לדלג לתוכן

הבחירות בטיוואן: ניצחון גדול ללאומנים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

13 בינואר 2008
המפלגה הלאומנית בטיוואן, הקוומינטנג, (KMT) ניצחה ניצחון מוחץ בבחירות לפרלמנט. המפלגה זכתה ב-81 מתוך 113 מושבים, יריבתה הגדולה, המפלגה הדמוקרטית פרוגרסיבית (DPP), זכתה ב-27 מושבים בלבד, ומפלגות אחרות קיבלו את שאר 5 המושבים.

הניצחון ייתן דחיפה חזקה למועמד הקוומינטנג, מה יינג-ז'ו, בבחירות הקרובות לנשיאות המתוכננות להיערך ב-22 במארס.

מחלוקת מרכזית בין הקוומינטנג לבין ה-DPP היא היחס לסין ושאלת מעמדה המדיני העתידי של טיוואן. ה-DPP חותרת לעצמאות מלאה לטיוואן, שבעיני שכנתה סין ומרבית העולם נחשבת פורמאלית לחלק מסין. לעומתה, הקוומינטנג דוגלת במדיניות זהירה ואינה שוללת איחוד מלא עם סין בעתיד. נושא היחס לסין גרר גם השלכות כלכליות: הרעת היחסים עם הענק הסיני פגעה קשות בכלכלת טיוואן בשנים האחרונות, והבוחרים נתנו אמון בהבטחת הקוומינטנג לחלץ את המדינה מן המשבר על-ידי שיפור היחסים עם סין.

עוד גורם במערכת הבחירות היו האשמות בשחיתות נגד הנשיא, מנהיג ה-DPP צ'אנג וו-יואה, ומקורביו. צ'אנג התפטר מהנהגת המפלגה לאחר ההפסד, אך לא מן הנשיאות, שאותה הוא עתיד לעזוב בכל מקרה בבחירות הקרובות לאחר שכיהן שתי קדנציות.

שיטת בחירות חדשה שהונהגה במדינת האי הקטינה את מספר חברי הפרלמנט מ-227 ל-113, וחיזקה מאד את שתי המפלגות הגדולות על-חשבון מפלגות קטנות יותר.

מקורות

[עריכה]