לדלג לתוכן

הפגנה של קבוצת סוגרות "במגדל המאה"

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

12 בפברואר 2006

סמוך לשעה 12:00 נכנסו כ-10 פעילים ל"מגדל המאה" והחלו להפגין בתוך משרדי מכללת תל- אביב – יפו בקומה ה-17, בעודם מחופשים לעכברים. המפגינים דרשו מהנהלת המכללה לעצור את בניית המעבדה ולבטל את תוכניתה להתאכזר אל מאות בעלי חיים מידי שנה. ממרפסת הבניין נתלה שלט ענק ובו הקריאה "לא לניסויים בבעלי חיים במכללת תל-אביב יפו", ומחוצה לו הפגינו כ- 30 פעילים נוספים עם שלטים כגון "ניסויים בבעלי חיים – פשע נגד האנושיות" ו-"ניסויים – פשע בשם המדע", ותמונות ממעבדות .

המפגינים שוחחו עם אנשי המשרד וביניהם המנכ"ל, מוטי כהן, אשר לטענתם התחמק מלספק תשובות אמיתיות לשאלותיהם, ולמרות שהודה בפניהם כי הוא לא מכיר את הנושא ולא חקר אותו לעומק, סירב לנמק מדוע אם כן נמשכות העבודות. לאחר כשעה הוזמנה המשטרה והמפגינים עזבו את המשרדים תוך התחייבות לשוב ולהפגין בכל מקום ובכל זמן שידרש על-מנת לעצור את בניית המעבדה.

חובב נוריאל, אחד המפגינים, אמר: "בעלי חיים הם יצורים חשים ורגישים לפגיעה, בעלי זכות לחיים חופשיים וללא סבל. בעלי חיים אינם חפצים דוממים בשירות האדם ואנו לא נשאר חסרי מעש בזמן שחצי מיליון יצורים חיים מעונים ומתים במעבדות הניסויים בישראל מדי שנה."

לטענת המפגינים, חנן פרנק, ראש הפקולטה למדעי ההתנהגות במכללה, האיש שעומד מאחורי הקמת המעבדה, מבצע כבר מעל ל-30 שנה ניסויים אלימים בבעלי-חיים כגון הטבלת גורים במים קרים לתקופה ממושכת, קטיעת גפיים, חשיפת עצבים ועוד. בעבר צוטט פרנק בעיתונות כשהוא מודה כי ניסוייו אינם ישימים בבני אדם: "יש פער גדול בין חולדות לבני אדם, אז מה ההיגיון?" פרנק, אגב, משמש גם כחבר במועצה הממשלתית מטעם משרד הבריאות לפיקוח על ניסויים בבעלי חיים, כך שלכאורה, יד אחת חותמת על האישורים לניסויים בעוד השנייה מבצעת אותם.

במעבדה מתוכננים להיערך ניסויים בבעלי חיים לצורך מחקר והוראה. זאת על אף שכ-83% מבתי הספר לרפואה בארצות הברית, בינהם גם פרינסטון, ייל, הארוורד וסטנספורד כבר פסקו כליל מניצול בעלי חיים לצרכים אלה. גם בישראל, בבית הספר לרפואה בטכניון הופסק לחלוטין השימוש בבעלי חיים בהוראה. לטענת המפגינים, גם בשדה המחקר נמצאות כיום ברשות המדע חלופות רבות לניצול ופגיעה בבעלי חיים. שיטות נטולות אכזריות ומחקרים קליניים בבני אדם הוכיחו את עצמם כאמינים ויעילים במחקר הרפואי.

קבוצת "סוגרות" אשר ארגנה את ההפגנה מנהלת קמפיין של פעולה ישירה מזה מספר חודשים במטרה להביא לביטול התוכנית לפתיחת המעבדה במכללת תל אביב – יפו. מאות סטודנטים, מרצים ועובדים כבר חתמו על העצומה של "סוגרות" והצטרפו לקריאה שלא לפתוח את המעבדה. כמו כן, מזה מספר שבועות מתקיימות הפגנות קבועות מול ביתו הפרטי של נשיא מכללת תל אביב יפו, נחמיה פרינלנד, בכפר סבא.

מקורות[עריכה]