הולנד ברבע הגמר לאחר נצחון מרשים נוסף - 4-1 על צרפת

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

13 ביוני 2008
נבחרת הולנד ממשיכה להיות ככל הנראה המלהיבה ביותר ביורו 2008. ההולנדים, שבפעם הקודמת הגיעו עד חצי הגמר בלבד, הדהימו כבר במשחקם הראשון מול אלופת העולם איטליה כאשר זכו לנצחון מוחץ 3-0. עתה נצחו גם את סגניתה - נבחרת צרפת, 4-1 הרבה בזכות שני שחקנים שבתחילת הטורניר עוד ישבו פצועים על הספסל. נבחרת האוראנז' נראית מצוין וספק אם תעצר בקלות במשחקים הבאים.

מחצית ראשונה - הולנד שולטת מההתחלה וכמעט עד הסוף[עריכה]

לאחר משחק מאכזב למדי בסיבוב הראשון, בו ההגנה שלטה והקהל שרק בוז ללא הפסקה על בזבוזי זמן ואנמיות בהתקפה, הנבחרת הצרפתית ניסתה לשנות כיוון. תיירי הנרי ופטריס אברה עלו להרכב במקום בנזמה ואבידל והפן ההתקפי נראה לרגע חזק יותר. עם זאת, שחקני הולנד המוכשרים עדיין התעלו בקלות והעפילו על הצרפתים כבר בתחילת המשחק. רוד ואן נילסטרוי היה צריך רק לתת תנופה חזקה יותר לכדור ששחרר לעבר השער הצרפתי 3 דקות לפתיחת המשחק כדי להעלות את נבחרתו ליתרון בשלב מוקדם למדי.

אין בזאת לומר כי צרפת לא עשתה דבר כדי לנסות ולנצח במשחק, או ששחקניה חזרו להופעה המאכזבת מהסיבוב הראשון. ריברי ומאלודה ניסו את כוחם מול ההגנה ההולנדית, ואולי אף היו מצליחים להבקיע לו הנגיחה של הראשון הייתה מדויקת מדי. כעבור 4 הם הצטערו פי כמה וכמה על חוסר הדיוק והמזל, כאשר דירק קויט קבע 1-0 להולנד בדקה ה-9 מבעיטת קרן של ואן דר ואארט בנגיחה מוצלחת. הצרפתים לא הספיקו להתאושש וההולנדים התקיפו שוב ושוב, פעם ואן נילסטרוי ופעם סניידר, ואחריהם שוב ואן דר ואארט וקויט. הצרפתים התחילו להבין כי הם תחת הפצצה מתמדת וללא יכולת להשיב. ההתקפות המעטות שהצליחו לאיים על הרחבה ההולנדית, הסתיימו ברובן הרחק ממנה בבעיטות שהיו צריכות מזל אדיר, יותר מאשר לו זכו הצרפתים, כדי להסתיים בשער.

לקראת סוף המחצית נראה שהצרפתים מתאשתים, ואולי היו אלה ההולנדים שלא יכלו להמשיך בקצב הזה לעד. שלוש פעמים הצליחו שחקני צרפת לחדור ההגנה ההולנדית, אך שלוש פעמים עמד למולם ואן דר סאר בשער ועצר במיומנות את נסיונותיהם. ההתקפה הראויה ביותר לציון של הצרפתים היייתה זו של הנרי בדקה ה-43, כאשר קיבל את הכדור במצב לא נוח במיוחד מחוץ לרחבה, הסתובב ושחרר בעיטה שהחטיאה כחוט השערה את המסגרת. הצרפתים, מאוששים מעט מיכולתם אך מתוסכלים מעמידתו האיתנה של ואן דר סאר בשער ההולנדי, ירדו בפיגור 1-0 להפסקת המחצית.

מחצית שנייה - הולנד מכניסה את הפצועים וממשיכה לתקוף[עריכה]

אולי בדאגה מסוימת עקב השיפור הצרפתי בסיום המחצית הראשונה, ואולי בנסיון להכין את השחקן לקראת משחקי ההצלבה, ואן באסטן החליט להכניס את אריאן רובן בתחילת המחצית במקום אנגלאר. 10 דקות לאחר מכן הוכנס גם רובין ואן פרסי במקום דירק קויט. הן ואן פרסי והן רובן נפצעו זמן קצר לפני פתיחת הטורניר והיו בספק, אך ואן פרסי נכנס כמחליף כבר במשחק הקודם נגד איטליה והפגין כושר מעולה. עתה הפגין זאת גם רובן.

אך בטרם זאת, הרי שהמחצית הייתה שייכת לצרפתים, ובראשם לתיירי הנרי. הנרי, שהבליח לראשונה רק לקראת סוף המחצית הקודמת, הוביל מתקפות חכמות של צרפת אל עבר הרחבה ההולנדית. השער עדיין בושש לבוא, על אף הגבהות מוצלחות הישר למרכז הרחבה ההולנדית, אך הפעם זה כבר לא היה בגלל ההגנה ההולנדית המצוינת או בזכות יכולתו של ואן דר סאר, אלא יותר חוסר מזל לצרפתים.

