לדלג לתוכן

הפגנה בבלעין בפברואר 2006

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

12 בפברואר 2006

הפגנה בבילעין

פעילים מיוזמת האנרכיסטים נגד החומה ופעילים בינלאומיים הצטרפו לפעילים המקומיים מבילעין ביום חמישי בערב, ואיישו את המבנה של מרכז בילעין למאבק משותף לשלום ואת המבנה החדש שניבנה בסמוך לשטח שמופקע בסמוך לתואי הגדר - ממערב לו, לצורך בניית מגדל בשרות גדר ההפרדה. למחרת, הם צעדו לכפר, ממשים בדרך את זכות המעבר הפתוח (בקטע הגדר הבנוי) שאושר בפסק דין הביניים של בג"צ על הגדר בבילעין.

בצהרי היום, יצאו כמאה מפגינים ממרכז הכפר לכיוון תוואי הגדר - כשבעים פלסטינים, כעשרים ישראלים וכעשרה אנשים אחרים. עם התקרבם לתואי הגדר הם פנו דרך חורשות הזיתים לקטע בו עדיין לא הסתימו העבודות ונבלמו באמצע התואי על ידי כוחות הביטחון שמנעו בעדם לעבור למבנה המאחז החדש שמיצידו המערבי של התוואי.

לאחר כחצי שעה של התמודדות בעצימות נמוכה, הם צעדו כמה עשרות לאורך התוואי. כשהגיעו לריכוז של ציוד לבנית הגדר במקום בו ניתן לעבור לצידו השני של התואי, הגיע רכב משורין של כוחות הביטחון ומנע מרובם להמשיך בדרכם. הכוחות ניסו לכפות עליהם לחזור מיד על עקבותיהם, אך נאלצו להסתפק רק בבלימת דרכם. לאחר התמודדות ללא הכרעה, החליטו לחזור לנקודת ההתחלה במעלה ההר.

כשהם הגיעו למקום בו נשארו רוב המפגינים, התחילו נערי הכפר שאינם מכבדים את החלטת הועדה העממית של הכפר בזריקת האבנים המסורתית. מאחר והפעם עשו זאת במקום בו התקיימה ההפגנת המפגינים נאלצו להסתלק משם, תחילה בגלל מטר האבנים ובהמשך בגלל רימוני הגז המדמיע והיריות בכדורי גומי.

אחדים מהמפגינים צעדו לאזור ההפגנה הרגיל שמול השער שבקטע הבנוי של גדר ההפרדה שם נתקלו ביחס לא סובלני וכמה מן הישראלים אף נעצרו ושוחררו רק לאחר מכן. העימות בין זורקי האבנים לכוחות הביטחון נמשך עוד זמן רב, וכלל אף מרדף אחרי זורקי האבנים עד לתוך הכפר, דבר שלא נעשה בדרך כלל. כמה חיילים ספגו פגיעה של אבנים.

מקורות[עריכה]