האם נמצאה הדרך להקלטת חלומות?

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
5 במאי 2008

מדענים אמריקאיים הצליחו לפתח שיטה חדשנית לקריאת מידע ממוחם של אנשים. השיטה, שמוקדם עדיין לדעת אם מדובר בפריצת דרך, עלולה להביא למצב שביום מן הימים, יוכלו מחשבים לעבד את המידע מתמונות המופיעות במוח ולמעשה להקליט מחשבות וחלומות.

הניסוי המדובר הוכתר בהצלחה חלקית אחרי שהחוקרים הצליחו לנבא, באמצעות קריאת פעילות מוחית, אילו תמונות מתוך מבחר של 120 אפשריות ראו הנבדקים בפועל. התוצאות הראו שיעורי הצלחה של 90 אחוז.

גלי מוח בזמן חלימה (רישום הפעילות החשמלית של המוח (EEG)).

פרופסור ג'ק גאלאנט, מהמכון למחקר של קליפורניה, סיפר לכתב אוממו כי "ייתכן שבעתיד נוכל להשתמש בטכנולוגיה כדי להקרין את המתרחש בדמיונם של אנשים. תיאורטית, בעתיד יהיה ניתן להרכיב תמונות מהניסיון החזותי של כל אדם תוך שימוש במדידות הפעילות המוחית".

המתנדבים בפרוייקט הוזמנו להביט ברצף של 1,750 תמונות בזמן שהמידע נקלט ממוחם והותאם, בעזרת נוסחאות מתמטיות, ל"נקודות" במוח האחראיות ליצירת תמונת המחשבה התלת-ממדית. לאחר מכן צפו המתנדבים ברצף נוסף של 120 תמונות חדשות, מבלי שהאחראים על איסוף המידע נמצאים לידם. בעזרת הניתוח של הנתונים שנאספו מהרצף הראשון, ניסו המדענים לגלות אילו תמונות, מתוך ה-120, ראה כל מתנדב. כאמור, הגיעו שיעורי ההצלחה לנתון מפתיע של 90 אחוזים.

חלק מהנבדקים אמרו כי הניסוי הזכיר להם את הסרט 'דו"ח מיוחד', בו מסופר על משטרת עתיד שמסוגלת לקרוא מחשבות של אנשים ולעצור אותם על "פשעי מחשבה". עם זאת, עדיין רחוק היום בו מצב שכזה יבשיל לכדי מציאות. הטכנולוגיה עובדת רק על בסיס תמונות שנצפו ואוחסנו בזיכרון ולא כאלו שרק מדומיינות בראש סוטה כלשהו. בכל אופן, עיבוד נתוני הפעילות המוחית של כל תמונה עדיין לוקח לפחות כמה שעות, אבל זה כבר רק עניין של זמן עד שיווצר כוח המיחשוב הדרוש.

פרופסור גאלאנט הוסיף: "זה בהחלט אפשרי שהאפשרות לקודד את הפעילות המוחית תביא איתה, תוך 30 עד 50 שנים, השלכות רציניות לגבי הפרטיות של כל אחד מאיתנו. אנו מחזיקים באמונה כי אסור מכל וכל שאדם יהיה עלול למצוא את עצמו נתון במצב של קריאת מחשבות ללא הסכמה מלאה מבחינתו".

אולם, מהצד השני של העולם, יש כבר מי שחושב על הפן העסקי בסיפור. האישה שאתם רואים בצד ימין חובשת כובע שפותח במעבדות חברת היטאצ'י ביפן ועתיד, אולי, לשנות את העולם. הכובע מופעל בעזרת טכנולוגיה מהפכנית המאפשרת לחובשים אותו לשלוט במגוון מכשירים בעזרת גלי מוח וללא הזזת אצבע. הדבר מתרחש בזכות היכולת של הכובע לעקוב אחרי זרימת הדם במוח ולתרגם כל שינוי קטנטן לפולסים חשמליים.

חלום יעקב, ציור מהמאה ה-17

הדגמה שנעשתה לאחרונה בפני עיתונאים במעבדות החברה בעיר האטויומה, שתי דקות מטוקיו, הראתה כיצד רכבת צעצוע שמחוברת באמצעות סיבים אופטיים לכובע, נשלטת ע"י המפעיל ללא כל התערבות פיזית מצידו ובעזרת מחשבה בלבד. לצורך ההדגמה, הוזמנה כתבת שנכחה במקום לחבוש את הכובע בזמן שהמדען הראשי של הניסוי מבקש ממנה לערוך חישובים פשוטים ("כמה זה 5 כפול 100" וכד'). ברגע שהופעל במוחה החלק האחראי לחישובים, זינקה לפתע הרכבת והחלה בנסיעה. ברגע שהכתבת הפסיקה לחשב את התרגילים החשבוניים, עצרה הרכבת. אגב, אותו חלק במוח אחראי גם לשירת שירים, מה שאומר שגם זיופים נוראיים עלולים להתניע את הרכבת.

הטכנולוגיה שגורמת לכל הקסם הזה להתבצע נקראת "טופוגרפיה אופטית". כמויות קטנטנות של אור אינפרא-אדום נשלחות לאיזור קליפת המוח ועוקבות אחרי כל שינוי בתנועת כלי הדם. למרות שבעבר השתמשו בטכנולוגיה לשימושים רפואיים, חברות ענק כמו היטאצ'י והונדה מתחרות על היכולת לפצח את ההישג הטכנולוגי שעלול לקבוע את אופן השימוש שלנו במכשירים אלקטרוניים בעתיד.

דובר חברת היטאצ'י מסר כי מדעני החברה עמלים על שלט רחוק שיאפשר לבטטות הטלוויזיה להעביר ערוצים באמצעות מחשבה בלבד. מהצד השני, חברת הונדה, שצברה ניסיון רב במכשירי ה-MRI ובפיתוח הרובוט ASIMO, מעוניינת להשתמש בטכנולוגייה החדשנית כדי לשלוט בדור העתיד של כלי התחבורה.

אם הכל יעבוד לפי התיכנון, בעתיד הלא כל-כך רחוק תוכלו לחשוב על טקסט והוא יופיע על המסך, כל פרוטזה תפעל כמו איבר רגיל ובאופן כללי, נוכל להפעיל הכל בעזרת המוח. השאלה הגדולה היא איך קובעים מי ישלוט על מה. עד אז, תנסו לראות אם אתם יכולים לחשוב חזק-חזק ולהשאיר תגובה בשיחה.

מקורות[עריכה]