המהומות בפריז נמשכות זה היום השמיני

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

6 בנובמבר 2005

דגל צרפת

ממשלת צרפת הכריזה על מצב חירום לאור התמשכות המהומות זה היום ה-13. הוראות החירום מאפשרות להכריז עוצר בשכונות שבהן מתחוללות המהומות. עד כה נהרג במהומות אדם אחד, שניסה למנוע מצעירים לשרוף את מכוניתו. שוטרים נפצעו, חלקם קשה, בהתנגשויות, ונגרם נזק כבד מאוד לרכוש, בעיקר לכלי רכב. נשיא צרפת, ז'אק שירק, ששמר על שתיקה בעשרת הימים הראשונים למשבר, אמר לאחר קבלת ההחלטה על הכרזת מצב חירום, כי הן נועדו להשיב את הסדר על כנו. המהומות התחוללו בימים האחרונים בכל הערים הגדולות בצרפת, והיו דיווחים גם על שריפת מכוניות בבריסל, בירת בלגיה. אנשי הדת המוסלמים הבכירים בצרפת הוציאו פסק-הלכה ("פתווה") שאוסרת על השתתפות בהתפרעויות, אולם הדבר לא הביא לריסון הצעירים, שרובם מוסלמים בני מהגרים.

אמש החריפו מהומות המהגרים בצרפת, מהומות שנמשכות כבר עשרה ימים ומתפשטות לרובעי מהגרים בכל הערים הגדולות בצרפת, כולל הבירה פריז. לעת עתה לא נמסר על הרוגים במהומות, אולם בעיר אברו שבנורמדיה (צפון-מערב צרפת) נמנו כמה פצועים בהתנגשויות עם שוטרים, וכן נגרם נזק כבד לרכוש בכל רחבי צרפת. העיתון הצרפתי "לה-מונד" מדווח, כי בליל אמש נשרפו 918 כלי רכב, וכי מספר זה גדול במעט ממספר כלי הרכב שנשרפו בלילה הקודם. כמו כן נשרפו בפריז שני בתי ספר ומסעדת "מק-דונדלס". המשטרה, בתגובה, עצרה 253 צעירים שהיו מעורבים במהומות. רוב המתפרעים הם צעירים ילידי צרפת, בנים של מהגרים מוסלמים, הגרים ברובעים מוזנחים-יחסית בשולי הערים הגדולות. אתמול הפגינו אלפים מתושבי הרובעים הנפגעים בדרישה לרסן את המתפרעים ולחדול מן המהומות.

המהומות החלו בעקבות מרדף של שוטרים אחרי שני צעירים משכונת מהגרים, מרדף שהסתיים התחשמלותם למוות של שני הצעירים לאחר שניסו להסתתר מאחורי מתקן חשמלי.