הפליטים שהסתננו לישראל דרך מצרים יגורשו חזרה אליה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
2 ביולי 2007
כוחות צה"ל מפטרלים בגבול המצרי - המסתננים יוחזרו כלעומת שבאו

בעקבות פגישת השרים אמש (ראשון) החליטה ממשלת ישראל לגרש כ-800 פליטים אשר עברו את הגבול המצרי לתוך ישראל בחזרה למצרים. ההחלטה באה לאור הסכמת ראש הממשלה אהוד אולמרט ונשיא מצרים חוסני מובארק כי מצרים תקלוט את הפליטים ותשא באחריות לגבי המשך ההליכים עימם. ההחלטה איננה כוללת 200 פליטים נוספים אשר הגיעו לישראל דרך מצרים לאחר שנמלטו מרצח העם בדארפור, לגביהם עוד לא הגיעה הממשלה להחלטה בדבר דרך הפעולה הראויה.

בישיבה אשר החליטה על דרך הפעולה השתתפו אולמרט, שר הפנים רוני בר-און, השר לבטחון פנים אבי דיכטר ונציגים שונים נוספים ממשרדי החוץ, הרווחה והמשפטים, בנוסף לנציגי כוחות הבטחון. על החלטת הוועדה נמתחה ביקורת מצד ארגוני זכויות אדם, הטוענים כי מדובר בהפרה של אמנות עליהם חתומה ישראל בדבר היחס לפליטים המבקשים מקלט מדיני. לטענת הארגונים, לא נודע על כל ערבויות לגבי הליך הטיפול המיועד לפליטים מצד הרשויות המצריות וכי חשש הארגון הוא שהפליטים יוחזרו לארצותיהם, שם יתכן וחייהם ימצאו בסכנה.

הפליטים אשר יגורשו הם, בעיקרם, ממדינות אפריקאיות ומזרח אירופאיות שונות. בהקשר לפליטים מדארפור מסר היום משרד ראש הממשלה כי מדינת ישראל תשקול שיקום חלק מהם אשר כבר נמצאים בתחומי המדינה וקליטתם, זאת בכפוף להבאת סוף להסתננויות הרבות מעבר לגבול המצרי. בהקשר זה נקבע כי להבא כוחות הבטחון יפעלו להחזרת מסתננים למצרים בהליך המהיר ביותר האפשרי, ללא דיון נוסף. עם זאת, סוגיית כלל הפליטים מדארפור השוהים כבר כעת בישראל לא באה לידי פתרון מוסכם, לפחות עד מועד הכינוס הבא של הוועדה בראשות ראש הממשלה, אשר נקבע לשבוע הבא.

מקורות[עריכה]