דויד וייה עשה זאת שוב: שער בתוספת הזמן מעניק נצחון ראוי לספרד על שבדיה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

14 ביוני 2008
נבחרת ספרד היא בעלת מסורת עצובה למדי של הצלחות רבות בשלב הבתים והפסדים כואבים בשלב המתקדמים יותר. את יורו 2008 הם פתחו הישר לפי המתכון, עם נצחון מרשים מאוד על נבחרת רוסיה, בו כיכב דויד וייה עם שלושער מרשים. הפעם הספרדים ידעו תסכול מתמשך מול הגנה שבדית חסרת פשרות, ואולי יותר חוסר יכולת של ההתקפה הספרדית לסיים. לבסוף היה זה וייה ששבר את קפאון ה-1-1 המתמשך בין שתי הנבחרות וקבע נצחון מוצדק 2-1 לספרד עמוק בתוספת הזמן.

מחצית ראשונה - יער שבדי ויער ספרדי[עריכה]

איברהימוביץ' (ארכיון) - הוביל את ההתקפה השבדית הלא סדורה

השניות הראשונות מטעות - שבדיה מתקרבת לרחבה כבר לקראת סוף הדקה הראשונה, ספרד מגיבה במהירות כחצי דקה לאחר מכן. לרגע הצופים יכלו לקוות כי יראו משחק התקפי מצוין של שתי הנבחרות, אבל ספרד השתלטה במהירות על המשחק, בזמן ששבדיה מיצבה עצמה כאנגרדוג שמנסה רק להגן על השער.

פרננדו טורס השתחל במהירות אופיינית בין מגני שבדיה, שלא מצליחים לעקוב אחר התנועות שלו מימין לרחבה, אבל דויד וייה, גיבור המשחק הקודם, מוצא עצמו בסבך בלמים ומגנים שבדים בתוך הרחבה הספרדית שמונעים ממנו לקבל את הכדור. גם זו טקטיקת הגנה. הרחבה השבדית המשיכה להיות מוגנת הייטב בדקות הראשונות וגם אינייסטה בדקה הרביעית נאלץ להסתפק בבעיטה מרחוק. ההגנה הספרדית, מנגד, התאמצה אף פחות ולא התקשתה לרסן את ההתקפות השבדיות עוד בטרם יכלו להתקרב לשערו של קסיאס.

בדקה השביעית צ'אבי הקדים את ההגנה השבדית לכדור ורץ מספיק מהר כדי להקדים את כולם גם לשער, אך לא הצליח להשתלט על הכדור ברחבה. עד שזה קרה, חזר היער השבדי לאפוף אותו מכל מקום, ובכל הקשור לשחקני ההתקפה הספרדית - הרי שגם עבורם צ'אבי רץ מהר מדי. הספרדים המשיכו לנסות ולשבור את ההגנה השבדית דרך הקישור המחורר ובהתעלם מההתקפה הבלתי קיימת כמעט. ההגנה השבדית הציגה אכן יער עבות למדי ברחבה - שבעה שחקנים כדי לשמור על החוד הספרדי, וניכר כי השבדים לא בונים על עצירת המומנטום האדיר עימו פתחו הספרדים.

לעומת ההגנה, ההתקפה השבדית לא הייתה סדורה דייה, כמעט כמו הגיעו למסקנה שהדרך היחידה בה יבקיעו תהיה בשחזור הגול השני מול יוון - בערבוביה ובבלבול. הסדר המופתי והתחכום שהעלו אותה ליתרון בשער הראשון באותו משחק מרגלי איברהימוביץ' עזבו אותה כליל עם התקדמות המחצית הראשונה - כדורים נשלחו רחוק מדי או מהר מדי, החלוצים הלכו קדימה מדי או נותרו מאחורה מדי. זו לא הייתה אותה נבחרת שהצליחה לפצח את הבונקר היווני בסיבוב הראשון.

בדקה ה-14 מה שכל האצטדיון יכול היה לחזות עוד עשר דקות לפני כן - התרחש לבסוף. וייה קיבל את הכדור מבעיטת קרן של צ'אבי, שהייתה יותר מסירה אל עבר רחבה בה כל השחקנים שעל המגרש התמקדו מול השער. 10 שחקני הגנה שבדית הגנו על הספרדים, אך עדיין וייה פרץ אל עבר הכדור החלש יחסית, הסתובב ומסר גבוה באוויר לטורס שהשלים את הגול. בפיגור 1-0 נראה לרגע ששבדיה תתעורר, ולראשונה מאז הדקה הראשונה הצהובים-כחולים תקפו באופן מסודר ונבון את הרחבה הספרדית, אך לארסון לא הצליח להשלים את המשימה והכדור נוחת ברשת, אך בצד החיצוני שלה.

