לדלג לתוכן

הבחירות הבאות לכנסת - כנראה בין מרץ למאי

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

15 בנובמבר 2005

פרץ, 2006

יש רוב בכנסת להקדמת הבחירות הכלליות, אולם המועד לעריכתן עדיין מעורפל. יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ אסף מכתבי התפטרות ללא תאריך מכל שרי מפלגת העבודה, כדי להגישן לראש הממשלה במועד שייראה לו.

העיתון "ידיעות אחרונות" פרסם היום בכותרתו הראשית כי הבחירות יתקיימו במרץ, אולם בריאיון לגלי צה"ל הבוקר אמר יו"ר מפלגת "שינוי", חבר הכנסת יוסף טומי לפיד, כי להערכתו הבחירות יתקיימו רק אחרי חג הפסח (כלומר בסוף חודש אפריל או בתחילת חודש מאי). יש לציין כי המועד המקורי שנקבע לבחירות בפסיקת בג"ץ, על-פי חוק הבחירות לכנסת, הוא ה-7 בנובמבר 2006, אולם מאז בחירת עמיר פרץ ליו"ר מפלגת העבודה בשבוע שעבר, אפסו הסיכויים לערוך את הבחירות במועדן המקורי.

עם היבחרו בבחירות המקדימות של מפלגת העבודה, הודיע עמיר פרץ כי בכוונתו להורות לשרי מפלגת העבודה להתפטר מתפקידם, ולתאם מועד לבחירות מוקדמות עם ראש הממשלה, אריאל שרון. במוצאי שבת האחרונה, בתוכנית "פגוש את העיתונות" עם שלי יחימוביץ' בערוץ 2, אמר פרץ כי ראש הממשלה מסרב להיפגש איתו לפני יום חמישי הקרוב, וכי לפיכך אין לו מנוס מתמיכה בהצעת החוק של המפד"ל לפיזור הכנסת שתוגש למליאה ביום רביעי. בינתיים חזר בו פרץ מכוונתו לתמוך בהצעת החוק, וקיבל את הצעת ראש הממשלה להיפגש ביום חמישי, אולם שלח לכל שרי מפלגת העבודה נוסח מכתב התפטרות מן הממשלה, וביקש שיחתמו עליו מבלי לכתוב עליו תאריך. פרץ אסף את המכתבים החתומים, מתוך כוונה להגיש אותם לראש הממשלה במועד שייראה לו, אולם לא ברור אם למכתבים כאלה יהיה תוקף מבחינה משפטית. בכל מקרה שר יכול לחזור בו מהתפטרות בתוך 48 שעות, כך ששרי "העבודה" יכולים לסכל יוזמת התפטרות של פרץ אם ירצו בכך.

בתוך כך, גוברים הקולות במפלגת "הליכוד" לבטל את הבחירות המקדימות במפלגה, ולקבוע כי בראשה יעמוד אריאל שרון ובנימין נתניהו יהיה במקום השני ברשימה. היוזמה הזאת נתקלת בקשיים, ולעת עתה לא ברור אם המועמדים הראשיים תומכים בה. עוזי לנדאו, שגם הוא הציג מועמדות לראשות הליכוד, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל, שהוא אינו מקבל את ההצעה.

המפלגות המיוצגות בכנסת נערכות לבחירות: המפד"ל ו"האיחוד הלאומי" מקיימות משא ומתן על אפשרות של התמודדות ברשימה משותפת, אולם עד כה לא ברור מהן תוצאות המשא ומתן. סיעת "האיחוד הלאומי" שבעצמה מורכבת משלוש מפלגות החליטה על הרכב הרשימה שלה, אולם חבר הכנסת אריה אלדד הודיע שאינו מוכן להיות במקום ה-6 ברשימה כפי שנקבע.

הבחירות הקרובות יהיו לכנסת ה-17 והן יתקיימו באותה מתכונת שבה התקיימו הבחירות לכנסת ה-16, למעט שינוי אחד - אחוז החסימה יעלה ל-2% מכלל הקולות הכשרים. בבחירות לכנסת ה-16 עמד אחוז החסימה על אחוז וחצי בלבד.

מקורות

[עריכה]