הושק מנוע החיפוש בקוד פתוח של חברת ויקיה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
9 בינואר 2008
ג'ימי "ג'ימבו" ויילס

ג'ימי ויילס, מייסד ויקיפדיה, הודיע על יציאתה לדרך של יוזמה חדשה: מנוע חיפוש חופשי. מנוע החיפוש, Wikia Search, הושק בגרסה התחלתית ב-7 בינואר, ונתמך על-ידי ויקיה, חברה מסחרית להפעלת אתרי wiki. ויילס הודיע על הכוונה להשיק את מנוע החיפוש של ויקיה בראיון עם הטיימס של לונדון לפני כשנה.

בשלב ראשוני זה תפקודו של מנוע החיפוש כושל בכל פרמטר, בהשוואה למנועי חיפוש קיימים ובהם גוגל. האתר פועל לאט, תוצאות החיפוש מעטות, ולא ניכר שהן איכותיות יותר. כך למשל שלוש מארבע התוצאות הראשונות בחיפוש המחרוזת "אברהם לינקולן" היו אתרים של בתי ספר יסודיים שנקראו על שם הנשיא האמריקני. האתר עדיין לא מאפשר דירוג של תוצאות החיפוש לפי העדפות המשתמשים.

בניגוד לאלגוריתם דירוג הדפים של חברת גוגל, שהוא פטנט רשום ונסתר, אלגוריתם החיפוש של Wikia Search יהיה גלוי. מנוע החיפוש יפותח על-ידי קהילת משתמשים שבה כל אחד יכול להיות מעורב, אך בניגוד למיזמי קרן ויקימדיה, השירות יהיה למטרות רווח, וימומן מפרסומות.

בראיון לבי.בי.סי אמר ויילס כי הוא אוהב את מנוע החיפוש של גוגל ובוטח בו, אך עדיין רואה כבעייתית את העובדה שאלגוריתם הדירוג אינו חשוף לציבור. הוא מודע לאפשרות כי גורמים בעלי עניין ינסו להשפיע על התוצאות, כדי לקדם אתרים באופן מלאכותי לצמרת רשימת החיפוש, אך מאמין כי "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר" והקהילה תדע להתמודד עם ניצול לרעה של פתיחותה. ויילס הכחיש כי השירות החדש בא כתגובה למיזם Knol של גוגל, שנועד להוות כעין אנציקלופדיה המתחרה בוויקיפדיה.

לחברת ויקיה ולמנוע החדש אין קשר למיזמי קרן ויקימדיה, ובהם ויקיחדשות.

קישורים חיצוניים[עריכה]

מקורות[עריכה]