לדלג לתוכן

הממשלה אישרה את מערכת "כיפת הברזל" נגד הקסאמים, ובינתיים אלו ממשיכים לרדת

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

23 בדצמבר 2007
ממשלת ישראל אישרה היום (ראשון) העברת תקציב בן יותר מ-800 מליון שקלים לטובת פרוייקט "כיפת ברזל". מטרת הפרויקט היא הקמת מערכת הגנה כנגד רקטות, וכוונת הממשלה להציבה מסביב לרצועת עזה במטרה ליירט את רקטות הקסאם הנורות ממנה זה שנים ונוחתות בישובים ישראלים. המערכת, אשר לדברי שר הבטחון אהוד ברק תהיה מוכנה לשימוש בתוך שנתיים ומחצה לערך, תיוצר על ידי רפא"ל.

המערכת החדשה תשתמש במערכת ההתרעה הקיימת זה מכבר "צבע אדום" המסוגלת לאתר את שיגור הרקטות מתוך הרצועה. לאחר מכן תקבל המערכת נתוני מעקב אחר הרקטה ומסלולה בעזרת מערכת מכ"מ וכשניה בלבד לאחר שזו איתרה אותה - ישוגר כבר טיל ליירוט הרקטה. היירוט עצמו אמור להתבצע בגובה רב, זאת כדי לא לסכן חיי אדם במידה והרקטה תתחמש בראש קרב בלתי קובניוצנלי, כגון נשק כימי או ביולוגי. על פי פרסומים שונים, המערכת תוכל אף לשער האם הרקטה לא צפויה לפגוע במקומות ישוב ובכך "תחסוך" את טיליה היקרים על מטרות אלו, אשר בלאו הכי לא צפויות לגרום לנזק משמעותי.

במקביל, הומחש הצורך במערכת הגנה מפני רקטות הקסאם כאשר חמש מהן נורו היום מתוך רצועת עזה אל עבר שטח ישראל. שלוש מהרקטות נפלו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנזק, אך אחת נפלה בתוך העיירה הדרומית שדרות, בסמיכות לתחנת המשטרה המקומית, ואחרת נפלה בחצר מפעל בדרום אשקלון וגרמה לנזק קל למבני המפעל. בכל המקרים לא היו נפגעים בנפש או אף פצועים.

מקורות[עריכה]