התנקשות בחבר הפרלמנט הלבנוני אנטואן ע'אנם

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
19 בספטמבר 2007

7 אזרחים לבנוניים, ביניהם חבר הפרלמנט האנטי-סורי, מטעם מפלגת "הפלנגות", אנטואן ע'אנם, נהרגו בפיצוץ מכונית תופת בשכונת "השנהב" ("סן אל-פיל") במזרח ביירות. 20 אזרחים אחרים נפצעו. כתב אל-ג'זירה בביירות מוסר כי הפיצוץ גרם גם לשרפת כמה מכוניות ולנזק גדול לבניינים הסמוכים למקום האירוע.

הפרלמנט הלבנוני בביירות - ההתנקשות מביאה את המתיחות הפוליטית בלבנון לשיא חדש

מהדיווח באתר האינטרנט של אל-ג'זירה נראה שאין כמעט ספק בכך שהפיצוץ נועד להתנקש בחיי חבר הפרלמנט האנטי-סורי אנטואן ע'אנם. אתר החדשות הפועל מדוחא בירת קטר, מדווח כי ההתנקשות מגבירה את המתח במערכת הפוליטית הלבנונית, המתוחה ממילא ימים ספורים לפני ישיבה מיוחדת של הפרלמנט שבה ייערך דיון בשאלה מי יהיה המועמד לנשיאות לבנון.

ארגון חזבאללה הפרו-סורי גינה את ההתנקשות. חסן פדלאללה, חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם הארגון, כינה את ההתנקשות פשע נגד ההבנה ההדדית בלבנון.

ארצות הברית, צרפת ובריטניה פרסמו גינויים להתנקשות זמן קצר לאחר היוודע האירוע.

40 חברי פרלמנט אנטי-סורים מסתתרים בצרפת[עריכה]

ההתנקשות בע'אנם היא השלישית בגל של התנקשויות בחברי פרלמנט אנטי-סורים. ב-13 ביוני 2007 נרצח חבר הפרלמנט וליד עידו, וב-22 בנובמבר 2006 נרצח שר התעשייה הלבנוני פייר ג'ומייל. לדברי ד"ר עמרי ניר, מומחה לפוליטיקה לבנונית, אנטואן ע'אנם היה אחד מ-40 חברי פרלמנט לבנונים אנטי-סורים המסתתרים בצרפת מחשש לחייהם. ד"ר ניר מסר את הדברים בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" המשודרת בערוץ "ישראל 10". לדבריו, ע'אנם חזר ללבנון כדי להשתתף באירוע לזכר מייסד מפלגת הפלנגות. הוא נרשם במלון בשם בדוי, החליף את לוחית הזיהוי של מכוניתו, והיה מוקף בשומרי ראש. עוד מסר ד"ר ניר כי הקואליציה האנטי-סורית נהנית עדיין מרוב בפרלמנט, אולם הוא עומד כעת על 3 קולות בלבד. על הפרלמנט הלבנוני להכריע בתוך חודשיים מי יחליף את הנשיא הנוכחי אמיל לחוד שהוא פרו-סורי.

מקורות[עריכה]