הוליווד: שביתת התסריטאים הובילה לביטול טקס גלובוס הזהב; ומה על האוסקר?

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

8 בינואר 2008

רשת השידור האמריקאית NBC הודיעה היום בצעד חריג על ביטול טקס גלובוס הזהב המסורתי, זאת הפעם הראשונה מזה 65 שנים. ביטול הטקס, לפי הודעת NBC, נגרם עקב שביתת "התאחדות התסריטאים של אמריקה" (WGA). טקס גלובוס הזהב מחלק פרסים לסרטים וסדרות טלוויזיה בולטות בעולם הבידור האמריקאי נחשב ליריית הפתיחה של עונת הטקסים בארצות הברית. אמנם אין הוא הטקס הראשון בעונה, אך גלובוס הזהב הוא הגדול הראשון, וחשיבותו שנייה רק לזו של טקס האוסקר. הזוכים בו נחשבים להימור בטוח לקראת האוסקר ובכל מקרה זוכים לפרסום רב.

התסריטאים דורשים חלק בתמלוגים ממכירות ה-DVD[עריכה]

מלון בברלי הילטון - לא יארח השנה את הטקס

הסיפור האמיתי מאחורי ביטול הטקס נעוץ בסכסוך המתמשך בין התאחדות התסריטאים לבעלי האולפנים וחברות ההפצה. שביתת התסריטאים אולי לא בולטת כמו שביתות איגודים אחרות, בארצות הברית ובכלל, אך היא מאיימת להשבית את תעשיית הבידור בהוליווד. ללא תסריטאים הושבתו הפקתן של כמעט כל סדרות הטלוויזיה האמריקאיות אשר דרשו תסריט כלשהו, ואף תוכניות האירוח, כמו זו של ג'יי לנו או דייוויד לטרמן אשר היו תלויות בתסריטאים לכתיבת הבדיחות, יצאו לפגרות ארוכות ושבו במתכונות מצומצמות.

מוקד הסכסוך עומד בדרישת התסריטאים לקבל תמלוגים ממכירת והפצת יצירותיהם ב-DVD וכדומה. המשא ומתן בין בלעי האולפנים וחברות המפיצים נמשך זה זמן רב, ובינתיים תעשייתה הראשית של הוליווד נותרת בשיתוק וקפאון מעמיק. מכת הניצחון של איגוד התסריטאים הוא שיתוף הפעולה עם איגוד השחקנים, אשר נשיאו הצהיר כי חברי האיגוד לא "יחצו את קווי ההפנה". שיתוך הפעולה בין שני האיגודים הוא שהביא, ככל הנראה, את מפיקי NBC לבטל הטקס, אשר היה אמור להערך במלון המפואר "בוורלי הילטון". התחליף המתוכנן - לא יהיה, ככל הנראה, כל כך מרשים.

התסריטאים לא מאמינים לביטול; המפיקים חוששים שזה לא יהיה האחרון[עריכה]

התסריטאים מפגינים; השחקנים "לא יחצו את הקווים"

משמעות המהלך היא שגם לו היה נערך הטקס - הרי שחברי איגוד השחקנים, אשר כולל למעשה כמעט את כל השחקנים בארצות הברית, פשוט לא יגיעו אליו. פרנסי הטקס, ובראשם מפיקי NBC והתאחדות העיתונאים הזרים בהוליווד, החליטו שלא להסתכן במבוכה שבהצגת אולמות הטקס ריקים מאדם. במקום זאת יאלצו המעריצים להסתפק בהכרזת המועמדים והזוכים במסגרת מהודרת החדשות של NBC וכן מספר ראיונות וקליפים הקשורים לזוכים אשר יוקרנו במהלך הערב.

דווקא בכירי התאחדות התסריטאים מביעים פקפוק בדבר. אחד מראשי ההתאחדות, ג'ף הרמנסון, טוען כי מדובר ב"אותה הגברת בשינוי אדרת" וכי ההתאחדות עדיין רואה בעצם קיומו של הטקס דבר פסול. דוברים מטעם האולפנים ביקשו להרגיעו, באומרם שאל להתאחדות התסריטאים לדאוג - האולפנים לא ישלחו את כוכביהם הגדולים לחדר ישיבות פשוט רק בשביל לגלות שאלו הפסידו את הפרס לאחד מעמיתיהם.

יהיה אשר יהיה, עתה החלו ראשי תעשיית הבידור האמריקאית לדאוג, ובראש מעייניהם שאלת האוסקר - האם גורלו של טקס פרסי הקולנוע החשוב ביותר יהיה זהה לזה המשנה לו? רבים חוששים שכך אכן יהיה, במידה ולא ימצא פתרון עד למועד הטקס, לקראת סוף פברואר. בנוסף, חוששים מספר מפיקי סרטים גדולים כי הכנוסתיהם יפגעו. בעונת החורף המנומנמת של הוליווד היו הטקסים הנוצצים הדלק העיקרי עבור ביצועי הסרטים בקופות, אך אם אלו לא יתקיימו - ידשדשו הסרטים.

מקורות[עריכה]