הלך לעולמו משה לוי, הרמטכ"ל ה-12 של צה"ל

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

8 בינואר 2008
עשרה ימים לאחר שלקה באירוע מוחי נפטר היום (שלישי) הרמטכ"ל לשעבר משה לוי. לוי, הרמטכ"ל ה-12 של צה"ל, הובהל לבית החולים לפני עשרה ימים לאחר שאירוע מוחי קשה גרם לחשש לחייו. לאחר אשפוז בן עשרה ימים בבית החולים העמק אשר בעפולה נפטר הרמטכ"ל, והוא בן 71. הלווייתו התקיימה היום בנוכחות בכירי המערכת המדינית והבטחונית. ראש הממשלה אהוד אולמרט כתב בהודעת האבל אשר פרסם משרדו כי "היה לוחם גדול ששירת את המדינה שנים רבות ופעל בכל מרצו לביסוס עוצמתו של צה"ל".

לוי נולד בתל אביב למשפחת עולים מעיראק. התגייס בשנת 1954 והחל את שירותו בחטיבת גולני, לאחריה עבר לחטיבת הצנחנים, בה עשה את ברוב שנותיו הבאות בצבא. בין השאר היה מעורב לוי בפעולות התגמול, וכן בקרב במעבר המיתלה, שם השתתף בצניחה הקרבית הראשונה בתולדות צה"ל. במלחמת ששת הימים היה קצין מטה בכיר בחטיבת הצנחנים ולאחריה מונה לפקד על חטיבת הבקעה.

ב-1973 התמנה לוי לראש מטה (רמ"ט) פיקוד מרכז תחת פיקודו של רחבעם זאבי. לאחר מכן היה לראש מחלקת מבצעים במטכ"ל. ב-77 התמנה לאלוף פיקוד המרכז, ואחר היה ראש אג"ם וסגן הרמטכ"ל.ב-1983, בעיצומה של מלחמת לבנון החליף לוי את רפאל איתן בתפקיד הרמטכ"ל. בתקופת כהונתו נפל בשבי הנווט רון ארד. לוי סיים את תפקידו ארבע שנים בדיוק לאחר שמונה אליו ופרש מצה"ל לאחר 33 שנות שירות. עם פרישתו היה לחבר מחקר בבית הספר לכלכלה של לונדון. לבסוף חזר לישראל לקיבוץ בית אלפא, שהיה לביתו עד למותו. בין השאר שימש בדירקטוריון התעשייה האווירית, חברת החשמל וחברת כביש חוצה ישראל.

מקורות[עריכה]