הפלסטינים: צה"ל ירה בעולה רגל שעבר דרך מחסום ארז; הרוב עדיין במצרים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

30 בדצמבר 2007
משבר עולי הרגל הפלסטינים ממשיך להעיב על מאזן הכוחות בגבול ישראל-רצועת עזה-מצרים. מאות עולי הרגל המוסלמים, תושבי רצועת עזה, אשר שבו ממצוות החאג' הקדושה למוסלמים, ממשיכים בסירובם לחזור לבתיהם ברצועה דרך מעבר בשליטה ישראלית. מנגד, רשויות מצרים, ישראל והרשות הפלסטינית ממשיכים להקשות על הסדר מעברם דרך מעבר רפיח אשר בשליטת החמאס. הנימוק הרשמי הוא רצון ישראל לערוך בידוק בטחוני על השבים לרצועה, ובכללו לבדוק האם הם מנסים להבריח כספים לאזור עליו הוטל חרם כלכלי הדוק. עם זאת, ברור לכל כי מדובר גם בקריאת תיגר על סמכותו של החמאס כגורם מדיני.

הפרשה החלה לפני ימים אחדים כאשר מאות עולי רגל עשו דרכם במעבורות מעל ים סוף מסעודיה, שם ביקרו בערים הקדושות לאיסלאם לרגל מצוות החאג'. העולים, אשר בתחילה מנו כ-2000 יצאו כחודש לפני כן מרצועת עזה דרך מעבר רפיח וציפו לחזור כלעומת שבאו, אך או אז נכונה להם הפתעה ורשויות מצרים סירבו להעבירם למעבר. במקום זאת דרשו המצרים כי יעברו דרך מעברי גבול ישראלים ומשם לרצועה, זאת בלחץ ישראלי ופלסטיני על המצרים כנגד החמאס.

העולים סירבו להתפנות כדרישת המצרים ודיונים דיפלומטים החלו בין הצדדים השונים בנסיון להגיע להסכם. נכון לעתה עדיין מאות מעולי הרגל שוכנים במחנות זמנים אשר הוקמו למענם בחצי האי סיני על ידי המצרים. בד בבד פרסמו היום הפלסטינים כי, לטענתם, צה"ל פתח באש על עולה רגל אשר ניסה לעבור כבקשת ישראל דרך מעבר ארז. עד כה לא ניתנה לידיעה זאת אישור נוסף. דיווחים נוספים שלא זכו לאישור טוענים כי עימותים פרצו בין עולי הרגל לאנשי הבטחון המצרים, אך אפשר ומדובר בנסיון ליצור לחץ כדי לאפשר שיבת העולים דרך המעבר הפלסטיני.

מקורות[עריכה]