לדלג לתוכן

הצעת חוק: הגנה על פרטיות החשודים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

23 בדצמבר 2007
חברי הכנסת רוברט אילטוב ויוסף שגל הציגו היום (ראשון) בפני הממשלה הצעת חוק חדשה, אשר באם תעבור את אישור הכנסת תגרום לתהפוכות של ממש בדרך סיקור כלי התקשורת השונים חקירות פליליות. לפי הצעת השניים, יעוגן בחוק איסור לפרסם בציבור פרטי חשוד הנמצא תחת חקירה פלילית, או אף את פרטי החקירה, אלא אם בית משפט קבע כי ניתן, זאת בכפוף לסייגים במידה והעניין הציבורי עולה על זכות הפרטיות של החשוד או שהפרסום עצמו יכול לסייע לפעולת החוקרים.

שגל ואילטוב, שניהם חברי סיעת ישראל ביתנו, הסבירו ונימקו הצעתם כי בעצם פרסום שמו ופרטיו של חשוד בחקירה כלשהי יש מן הפגיעה האנושה בשמו ובכבודו. כתוצאה מכך, גם אם לבסוף לא מוגש כתב אישום החשיפה התקשורתית הרבה פוגעת בתדמיתו. דוגמה בולטת לסיקור עיתונאי אשר הוביל לחשיפה רבתי של פרטי חשודים היא סדרת התחקירים של חדשות 10 מהימים האחרונים אשר לכדה בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל חשודים בעבריינות מין. עם זאת, דווקא במקרה זה הוגשו כנגד חשודים רבים אשר חשפה סדרת התחקירים כתבי אישום.

נציגי פרקליטות המדינה הביעו את שביעות רצונם מהרעיון, והוא עצמו זכה לאישור וועדת השרים של הממשלה בהתכנסותה היום. עד כה היה יכול חשוד לבקש כי פרטיו ישארו חסויים, אך לא הייתה זו ברירת המחדל, ויש אשר העירו כי מדובר למעשה במירוץ נגד הזמן בו לרוב החשוד יפסיד, שכן פרטיו כבר יפורסמו על ידי כלי התקשורת לפני שיצליח להוציא צו מבית המשפט. כעת, לאחר שהממשלה אישרה החוק ובכך נתנה למעשה את תמיכת הקואליציה בו, נראה כי ההצעה תעלה בהקדם לקריאה טרומית בפני מליאת הכנסת ובכך תשנה את פני הדברים לחלוטין.

מקורות[עריכה]