התגלו אגמים ונהרות פעילים על ירחו של שבתאי, טיטאן

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

5 בינואר 2007
בתמונות שצילמה החללית קאסיני של הירח טיטאן של כוכב-הלכת שבתאי ב-22 ביולי, 2006 התגלו אגמים ונהרות.

"כשהכרזנו על כך לראשונה, אמרנו 'ובכן, אנחנו חושבים שאלה כנראה אגמים' אבל זאת הייתה בערך רמת הביטחון שלנו. בנקודה זו אני כבר יכול להגיד, שניתחנו את המידע לעומק כזה שאנחנו יכולים להגיד בביטחון רב שאלו אגמים המלאים בנוזלים," אמר אלן סטופן, חבר בצוות קאסיני.

הנהרות והאגמים כנראה מכילים אתאן או מתאן במצב צבירה נוזלי, אך נאמר שהנוזלים שממלאים את האגמים הם "נראים כמו מים" ושהם "צלולים" כמו מים. אתאן ומתאן הם גזים אורגניים על כדור-הארץ.

"משטחים כהים הם חלקים וכנראה הם נוזלים, סלע, קרח או חומר ממקור אורגני. יותר מ-75 טלאים או אגמים כהי-מכ"ם נצפו, המתפרשים על שטח של בין 3 קילומטר לבין 70 קילומטר. חלק מהאגמים נראים יבשים חלקית, בעוד אחרים נראים מלאים בנוזלים. יכול להיות שחלק מהאגמים המלאים חלקית לא היו מלאים לגמרי אף פעם, או שהתאדו חלקית באיזשהי נקודה בעבר. לאגמים היבשים יש קוטר וגבול ברור ובהירות-מכ"ם דומה לשאר השטח מסביב, שגורם להם להראות חסרי-נוזלים," נכתב בהצהרה של נאס"א באתר האינטרנט של הארגון.

"זה נראה כמו מים.זה שקוף בדיוק כמו מים. כך שאם הייתם עומדים על שפת האגם, הייתם יכולים לראות את האבנים והחלוקים בתחתית האגם. עד כמה שאנחנו יודעים, יש רק כוכב-לכת אחד שמראה יותר פעילות מהירח טיטאן, ושמו הוא כדור-הארץ," הוסיף סטופן.

קאסיני יבצע לפחות עוד 22 גיחות לטיטאן. הגיחה הבאה צפויה להתרחש החודש.

מקורות[עריכה]