לדלג לתוכן

הסכסוך במאלי: כוחות צבא צרפת כבשו את מעוז המורדים האחרון

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
מפת הסכסוך בצפון מאלי
חיילים צרפתיים בעיר במאקו, בירת מאלי.
חיילים במסדר צבאי, מאלי.

דובר צבא צרפת, הקולונל תיירי בורכארד, הודיע כי כוחות צבא צרפת נכנסו לעיר קידאל שבצפון מאלי, המעוז האחרון שהוחזק על ידי כוחות מורדים איסלאמיסטיים. הכוחות הצרפתיים השתלטו על נמל התעופה של קידאל, לאחר שכמה כלי תעופה, ביניהם מסוקים, הונחתו על מסלולי הנחיתה בנמל, בזמן שהארגונים האיסלאמיסטיים נסוגו.

כוחות צבא צרפת, בשיתוף פעולה עם צבא מאלי, כבר החלו לפני ימים מספר בפשיטות נגד המורדים וכבשו את העיר גאו ואת טימבוקאטו, כמעט ללא התנגדות, כשטימבוקאטו נכבשה לאחר דיווחים על השחתות באתר למורשת עולמית שם.

צרפת - שבעבר מאלי הייתה לאחת ממושבותיה - פתחה במבצע צבאי נרחב מוקדם יותר החודש, כנגד המיליטנטים האיסלאמיסטיים שאיימו על אזור דרום מאלי לאחר שכבשו את כל שטחי צפון מאלי.

כוחות צבא צרפת התפרסו בעיר קידאל, וחמיני מאייגה, הנשיא הזמני של האסיפה האזורית בקידאל דיווח לסוכנויות החדשות כי הצרפתים הגיעו כבר ביום שלישי בבוקר, בליווי ארבעה מטוסים ולאחר מכן השתלטו על נמל התעופה ונכנסו לעיר ללא מאבק. מאייגה אף הוסיף כי הצרפתים מסיירים בעיר ומפטרלים בה

העיר קידאל נמצאת במרחק של 1,500 קילומטר צפונית מזרחית לעיר הבירה של מאלי, במקו. העיר הייה עד לאחרונה תחת שליטה של ארגון אנסר דיין האיסלאמיסטי המזוהה עם ארגון אל קאעידה במאגרב. האיסלאמיסטיים התחזקו מאוד לאחר ההפיכה הצבאית שאירעה במרץ 2012 והחילו את חוק השריעה על מספר ערים בצפון מאלי. בכל מקרה, התנועה האיסלאמיסטית של חבל אזוואד טוענת כי זו השולטת על העיר קידאל וטוענת כי קיצוניות וטרור אינה הדרך אלא יש לתור לפתרון ללא אלימות. דובר מטעם התנועה אף הוסיף כי הם נמצאים במשא ומתתן מול הכוחות הצרפתיים שנכנסו לעיר.

אולם מקרב המורדים לארגון נוסף יש השפעה באזור: התנועה הלאומית לשחרור אזווד, החילונית במהותה, ונאבקת למען המיעוט הטוארגי במאלי. דובר מטעם התנועה הלאומית מסר כי לוחמי הארגון נכנסו לקידאל כבר ביום ראשון (21 בינואר) ולא מצאו שם מיליטנטים איסלאמיסטיים. הארגון אף מסר כי הוא מתכונן לקראת שיתוף פעולה עם הצרפתיים כדי לחסל ארגוני טרור בצפון מאלי, אך לא ירשה לצבא מאלי ליטול חלק במבצעים אלה ובכיבוש צפון מאלי בחזרה, זאת עקב פשעים של צבא מאלי כנגד האוכלוסיה האזרחית, כך לטענת הארגון.

דיווחים סותרים מסרו כי מנהיג ארגון אנסר דיין, עיאד א-גאלי ואבו זייד מאל קאעידה שבמאגרב מסתתרים בהרים בצפון קידאל. נפילת קידאל ידי כוחות צרפת מסמלת למעשה את קצו של השלב הראשון בפלישה הצבאית של צרפת למדינה, אם כי ייוותרו כמה קשיים במרדף אחר לוחמים שנפוצו למדבר.

לוחמים איסלאמיסטים בצפון מאלי, יולי 2012.

הגעת הכוחות הצרפתיים לקידאל, מגיעה 24 שעות בלבד לאחר שטימבוקאטו נכבשה בידי צבא מאלי וצרפת. הכוחו אבטחו את רחובות העיר לאחר שמאות מתושבי העיר הביעו תמיכה במיליטנטים האיסלאמיסטיים.

צרפת התערבה מיוזמתה בסכסוך במאלי לאחר שנכשלה בגיוס האיחוד האירופי לפריסת כוח גיבוי ולתמיכה בינלאומית במבצע השתלטות על מאלי. בנושא זה התבטא שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, שאמר כי נעשו צעדים משמעותיים אך אין זה אומר כי הסכנה חלפה, והוסיף כי רק בחירות דמוקרטיות תביא להשכנת שלום במדינה. נשיא מאלי הזמני, דיונקונדה טראורה אמר ביום שלישי (29 בינואר) כי ישמח לקדם קיום בחירות ב-31 ביולי השנה.

מקורות[עריכה]