דונלד טראמפ הוא נשיא ארצות הברית הנבחר

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

12 בנובמבר 2016

דונלד ג'ון טראמפ

ביום שלישי, המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ זכה בבחירות לנשיאות ארצות הברית והרפובליקנים שמרו על כוחם גם בשני בתי הקונגרס. טראמפ יושבע לנשיאות בינואר 2017.

טראמפ זכה לפחות ב-290 קולות אלקטוראליים, בעוד יריבתו קלינטון גרפה 228, כך לפי סוכנות הידיעות AP. ‏ 270 אלקטורים היו המינימום ההכרחי על מנת לזכות בנשיאות ואף שקלינטון זכתה ליותר קולות (הצביעו לה 47.7% לעומת 47.4% לטראמפ). טראמפ זכה לרוב מובהק באוהיו, פנסילבניה וצפון קרוליינה. האלקטורים בפניסלבניה לא תמכו בעבר במועמד רפובליקני מזה רבע מאה אך עשו זאת בבחירות הנוכחיות והעניקו לטראמפ 30 אלקטורים.

על פי החוק, אזרחי ארצות הברית מצביעים לאלקטור מטעם המדינה שמבטיח למעשה להצביע בעד מועמד מסוים, בהתכנסות שתיערך בסוף דצמבר 2016. במרבית המדינות, המועמד שזוכה ברוב הקולות זוכה גם בכל האלקטורים במדינה. מדינות שונות מאשררות מספר אלקטורים, בהתאם לכמות האוכלוסיה. לכן בכל ארצות הברית ישנם 538 אלקטורים אך די לזכות ב-270 אלקטורים כדי לזכות בבחירות. על פי חלוקת ההצבעה, מועמד יכול לזכות בנשיאות אפילו אם הוא/היא קיבל פחות קולות בהצבעה פופולרית (כפי שאכן קרה בפועל); מאז המאה ה-19 הייתה רק פעם אחת נוספת שבה הנשיא הנבחר לא זכה במספר הקולות הרב ביותר: בבחירות 2000, ג'ורג' וו. בוש זכה אמנם בבחירות, אך יריבו אל גור זכה ביותר קולות.

בנאום ההפסד שלה אמרה קלינטון, "אנחנו חייבים לו [טראמפ] חשיבה פתוחה והזדמנות להוביל. העברנו שנה וחצי, סחבנו איתנו מיליוני אנשים מכל קצוות המדינה כדי לומר בקול אחד שאנחנו מאמינים שהחלום האמריקאי הוא גדול דיו לכל אחד, לכל האנשים מכל הגזעים והדתות, לכל הגברים והנשים, למהגרים, ללהט"בים ולאנשים מוגבלי יכולת; לכולם."

נשיא ארצות הברית היוצא, ברק אובמה (המכונה "ברווז צולע" בתקופה שבין בחירת הנשיא החדש ועד להשבעתו) אומנם כינה את טראמפ כמי שלא כשיר לכהן כנשיא, הכריז לאחר היוודע תוצאות הבחירות כי "העדיפות הגדולה ביותר שלי, בחודשיים הבאים היא לנסות לדאוג שתקופת המעבר תבטיח את הצלחתו של הנשיא הנבחר". לאחר הפגישה בבית הלבן עם הנשיא, טראמפ פרסם את הציוץ הבא בחשבון הטוויטר שלו: "יום נפלא במחוז קולמביה. פגשתי את הנשיא אובמה בפעם הראשונה. פגישה טובה מאוד. כימיה נהדרת. מלניה [רעייתו של טראמפ] אהבה את הגברת או [מישל אובמה] מאוד."

לאחר היוודע התוצאות המפתיעות לנשיאות, אנשים רבים יצאו למחאות המוניות ברחבי ארצות הברית כשהם קוראים "לא הנשיא שלי". ביום רביעי, יותר מששים איש נעצרו בניו יורק והמון חסם את הכניסה למגדל טראמפ בשיקאגו. לילי מורטון, תלמידה בת 17 אמרה: "לדור הזה מגיע משהו טוב יותר מדונלד טראמפ [...] האנשים השחורים, הנשים, הילדות, כולם יושפעו מזה, חייבים למחות כדי לעזור להם. עדיין יש אהבה במדינה הזאת."

במהלך ההצבעה, אתר האינטרנט של רשות ההגירה הקנדית קרס לאחר שלמעלה מ-200,000 איש נכנסו לאתר בנסיון לדעת כיצד יוכלו להגר לשכנה מצפון. בתגובה צייץ ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו: "הרגע דיברתי עם הנשיא הנבחר טראמפ - והסכמנו להיפגש בקרוב כדי לבנות את יחסי ארה"ב-קנדה."

בשנה האחרונה, לאחר מתקפות הטרור שהתרחשו בפריז אמר טראמפ בהקשר למוסלמים כי הוא קורא לעצור לגמרי את כניסתם של מוסלמים לארצות הברית.

נשיא מקסיקו אנריקה פנייה נייטו בירך את טראמפ על נצחונו וציין כי הוא מברך את ארצות הברית על הליך הבחירה ומקווה כי טראמפ ישתף פעולה בחיזוק היחסים בין המדינות. המטבע המקסיקני, הפסו, נפל ב-13% מערכו לאחר היוודע תוצאות הבחירות, זאת לאחר שטראמפ ציין בעבר שברצונו לבנות גדר בגבול עם מקסיקו על מנת למנוע כניסת מהגרים וכי את עלות בניית הגדר בכוונתו לדרוש שמקסיקו תשלם.

עם כניסתו לתפקיד, טראמפ בן ה-70 צפוי להיות נשיא ארצות הברית המבוגר ביותר בתולדות המדינה, לאחר שבעבר רונלד רייגן בן ה-69 היה הנשיא המבוגר ביותר.

ההצבעה האלקטוראלית[עריכה]

228 20 290
הילארי קלינטון אחרים דונלד טראמפ

ההצבעה הפופולרית[עריכה]

מועמדים קולות % הצבעה
דונלד טראמפ 60,072,551 47.4%
הילארי קלינטון 60,467,601 47.7%
אחרים 6,180,948 4.8%