עלו נחושים יותר למחצית השנייה. אין לדעת מה מאמנם אמר בחדר ההלבשה, או אולי צעק, אך ההתקפה באה בכוחות מחודשים. פודולסקי ובאלאק, אחד אחרי השני, סיפקו איום של ממש על השער הקרואטי וחיפשו את השיוויון. מודריץ' ניסה בדקה ה-52 לתקוף בחוד הקרואטי, אך לא יכל ליינס להמן המוכשר, שעל אף שלא הצליח להשתלט מייד על הכדור עדיין מנע שער. הגרמנים המשיכו לחפש את הפרצה המתבקשת בהגנה הקרואטית והיו לפתע ביכולת טובה בהרבה מזו הקרואטית, אך לא הצליחו להביא למימושה.

במקום זאת, הקרואטים רק הכפילו את השיוויון. אמנם הם היו כבר בעמדת נחיתות כאשר גרמניה משתלטת שוב ושוב על הכדור ולוחצת קדימה, אך השחקנים הקרואטים ניצלו את הגישה ההתקפית המחודשת של יריביהם למתקפה מתפרצת מהירה במיוחד ושעטו בדהרה אל עבר שערו של להמן. זה לא הצליח לעקוב אחר הכדור המהיר, ששינה כיוון כאשר פגע בקורת השער ונחת הישר לרגליו של איביצ'ה אוליץ', שלא היה צריך לבעוט חזק מדי כדי לקבוע 2-0 לקרואטיה.

הגרמנים הבינו כי עתה זה להיות או לחדול, וכי המשחק בורח להם מהידיים, אך רוח הלחימה כבר לא הייתה עימם. הקרואטים חזרו להשתלט על המגרש בכל חלקיו ולא הייתה הזדמנות לגרמנים להשתלט על הכדור ולהתקיף כפי שעשו בתחילת המחצית. בדקה ה-70 טעות בהרחקה מהרחבה הקרואטית הביאה להשתלטות מהירה של באלאק על הכדור, שמסר לפודולסקי וזה הציל בבעיטה קלה את הכבוד הגרמני 2-1, אך מאוחר מדי.

הגרמנים איבדו את ראשות הבית לקרואטיה, שיכולה להסתפק בתיקו כדי להבטיח עלייה לרבע הגמר במשחק הבא נגד פולין. גרמניה לא צריכה להתקשות יתר על המידה מול אוסטריה החלשה, אך יהיה על שחקניה להפגין רוח לחימה טובה יותר מזו שהפגינו זה עתה.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

הרכב קרואטיה במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: סטיפה פלטיקוסה
בהגנה: דניאל פראנייץ, רוברט קובאץ', יוסיפ סימוניץ' וודראן צ'ורלוקה.
בקישור: איבן רקיטיץ', ניקו קובאץ', לוקה מודריץ' ודריו סרנה (הוחלף בדקה 80 - ירקו לקו).
בחוד: איביצ'ה אוליץ' (הוחלף בדקה 72 - מלאדן פטריץ') וניקו קרניצ'אר (הוחלף בדקה 85 - דריו קנזביץ').


הרכב גרמניה במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: יינס להמן
בהגנה: פיליפ לם, כריסטוף מצלדר, פר מטסקאר ומרסל יאנסן (הוחלף בדקה 46 - דיוויד אודונקור).
בקישור: קלמס פריץ (הוחלף בדקה 82 - קווין קוראני), טורסטן פרינגס, מיכאל באלאק ולוקאס פודולסקי.
בחוד: מריו גומז (הוחלף בדקה 66 - בסטיאן שווינשטייגר) ומירוסלב קלוזה.


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. קרואטיה 6 2 2 0 0 3 1 +2
2. גרמניה 3 2 1 1 0 3 2 +1
3. אוסטריה 0 1 0 0 1 0 1 -1
4. פולין 0 1 0 0 1 0 2 -2

קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!

מקורות[עריכה]