ליונברג (ארכיון) - אבד ביער הספרדי

השבדים החלו לעלות יותר להתקפה, אך כשלו לשמור על הכדור בטווח מאיים של ממש. ברגע ששחקן ספרדי היה משתלט על הכדור ומוסר קדימה - הרי שהשבדים היו מתקפלים לאחור, כמו מבועתים מהאפשרות שהיתרון יוכפל. דוגמה לכך ניתנה בדקה ה-20, כאשר, לאחר התקפה ספרדית, השבדים נאלצו לוותר על התקפה מתפרצץ על אף שזלאטן איברהימוביץ' קיבל את הכדור עמוק בחצי המגרש הספרדי, ולו בגלל שלא היה לו למי למסור. כתוצאה ההגנה הספרדית חזרה, וכל שהפיקו היה איום משמעותי של הנריק לארסון על השער, אך עדיין בחוץ. על אף ההתקפות הלא מסודרות, הרי שהכמות כמעט ופיצתה על האיכות. השבדים המשיכו לנסות מזלם, והרי בשלב מסויים הם יזכו בו.

סוונסון בעט בעיטה חופשית בדקה ה-25, אשר הגיעה כבר לרגלי איברהימוביץ' עמוק ברחבה, אך היה זה סרחיו ראמוס שעצר את הבעיטה, שבמקום לשער עלתה לשערי שמיים. ההתקפות השבדיות המשיכו עם ליונברג ולארסון, אך לא התקדמו דיין. הספרדים לא טמנו ידם בצלחת, אך ההגנה הצפופה של השבדים, שעדיין ירדו לרדת להגן על שערם, עצרה אותם. מצב כמעט הפוך התגלע בדקה ה-32 עם התקפה של טורס שהפכה למתפרצת של שבדיה. בתווך שבין השער הספרדי לעתה הפכה ההתקפה ליותר ויותר מסודרת, וכשאיברהימוביץ' קיבל את הכדור במקום הטוב ביותר בו יכול לקבל - הוא לא התקשה לגלגל את הכדור אל השער ולהשוות את התוצאה ל-1-1.

לפתע הספרדים החלו להלחץ, ובדקה ה-35, כשפרדריק ליונברג הוביל את ההתקפה מאגף ימין דקה בלבד לאחר הגול של איברהימוביץ', יער ספרדי חיקה את סגנון ההגנה של שבדיה מתחילת המחצית. ליונברג, לארסון ואיברהימוביץ' ניסו כל אחד בתורו בהתקפה זו לבער קצת אדמה חשופה כדי לשחרר בעיטה של ממש אל עבר השער, אך הספרדים הצליחו להשתלט על הכדור ולהרחיקו לבסוף. כעת המשחק אכן שקול - התקפות טובות שנתקלות באותה הגנה צפופה ברחבה, ויחסי הכוחות מצדיקים את תוצאת השיוויון עימה ירדו הקבוצות להפסקת המחצית.

מחצית שנייה - יאוש ספרדי והגנה שבדית[עריכה]

הספרדים עלו למחצית השנייה עם כוח מחודש ונחישות בולטת להחזיר לעצמם היתרון. דויד סילבה כבר היה קרוב להבקיע בטרם עברו 60 שניות, ראמוס זכה בבעיטה חופשית קרוב לרחבה כעבור דקה. כעבור שלוש דויד סילבה שוב קיבל כדור מצוין והיה פנוי מול השער של אייזקסון לבעיטה שהייתה יכולה להחזיר לנבחרתו את היתרון, אך מסיבה לא ברורה השבדים ניצלו כאשר סילבה החליט למסור לוייה, עליו שמרו שלושה מגנים שהרחיקו במהירות את הכדור. עם זאת, שוב נראה שגול ספרדי הוא עניין של זמן. ההתקפה השבדית לעומת זאת, ללא איברהימוביץ' שלא עלה למחצית השנייה, נראתה מעט יותר אנמית מאשר סוף המחצית הקודמת. היה זה מחליפו רוזנברג שבדקה ה-53 עמד לסכן את השער הספרדי, אך לשווא.

