המרכז האוניברסיטאי באריאל הפך לאוניברסיטה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
2 בינואר 2013
קמפוס אוניברסיטת אריאל

היום נערך טקס במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון כדי לציין את הפיכתו לאוניברסיטה, בהשתתפות שר החינוך גדעון סער ואנשי המרכז. זאת, לאחר שמפקד פיקוד המרכז בצה"ל אישר את הפיכת המרכז לאוניברסיטה.

הליך הפיכת המכללה באריאל לאוניברסיטה החל בשנת 2005, עם קבלת החלטת ממשלה הקוראת לקדם את המהלך. בשנת 2007 דנה המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון בהליך (הגוף האחראי על ההשכלה הגבוהה באזור יהודה ושומרון, שמונה בידי מפקד פיקוד המרכז) והחליטה להכיר במוסד זמנית כ"מרכז אוניברסיטאי", ולבדוק את התקדמותו ועמידתו ביעדים. ביולי 2012 דנה הוועדה לתכנון ולתקצוב בנושא והמליצה לא להכיר במוסד כאוניברסיטה, אך המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון החליטה להכיר בו כאוניברסיטה, בהסתמך בין היתר על מכתב משר האוצר בו הובטח תקצוב תוספתי למימון האוניברסיטה. מפקד פיקוד המרכז, האחראי על אישור המהלך, אישר אותו לאחר שהתקבלה החלטת ממשלה נוספת המנחה אותו לעשות זאת, ולאחר אישור מטעם היועץ המשפטי לממשלה.

ועד ראשי האוניברסיטאות התנגד ליוזמה וטען שהיא תפגע באוניברסיטאות האחרות, וכל האוניברסיטאות בישראל עתרו לבית המשפט הגבוה לצדק נגד המהלך - פרט לאוניברסיטת בר-אילן, שמשכה את העתירה אך המשיכה להביע התנגדות למהלך. ההכרה הרשמית מצד מפקד פיקוד המרכז התאפשרה לאחר שבג"ץ לא הוציא צו ביניים נגד ההכרה.

האוניברסיטה החדשה היא הראשונה שהוקמה על ידי ישראל בשטחי יהודה ושומרון, ומשום כך נדרש הליך הכרה מיוחד. מסיבה זו הביעו גם ארגוני ומפלגות שמאל התנגדות נחרצת להכרה, וטענו שהיא נובעת מסיבות פוליטיות ובאה על חשבון האקדמיה בתחומי ישראל.

מקורות[עריכה]