הבחירות באוסטרליה: מסתמן מהפך סוחף לטובת הלייבור

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

24 בנובמבר 2007

ג'ון הווארד, ראש ממשלת אוסטרליה היוצא

בבחירות הכלליות שהתקיימו היום באוסטרליה מסתמן ניצחון סוחף ללייבור על פני "הקואליציה" של המפלגה הליברלית והמפלגה הלאומית. מנהיג הלייבור, קווין ראד, ייכהן כראש המשלה הפדראלית בשלוש השנים הבאות.

על פי הערכות רשת השידור הציבורית האוסטרלית ABC, הלייבור ייזכה ברוב של כ-20 חברים בקרב הפרלמנט בן 150 החברים.

ראש הממשלה היוצא, ג'ון הווארד מהמפלגה הליברלית בירך את ראד על נצחונו, הן בשיחת טלפון והן בנאום פומבי, ואיחל לו הצלחה בתפקיד. הווארד אף עלול לאבד את מקומו בפרלמנט, ולא ברור האם הוא הצליח לנצח במחוז הבחירה שלו בבבלונג שבפרברי סידני.

בנאום הנצחון שלו הודה ראש הממשלה הנבחר, קווין ראד, לקודמו על שירותו הממושך למען אוסטרליה, והבטיח להתחיל לפעול במלוא המרץ בנושאים של שיפור מערכות החינוך והבריאות הציבוריות, במאבק בשינוי האקלימי והמחסור במים, ומציאת איזון בין הגינות לגמישות בשוק העבודה. הוא הבטיח גם לשמור על האינטרסים הבטחוניים של המדינה ולהמשיך בשיתוף הפעולה עם ארצות הברית, ושאר ידידותיה של אוסטרליה באוקיאניה, באסיה ובאירופה.

הווארד היה מתומכיו העיקריים של מדיניות נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש במילחמה בעיראק, אולם בניגוד למערכת הבחירות הקודמת (בה מועמד הלייבור, לאת'אם, הבטיח להסיג את כוחות אוסטרליה מעיראק) נושא זה לא היה נושא עיקרי במערכת הבחירות, שהתמקדה בנושאי פנים וכלכלה, כמו גם בעייפות מ-11 וחצי שנות שלטון הווארד.

מקורות[עריכה]