השבדים לא חזרו ליכולת הגרועה מתחילת המחצית הקודמת, אבל המנטליות נראתה דומה. צ'אבי בבעיטה חופשית, ומייד לאחר מכן בקרן, הביא את כל השבדים לרחבה לא מסיתים את עיניהם מהכדור. כאשר לבסוף הצליחו להשתלט על הכדור ושוב להביאו לרוזנברג בעמדת מפתח, הרי שההגנה הספרדית כבר הצליחה לנטרל את האיום.

בדקה ה-57 החליט אראגונס לשנות כיוון. צ'אבי ירד ובמקומו נכנס ססק פברגאס. אינייסטה גם הוא ירד כדי להעלות את סאנטי קאזורלה, ובכך אראגונס סיים את מכסת החילופים שלו למשחק זה בצעד מסוכן למדי. ההתקפה הספרדית אכן השתפרה, אך לאו דווקא בזכות החילופים. בדקה ה-62 זה כבר היה צריך לשאת פרי, אך דויד סילבה בועט הישר לגופו של אייזיקסון. וייה משתלט על ה"ריבאונד", אך שוב פעם אייזיקסון חוסם. טורס ממהר אל הכדור מעבר לשוער השבדי שעתה על הדשא עקב התנופה של זינוקו, אך לא מצליח לבעוט לשער. המכה האמיתית לשבדים הייתה זו שקיבל אייזיקסון, שכאשר שכב על הקרקע נדרסה ידו בטעות על ידי טורס.

אייזיקסון התאושש, אבל ההגנה השבדית הייתה מחוררת מתמיד. הם הפכו חוששים מדי, מפוחדים מדי מכדי לנסות באמת ובכך מרכז השדה היה שייך בלעדית לספרדים, והשבדים יכלו לנסות רק מתפרצות. בדקה ה-66 אחת שכזו נבלמה במהירות על ידי חוליית ההגנה הספרדית, שהייתה מוכנה לנסיונות שכאלה. גם בעיטה חופשית של השבדים דקה לאחר מכן הפכה במהירות להתקפה ספרדית, ומרקוס סנה בעט מרחוק לשער וכפה קרן לטובת ספרד. פברגס, שנכנס לפני כעשר דקות, בעט אותה היטב, אך ראמוס נגח החוצה.

כאשר הזמן הלך ונקף והתוצאה נותרה 1-1 החלו האוהדים לדחוף עוד ועוד את שחקניהם קדימה ביודעם כי נצחון כמעט יביטח את העלייה לרבע הגמר. הדבר הוביל לתוצאות הפוכות אצל כל נבחרת. עבור ספרד השחקנים קיבלו השראה להתקפות יצירתיות, כמו מסירה אקרובטית למדי של טורס לפני הרחבה השבדית, שלא מצאה שחקן התקפה פנוי, יציאה הרפתקנית למדי של קפדבילה שהסתיימה בקרן או מעין משחק פולו בין ראשי הספרדים ברחבה השבדית כתוצאה מאותה קרן.

השבדים, מנגד, המשיכו לחשוש לעלות להתקפה וגם כאשר הכדור נדד מעט למחצית המגרש הספרדית, הרי שרק שחקן התקפה אחד עלה מהנבחרת השבדית - וכך לא ניתן להבקיע. במקום זאת השבדים נתנו למעשה לספרדים את האפשרות לעשות ככל העולה ברוחם לכל אורך המגרש, ואלו ניצלו היטב את ההזדמנות למשחק מסירות חופשי בין שחקני שבדיה שלעיתים ביצעו חיקוי נהדר של מסלול קונוסים סטטי לחלוטין. לעיתים נדירות מדי זז שחקן הגנה שבדי מעמדתו כדי לעצור שחקן התקפה ספרדית שקרא היטב את המערך ותמרן בין השבדים. ועדיין, אולי עיקר הביקורת צריכה להיות מופנית לספרדים, שהרי למרות רפיון מוחלט בהגנה השבדית - עדיין לא הצליחו להבקיע.

