וינוגרד: עד סוף השנה, בלי מסקנות אישיות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

18 באוקטובר 2007

ועדת וינוגרד הודיעה היום (חמישי) כי בכוונתה לפרסם את הדו"ח הסופי של ממצאיה עד סוף שנת 2007, זאת לאחר דיונים ציבוריים ומשפטיים רבים בדבר המשמעויות השונות של הדו"ח. על פי הצהרת הוועדה, חבריה החליטו כי יש לסיים התהליך ולא למושכו זמן רב מדי, שכן בכך לטעמם יחטאו למטרת הוועדה. כמו כן, הוועדה הודיעה כי אין בכוונתה לשלוח מכתבי אזהרה לקציני צה"ל, ומכאן נובע כי ככל הנראה הדו"ח לא יכלול מסקנות אישיות.

ועדת וינוגרד הוקמה כדי לחקור את אירועי מלחמת לבנון השנייה ובראשה מכהן השופט בדימוס אליהו וינוגרד. באפריל השנה פרסמה הוועדה דו"ח ביניים, אשר כלל ממצאים רבים לגבי כשלים בהליכים המדיניים והבטחוניים בדרגים העליונים ביותר, בהם ראש הממשלה אהוד אולמרט והדרג הבטחוני הבכיר דאז, שר הבטחון עמיר פרץ והרמטכ"ל דן חלוץ. לקראת פרסום הדו"ח המלא, רבים בצמרת הבטחונית חששו כי קצינים רבים יפגעו מהדו"ח, ולכן עתרו לבג"ץ בבקשה כי זה יחייב את הוועדה לאפשר לאלו להתגונן מפני ההאשמות, הן בעזרת מכתבי אזהרה והן בכך שיוכלו לזמן עדים מטעמם.

בג"ץ קיבל את עצירת הפרקליטות הצבאית בנושא וחייב הוועדה לשם כך. עם זאת, עוד אז טענו חברי הוועדה כי תהליך פרסום מכתבי אזהרה לכל הקצינים שעלולים להפגע עלול לקחת לבדו חודשים רבים, ולאחר מכן עוד יהיה צריך לתת לקצינים זמן להגיב ולהתכונן לפי המכתבים. בד בבד החלו קולות נשמעים מצד הצמרת הפוליטית, ובעיקר מצד אולמרט ופרץ, בדרישות לעיין בחומר הראיות או אף להעיד שוב בפני הוועדה, בקשות אשר נדחו על ידי הוועדה.

כעת נראה שאכן מסתמן סוף לפרסום הדו"ח, ובהתאם למסקנות החלקיות של דו"ח הביניים נראה כי זה ימתח ביקורת קשה ונוקבת על התהליכים המדינים והבטחונים, כמו גם ההחלטות, אשר הובילו לפרוץ המלחמה או תרמו להתפתחותה כפי שנגללה בקיץ הקודם. מספר גופים הביעו תרעומת על הודעת הוועדה כי לא תשלח מכתבי אזהרה, כיוון שהדבר אכן מרמז שלא תהיינה מסקנות אישיות. בין השאר התבטאו כך חברת הכנסת זהבה גלאון וכן "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל", אשר מסר לכתבי "הארץ" כי בכוונתו לעתור לבג"ץ במטרה לחייב חברי הוועדה לנקוב במסקנות אישיות במסגרת הדו"ח.

מקורות[עריכה]