היוונים חיכו לשווא לפרצה בהגנה הרוסית: 1-0 לרוסיה ויוון היא האלופה היוצאת

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
14 ביוני 2008

נבחרת יוון לימדה את כל אירופה שיעור קשה בטורניר הקודם - קשה לפצח הגנות טובות. הבונקר היווני בטורניר הקודם עמד בפני כמה מההתקפות הטובות באירופה שכשלו פעם אחר פעם ושחקני התקפה שחיכו והמתינו לפרצה התייבשו להם בשמש הפורטוגלית. יורו 2008 הביא עימו הפתעה לא נעימה לאלופה היוונית - זה היה כבר במשחק הראשון מול נבחרת שבדיה שפיצחה את הבונקר לאחר כ-60 דקות לא אחת, כי אם פעמיים. עתה, בנסיון להעלות הרכב התקפי יותר מול נבחרת רוסיה, יוון נאלצה ללמוד את אותו לקח שלימדה ביורו הקודם - הגנה טובה קשה לנצח, במיוחד כשההתקפה פשוט לא רגילה לזה.

מחצית ראשונה - היוונים לוחצים, אך במהרה מתקפלים[עריכה]

המשחק נפתח בהפתעה עבור הרוסים ועבור כל מי שעקב אחר היוונים עד כה - הם לחצו, בלי להסס ובלי לחכות, כבר בשניות הראשונות. רוסיה כמעט שילמה על על מסירה מרושלת של יורי ז'ירקוב קרוב לרחבה הרוסית, אבל השוער הרוסי הצליח למנוע גול מוקדם מדי לטובת היוונים כשהקדים בשבריר שנייה את אמאנטידיס. על אף פתיחה מלהיבה למדי זו, המשחק חזר במהרה למתכונות מוכרת של משחקי הנבחרת היוונית, עם מיעוט הזדמנויות ומשחק איטי.

בדקה ה-10 בילילטדינוב שחרר בעיטה ראשונה אל עבר השער היווני ועל אף שלא איימה במיוחד על השער - הדבר סימן את התגברות הרוסים על ההלם הראשוני והשתלטותם על הכדור. ההגנה היוונית הצליחה לעצור אותם רוב הפעמים ופעמים אחרות נסתמכו על מזל או החלטות גרועות של ההתקפה הרוסית.

החלוץ הרוסי רומן פבליוצ'נקו היה הראשון לאיים באמת על השער היווני בדקה ה-14 כשהצליח לעקוף את המגן בתוך הרחבה ולשחרר בעיטה אל עבר השער. אנטוניוס ניקופולידיס היווני הצליח להגן על שערו אך בקושי והרחיק הכדור לקרן, אותה מיהרו הרוסים לבעוט ולהגיע למצב טוב נוסף שבוזבז עם בעיטה החוצה של זירקוב. עם זאת, עתה כבר החל להתקבע המומנטום הרוסי במשחק עם התקפות נוספות של פבליוצ'נקו וזירקוב.

יוון לעומתם נאלצה להסתפק במצבים נייחים כדי לזכות בהזדמנויות לאחר שכמעט ולא הצליחה להשתלט על הכדור כדי להניע התקפה סבירה. בדקה ה-20 עוד יכלו להבקיע מבעיטה חופשית שפוגעת בגופו של אחד המגנים הרוסים, אבל שמשוב מיהר לחפות על טעותו של חברו והוציא הכדור.

המשחק האיטי לא הפיק רגעים מרגשים רבים מדי, ורוב הזמן הכדור לא התקרב לרחבות השער. כשכבר כן התקרב, הרי היה זה תלוי בנבחרת - הרוסים איימו על השער היווני והיוו אתגר לחוליית ההגנה, בעוד שהיוונים כשלו ביצירת מהלכים בסיסיים שיביאו הכדור לתוך הרחבה. בדקה ה-33 מהלך רוסי יפה הביא את הכדור לסמאק, אשר הניע אותו אל עבר קונסטנטין זיריאנוב שלא היה צריך להתאמץ מדי כדי להבקיע מטווח קרוב מאוד.

הרוסים עלו ליתרון 1-0 עימו ישארו עד תום המשחק, אך אין בזאת להגיד שלא ניסו. להיפך - אחרי הגול ההתקפות הרוסיות רק הלכו וגברו ואיימו יותר ויותר על השער היווני, אך לשווא. הנבחרות ירדו בתוצאה 1-0 ועם משחק מלהיב באופן מתון בלבד.

