לדלג לתוכן

דן תבטל נסיעת האוטובוסים לפני צאת השבת

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

27 בפברואר 2008

אוטובוס של דן; רק מצאת השבת

קואופרטיב דן, המפעיל קווי אוטובוסים ברחבי אזור המרכז, יפסיק את פעילות הקווים בשבת. רוב קווי דן לא פעלו גם ככה בשבת - תנועתם נמשכה עד אחר הצהריים בימי שישי ונתחדשה במוצאי שבת. עם זאת, 9 קווים מרכזיים באזור המרכז החלו את נסיעותיהם כבר בשעות אחר הצהריים, מעט לפני צאת השבת על פי ההלכה. כעת, לפי הודעת גורמים בדן והודעות אשר פורסמו על גבי האוטובוסים, גם קווים אלו יחדשו הנסיעות רק בשעות הערב.

גורמים בשמאל החילוני מיהרו לגנות המהלך. בין השאר אמר רן כהן, חבר כנסת מטעם מפלגת מרצ, כי יש לו חשש שמדובר בכניעה לציבור הדתי והחרדי בישראל, המעוניין למנוע את חילול שמירת השבת על ידי החברה. דן פעלו במשך שנים רבות תחת הגדרות "מכתב הסטטוס קוו" משנותיה הראשונות של ישראל, עת המרקם החברתי החל להתגבש. באותן שנים נקבע, אם כי לא תמיד בחוק, כי שירותים ציבוריים לא יעבדו בשבת, וזאת כדי לאזן בין רצונות הציבור הדתי והחילוני במדינה. תשעת הקווים של דן היו בין יוצאי הדופן.

מנגד, גורמים בדן טוענים שאין מדובר בכניעה ללחצים מצד ציבור כלשהו. לטענתם - מדובר בצעד כלכלי שנובע עקב חוסר בנוסעים באותן שעות, בקווים שבשעות הפעילות האחרות שלהם דווקא נוטים להיות עמוסים. בין הקווים קו 1 בחולון, 9 בתל-אביב, 18 בבת-ים ותל-אביב, 24 מרמת השרון לתל-אביב, 35 לתל השומר, קו 64 ברמת-גן, 83א' מאלפי מנשה לרעננה 161 מאריאל למפגש הבקעה ו-247 מכפר סבא לתל-אביב.

מקורות[עריכה]