עם כניסתו של ואן פרסי בדקה ה-55 שב המאזן והשתנה. ההולנדים החלו להתקיף והצרפתים היו אלו שנדחקו לאחור. בדקה ה-56 קיבל סניידר את הכדור מידי רובן, אך השוער הצרפתי גרגורי קופה עמד במקום. שתי דקות לאחר מכן אותו סניידר בעט בעיטה חופשית הישר לחומה. דקה לאחר מכן רובן פרץ מן האגף במהירות רבה מדי עבור ההגנה הצרפתית, שלא הצליחו לבלום את הקשר המהיר. רובן מסר לואן פרסי, וזה, בנסיונו הראשונו במשחק, בעט לעבר שערו של קופה שעוד ניסה להדוף, אך לשווא. ואן פרסי הכפיל את יתרון ההולנדים 4 דקות בלבד לאחר שנכנס.

הצרפתים ביצעו חילוף מהיר ומאלודה יצא. במקומו נכנס החלוץ באפטימבי גומיס, אולי בנסיון לעבות את החוד הצרפתי ברגליים טריות מהספסל. זה עובד וכעבור שתי דקות צרפת זוכה לקרן ולשני מצבים טובים מול השער, אחד מהם של המחליף גומיס, אך ואן דר סאר עומד במקום. ההתקפה הצרפתית אכן הפכה למשופרת פלאות ובדקה ה-71 כבש הנרי את שערו הראשון בטורניר לאחר בישול מסניול.

צרפת צמצמה ל-2-1 והתחילה להרגיש תקווה, אך לזמן קצר מדי. רובן מוצא עצמו ברחבה הצרפתית עם הכדור אך נתקל בליליאן תוראם, שעושה עבודה טובה בלמנוע ממנו גישה לשער. רובן משחרר לבסוף בעיטה נואשת אך חזקה מזווית לא סבירה ומבקיע. השמחה הצרפתית נגדעת באיבה והולנד חוזרת ליתרון בטוח - 3-1.

הנרי לא רצה לוותר כל כך מהר, אך שאר הנבחרת כבר לא נענתה למאמציו. הוא אמנם הגיע קרוב לשער ההולנדי, אך לא זכה להזדמנויות כקודם וללא עזרה מספקת מחבריו לנבחרת - לא הצליח להבקיע. מנגד ההולנדים לא הרפו והמשיכו לתקוף את הצרפתים. קופה הצליח לעצור חלק מההתקפות, ואחרות נעצרו בפאולים של ההגנה הצרפתית, אך זה לא עשה דבר כדי לדכא את רוח הלחימה ההולנדית. לבסוף סניידר הצליח להביס את קופה ולבעוט כדור נהדר לשער ולקבוע את תוצאת המשחק - 4-1.

הולנד עלתה בזאת לרבע הגמר, אך תקוותיה של צרפת לא נגוזו. היא חולקת עתה את המקום האחרון בבית עם נבחרת איטליה, מולה תתחרה בסיבוב האחרון. נצחון יכול לתת לה כרטיס לרבע הגמר, אך רק בתנאי ונבחרת רומניה לא תנצח את הולנד. המשחק, שיהיה שחזור של גמר המונדיאל האחרון, יתקיים ביום שלישי הקרוב.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

הרכב הולנד במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: אדוין ואן דר סאר
בהגנה: ג'ובאני ואן ברונקהורסט, יוריס מאתייסן, אנדרה אוייר וחאליד בולארוז.
בקישור: אנגלאאר (הוחלף בדקה 46 - אריאן רובן), נייג'ל דה יונג, ווסלי סניידר, רפאל ואן דר וארט (הוחלף בדקה 78 - וילפרד בומה) ודירק קויט (הוחלף בדקה ה-55 - רובין ואן פרסי).
בחוד: רוד ואן נילסטרוי


הרכב צרפת במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: גרגורי קופה
בהגנה: וילי סניול, ליליאן תוראם, ויליאם גאלאס ופטריס אברה.
בקישור: סידני גובו (הוחלף בדקה 75 - ניקולס אנלקה), ג'רמי טולאלן, קלוד מקאללה ופלורן מאלודה (הוחלף בדקה 60 - באפטימבי גומיס).
בחוד: פרנק ריברי ותיירי הנרי.


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. הולנד 6 2 2 0 0 7 1 +7
2. רומניה 2 1 0 2 0 1 1 0
3. צרפת 1 1 0 1 1 1 4 -3
4. איטליה 1 2 0 1 1 1 4 -3

קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!

מקורות[עריכה]