מחצית שנייה - יוון משלמת את מחיר ההגנה[עריכה]

המחצית השנייה הייתה כהמשך ישיר לראשונה, לבד מחריגה קטנה בהגנה הרוסית שכמעט ואפשרה לאנגלוס חריסטאס להשוות, לו רק היה טורח לכוון למסגרת ולא משחרר בעיטה רשלנית למדי. לבד מזאת, הרי שהרוסים המשיכו לשלוט במשחק ופבליוצ'נקו המשיך להוות אתגר של ממש עבור ההגנה היוונית עם שלושה נסיונות מול השער עוד בטרם עברו 3 דקות מהמחצית.

היוונים זכו למומנטום קל בדקה ה-53 כשניקולאוס ליברופולוס תקף את השער הרוסי בהתקפה סדורה נדירה של היוונים. אקינפייב הדף הכדור לקרן, וכשזו נבעטה הדף בשנית לקרן. שתי דקות לאחר מכן באסינס קיבל כדור עומק מצוין ברחבה ושוב בזבז אותו למול השער הרוסי. הרוסים לא התרשמו וחזרו לתקוף ולהשתלט על הכדור במרכז במגרש. השחקנים הרוסים עלו להתקפה במלוא הכוח וחוליית ההגנה היוונית פשוט לא הצליחה לכסות את כולם, ומספר בעיטות סיכנו את השער היווני לולא הצלות ברגע האחרון.

העניין חזר למשחק רק בדקות הסיום, כשיוון החלה להרגיש את הקיר לנגד גבה ואת התואר הולך ונפרד ממנה. בדקה ה-87 גקאס הצליח סוף כל סוף לחדור את ההגנה הרוסית ואפילו להכניס הכדור לשער. היוונים כבר התחילו לחגוג לפני שהשופט הורה על דגל הקוון שהורם. השער נפסל בעקבות נבדל של גקאס, ויוון שילמה את מחירה של אסטרטגיית הגנה חזקה מדי במשך זמן רב מדי - שחקניה פשוט לא היו מנוסים מספיק כדי ליזום התקפות של ממש.

גם לאחר שלוש דקות של תוספת זמן היוונים נאלצו לוותר לבסוף ולהכנע לטקטיקה של עצמם, שהפכה לתרופה מרה שהיה עליהם לבלוע. יוון תנסה להציל מכבודה מול נבחרת ספרד, משימה שנראית עתה בלתי אפשרית לאור משחקה ההתקפי המצוין של ספרד עד כה. עם זאת, לספרד כבר לא יהיה עניין של ממש במשחק, שכן היא ביססה עצמה בראשות הבית, ובכל זאת יהיה זה מעניין לראות האם גם אותה תצליח יוון לדרדר למשחק איטי ומשעמם.

רוסיה תנסה לנצח את נבחרת שבדיה בקרב ישיר על הכרטיס הנוסף והאחרון לרבע הגמר.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

Current sport.svg

הרכב רוסיה במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: איגור אקינפייב
בהגנה: אלכסנדר אניוקוב, דניס קולודין, סרגיי איגנשביץ, יורי ז'ירקוב (הוחלף בדקה 87 - ואסילי ברזוצקי) וסרגיי סמאק.
בקישור: דימטרי טורבינסקי, קונסטנטין זיריאנוב, איגור שמשוב ודיניאר ביליאלטדינוב (הוחלף בדקה 70 - איוואן סנקו).
בחוד: רומן פבליוצ'נקו


Current sport.svg

הרכב יוון במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: אנטוניוס ניקופולידיס
בהגנה: ואסיליס טורוסידיס, סוטיריוס קירגיאקוס, טראיאנוס דלאס וגיורקאס סייטרידיס (הוחלף בדקה 40 - גיאורגיוס קראגוניס).
בקישור: חריסטוס פצאצגולו, יואניס אמאנטידיס (הוחלף בדקה 80 - סטליוס ג'יאנקופולוס), אנגלוס באסינס, אנגלוס חריסטאס וקוסטס קצוראניס.
בחוד: ניקולאוס ליברופולוס (הוחלף בדקה 61 - תאופאניס גקאס)


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. ספרד 6 2 2 0 0 6 2 +5
2. שבדיה 3 2 1 0 1 3 2 +1
3. רוסיה 3 2 1 0 1 2 4 -2
4.יוון 0 2 0 0 2 0 3 -3

קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!


מקורות[עריכה]