שחקן ההגנה השבדי היחיד שעוד נותר ראוי לציון לקראת סוף המשחק היה אייזיקסון, שנראה כי התאושש מהמכה החזקה שקיבל בידו רבע שעה לפני כן. אייזיקסון פעל מעל ומעבר לציפיות משוער כשלא רק שעמד איתן בשער, הרי שתפקד כבלם ומגן בתוך הרחבה, בעודו רואה את שחקני ההגנה השבדית נותנים לספרדים לחדור שוב ושוב בינם. קסיאס לעומת זאת לבטח כבר התחיל להשתעמם בדקה ה-78 כשהאנסון מצליח להפוך בעיטה חופשית עמוקה למסירה נהדרת להנריק לארסון, אשר מחטיא הכדור כחוט השערה. לו היה מגיע אליו, הרי שלקסיאס לא היה סיכוי להגיע ושבדיה עוד הייתה מסוגלת לגנוב נצחון, אך זה פספס וההתקפה השבדית חזרה לאחור להגן על השער, כשהספרדים עולים למעלה להתקפה.

וייה פרץ לרחבה השבדית בדקה ה-82 תוך כדי עבירה ברורה למדי על נילסון, שכמובן עצרה ההתקפה בשריקת השופט. הדבר היה לעדות טובה למדי לייאוש שהחל להתגלם בהתקפות הספרדיות, שהרגישו כי ברור שהם יכולים להבקיע, אך טרם הראו הוכחה שתתמוך בכך. הייאוש הוביל לטעויות מתבקשות בהתקפה הספרדית בדקה ה-85 - טורס מוסר לא טוב לסילבה ונגיחות הראש מהקרן של פברגס לאחר מכן הולכת אחורה במקום קדימה.

עם דקות ספורות לסיום הספרדים מצאו עצמם ללא יכולת לסיים ולמול נבחרת שלפתע מסתדרת במערך 10-0-0, וזוכה לגיבוי משוער מצוין כשגם זה לא מספיק מול שחקנים מהירים מדי, כמו טורס בדקה ה-88. השבדים מצידם עסקו בבזבוז זמן שוב ושוב. אפילו כשיצאו למתפרצת - רוזנברג לבדו בדקה ה-89 מול כל הנבחרת הספרדית - לא היה זה נסיון של ממש להבקיע כמו שהיה זה נסיון למשוך עוד זמן בדרך לתוספת הזמן.

השופט הוסיף שלוש דקות עבור זמן פציעות והספרדים ניצלו אותן לריצות מתמשכות אל עבר השער השבדי, יודעים כי רבע הגמר מחכה להם בתוך הרשת. הייאוש איים לנצח, אבל בדקה השנייה לתוספת הזמן השתחל דויד וייה, כוכב השלושער מהמשחק הקודם, בין שני מגנים שבדים ולהבקיע בבטחון הישר למול אייזיקסון, שיכול היה להרגיש את הרוח מנשבת על פניו בעת שהכדור הולך לתוך השער בזווית שטוחה למדי.

עם דקה לסיום ומנטליות הגנתית לשבדיה כבר לא היה כל סיכוי להצליח למול ההגנה הספרדית המעודדת והמשחק הסתיים בתוצאה 2-1. הספרדים שמרו על ראשות הבית ובכפוף לתוצאתם מול נבחרת יוון בסיבוב האחרון - כמעט ומבטיח את העלייה לרבע הגמר.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

Current sport.svg

הרכב ספרד במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: איקר קסיאס
בהגנה: קרלוס מרצ'נה, סרחיו ראמוס, קרלוס פויול (הוחלף בדקה 23 - ראול אלביול) וחואן קפדבילה.
בקישור: אנדרס אינייסטה (הוחלף בדקה 57 - סאנטי קאזורלה), מרקוס סנה, צ'אבי (הוחלף בדקה 57 - ססק פברגאס) ודויד סילבה.
בחוד: דויד וייה ופרננדו טורס.


Current sport.svg

הרכב שבדיה במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: אנדראס אייזקסון
בהגנה: מיקאל נילסון, פיטר האנסון, אולוף מלברג ופרדריק סטור.
בקישור: פרדריק ליונברג, אנדרס סוונסון, דניאל אנדרסון ויוהאן אלמנדר (הוחלף בדקה 79 - סבסטיאן לארסון).
בחוד: זלאטן איברהימוביץ' (הוחלף בדקה 46 - מרקוס רוזנברג) והנריק לארסון (הוחלף בדקה 87 - קים קאלסטרום).


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. ספרד 6 2 2 0 0 6 2 +5
2. שבדיה 3 2 1 0 1 3 2 +1
3. יוון 0 1 0 0 1 0 2 -2
4. רוסיה 0 1 0 0 1 1 4 -3


קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!

מקורות[עריכה]