הכרעת בג"ץ - תנועת שלום עכשיו תורשה להפגין בחברון

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
4 ביוני 2007
מערת המכפלה בחברון

הרכב בג"ץ ברשאות נשיאת בית המשפט השופטת דורית בייניש קיבל היום (שני) את עמדת ארגון השמאל שלום עכשיו והתיר לארגון להפגין בעיר חברון. חברי התנועה ביקשו להפגין בעיר מספר פעמים אך נענו שוב ושוב מצד גורמי הביטחון כי לא יותר להם. לבסוף עתרו אנשי התנועה לבג"ץ בטענה כי מדובר באפליה, זאת עקב אישור הגורמים לקיום אירועי התושבים היהודים בעיר. לטענת חברי התנועה בעתירתם צה"ל מאפשר לאנשי הימין לקיים אירועים בעיר עצמה, בעוד שהוא דורש מפעילי השמאל להפגין מחוצה לה.

טענתו של צה"ל בפני הרכב השופטים הייתה כי אי-מתן האישור נובע מחששם של גופי הביטחון לשלום המפגינים וגורמי האבטחה עקב הפרות סדר בזמן ההפגנה. מפקד חטיבת חברון, אלוף משנה יהודה פוקס, הסביר כי חששו הוא לאו דווקא מצד המתיישבים הפלסטינים בחברון, אלא דווקא מצד מיעוט המתיישבים היהודים אשר בעיר. בתגובה, נשאלו הגורמים המשיבים האם סביר לעצור את ההפגנה בעקבות חשש ממספר קטן של מתנגדים למחאה אשר יפרו את הסדר במהלכה. צה"ל הסכים לבסוף להתיר לחברי התנועה לקיים את מחאתם.

על פי תנועת "שלום עכשיו", ההפגנה תעמוד בסימן "40 שנות כיבוש" בהתייחס לתוצאות מלחמת ששת הימים, אשר לציונם נפוצו טקסים ואירועים ממלכתים רבים בעת האחרונה. על פי פסיקת בג"ץ, מספר המשתתפים בהפגנה לא יעלה על 150 מפגינים והיא תתרחש סמוך למערת המכפלה.

מקורות[עריכה]