לדלג לתוכן

הסלמה ברצועה: מחבלים הרגו שני ישראלים בפיגוע במסוף הדלקים; צה"ל חיסל החולייה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

9 באפריל 2008
כוחות צה"ל איתרו אינדיקציה על נסיון לעבור את גדר המערכת המקיפה את רצועת עזה סמוך למעבר קרני. כוחות מיהרו למקום, אך איחרו את המועד - חולייה בת ארבעה מחבלים פתחו באש לעבר קבוצת עובדים במסוף הדלקים באזור נחל עוז. מהירי נהרגו שניים מהעובדים הישראלים, תושבי באר שבע לב צ'רניאק, בן 53, ואולג ליפסון, בן 37.

כוחות ביטחון השיבו אש והצליחו להרוג שניים מהמחבלים התוקפים, אך שאר חברי החולייה הצליחו לסגת בחזרה לרצועת עזה והחלו במנוסה. כוחות צה"ל אשר הוזנקו החלו לרדוף אחרי החולייה, ולבסוף, בשעות הערב, הצליחו לחסלם במכוניתם בעזרת חיל האוויר. במקביל נרשמו מטחים חזקים יחסית של פצצות מרגמה אל עבר גדר המערכת ושטח ישראל.

גורמים במערכת הבטחונית מעריכים כי מטרת המחבלים הייתה לבצע פיגוע עמוק יותר בישראל ואולי אף לחטוף חיילים. מנגד טענו הפלסטינים כי מטרת הפיגוע הייתה להראות כי ההתנגדות הפלסטינית לישראל ממשיכה ומכוונת בעיקר כלפי המצור הכלכלי שהוטל על הרצועה מאז השתלט עליה ארגון החמאס. מסוף הדלקים בנחל עוז הוא מטרה סמלית, אם כן, שכן דרכו מועברים הדלקים בפיקוח ישראלי לרצועת עזה. עם זאת, מודיעים בכירים אירופים כי עקב חשש מתקיפות נוספות הם משעים באופן זמני את העברת הדלקים דרך המסוף.

מוקדם יותר נהרג חייל צה"ל בעת פעילות ברצועה. החייל נהרג בעת התקלות של כוח יחידת אגו"ז באזור הדרומי של הרצועה בחמושים פלסטינים. בקרב האש שהתפתח נהרג החייל, סמל-ראשון סייף ביסאן מהכפר הדרוזי ג'ת שבגליל, והוא בן 21. כמה מחבריו לכוח נפצעו קל והובהלו לטיפול בבית החולים סורוקה אשר בבאר שבע. הפלסטינים טוענים כי ארבעה מהחמושים הפלסטינים נפצעו וכי אחד נוסף נהרג.

מקורות

[עריכה]